Erromango

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Erromango – największa wyspa w prowincji Tafey, najdalej wysuniętej na południe części Vanuatu. Najwyższym wzniesieniem jest góra Santop o wysokości 886 m. Jej największymi wioskami są: Port Narvin oraz Dillons Bay (Upongkor). Całkowita powierzchnia Erromango wynosi 888 km².

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.

Wyspa jest otoczona rafami koralowymi. Na wyspie znajdują się wygasłe wulkany oraz sawanna.

Ludność wyspy uprawia palmę kokosową.

Wcześniej była znana jako Wyspa Męczenników z powodu śmierci wielu misjonarzy w XIX wieku. Zginął tutaj między innymi brytyjski misjonarz John Williams.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Erromango, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-03-31].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zwiedzanie Erromango (ang.)
 • Języki na Erromango (ang.)
 • Kokos właściwy, palma kokosowa (Cocos nucifera L.) – jedyny gatunek z monotypowego rodzaju kokos (Cocos L.), należącego do rodziny arekowatych.Tafea – prowincja Vanuatu, obejmująca najbardziej na południe wysunięte wyspy tego państwa. Nazwa jest akronimem pięciu tworzących ją wysp: Tanna, Aniwa, Futuna, Erromango i Anatom. Prowincję o powierzchni 1632 km² zamieszkuje 32,5 tys. osób (2009). Jej stolicą jest Isangel na wyspie Tanna.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sawanna (z dialektów karaibskich zawan) – jedna z formacji trawiastych strefy międzyzwrotnikowej o klimacie gorącym z wyraźnie zaznaczoną porą suchą, trwającą od 3 do 9 miesięcy oraz porą deszczową.
  Rafa – skała podwodna, w formie wału albo grzbietu, której górna część znajduje się tuż pod albo tuż nad powierzchnią wody. Rafy stanowią zagrożenie dla żeglugi.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Republika Vanuatu (bislama: Ripablik blong Vanuatu) – państwo w Oceanii. Położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów (2 z nich - Matthew i Hunter - należą do Nowej Kaledonii, terytorium zamorskiego Francji), z których 65 jest zamieszkanych. Położone jest ok. 800 km na północny zachód od Fidżi i na północny wschód od Nowej Kaledonii. Dawniej terytorum kraju było kondominium francusko-brytyjskim znanym pod nazwą Nowe Hebrydy.

  Reklama