Ernie Hudson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Earnest Lee „Ernie” Hudson, także znany jako Louis Hudson (ur. 17 grudnia 1945 w Benton Harbor) − amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, dramaturg i producent filmowy.

Harold Ramis (ur. 21 listopada 1944 w Chicago w stanie Illinois) - amerykański aktor, reżyser i scenarzysta. Najbardziej znany z roli w filmie Pogromcy duchów.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się i jako dziecko dorastał w Benton Harbor w stanie Michigan jako syn Maggie (z domu Donald) i Toniego Hudsona. Nigdy nie znał swojego ojca. Jego matka zmarła na gruźlicę, gdy miał dwa miesiące. Następnie został wychowany przez swoją babkę ze strony matki, Arranę Donald. Po ukończeniu szkoły średniej, wstąpił do United States Marine Corps, zwolniony po trzech miesiącach z powodu astmy.

Dirk Benedict, właściwie Dirk Niewoehner (ur. 1 marca 1945 roku w Helena, w stanie Montana) - amerykański aktor, scenarzysta i reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny.Astma (łac. Asthma, polski termin to dychawica) – stan, w którym dominującym objawem jest ostra duszność powiązana ze świszczącym oddechem.

Potem przeniósł się do Detroit w Michigan, gdzie pracował na etacie jako dramatopisarz w murzyńskiej trupie teatralnej Concept East. Uczęszczał na Uniwersytet Minnesoty a w 1972 ukończył studia na Uniwersytecie Stanowym Wayne, aby dalej rozwijać umiejętności pisania i gry aktorskiej. Założył Wayne State University's Actors Ensemble Theater, gdzie murzyńscy artyści mieli możliwość występów na scenie i mogli realizować swoje marzenia, a wraz z innymi utalentowanymi czarnymi artystami reżyserował i pojawiał się we własnych przedstawieniach. Wkrótce dostał stypendium i ukończył studia na wydziale dramatu Uniwersytetu Yale’a.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Bill Murray; właśc. William James Murray (ur. 21 września 1950 w Wilmette w stanie Illinois) – amerykański aktor filmowy, pisarz, komik. Nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Między słowami (2003) w reżyserii Sofii Coppoli. Za tę samą kreację otrzymał nagrodę Złotego Globu w kategorii Najlepszy aktor w komedii lub musicalu.

Kariera[ | edytuj kod]

Debiutował w Los Angeles w musicalu Lonne’ego Eldera Daddy Goodness. W 1976 znalazł się na ekranie pod pseudonimem Louis Hudson w niewielkiej roli Bo w komedii blaxploitation The Human Tornado i jako Archie w dramacie Leadbelly u boku Rogera E. Mosleya i Alberta Halla. W miniserialu NBC King (1978) z Paulem Winfieldem w roli Martina Luthera Kinga pojawił się jako Jack Corbin.

Kolonia karna (org. No Escape) – film science fiction produkcji amerykańskiej z 1994 roku w reż. Martina Campbella na podstawie powieści Richarda Herleya pod tym samym tytułem.Roger Earl Mosley (ur. 18 grudnia 1938 r. w Los Angeles) – amerykański aktor, znany głównie z roli Theodora „T. C.” Calvina z serialu Magnum.

Wystąpił w roli zabójcy w sportowej komedii romantycznej Howarda Zieffa Wielkie starcie (The Main Event, 1979) z Barbrą Streisand i Ryanem O’Nealem. Można go było zobaczyć w filmie sensacyjnym Ośmiokąt (The Octagon, 1980) u boku Chucka Norrisa i Lee Van Cleefa, remake’u z 1927 Śpiewak jazzbandu - dramacie Richarda Fleischera The Jazz Singer (1980) z Neilem Diamondem i Laurence’em Olivierem, komedii Tajne asy (Underground Aces, 1981) jako afrykański generał u boku Dirka Benedicta i Melanie Griffith oraz dramacie blaxploitation Zakład karny II (Penitentiary II, 1982) z Mr. T. Gościł też na szklanym ekranie w serialach Diukowie Hazzardu (The Dukes of Hazzard, 1982) w odcinku „Dear Diary” jako Avery i Drużyna A (The A-Team, 1983) w odcinku „The Taxicab Wars” jako Cal Freeman.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Curtis Lee Hanson (ur. 24 marca 1945 w Reno w stanie Nevada) - amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Nagrodzony Oscarem za scenariusz do filmu Tajemnice Los Angeles (1997). Za film ten otrzymał także nominację do Oscara w kategorii najlepszy reżyser.

Zagrał postać Winstona Zeddemore w komedii Ivana Reitmana Pogromcy duchów (1984) i jej sequelu Pogromcy duchów II (1989). W maju 1984, podobnie jak Bill Murray, Dan Aykroyd i Harold Ramis, wystąpił też w teledysku do utworu „Ghostbusters” Raya Parkera juniora, kręconym na potrzeby filmu. Jego rolę w serialu animowanym Prawdziwi pogromcy duchów (The Real Ghostbusters) przejął Arsenio Hall.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Diukowie Hazzardu (ang. The Dukes of Hazzard, 1979-1985) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację CBS od 26 stycznia 1979 roku do 8 lutego 1985 roku. W Polsce do tej pory nie został wyemitowany.

W dreszczowcu Curtisa Hansona Ręka nad kołyską (The Hand that Rocks the Cradle, 1992) zagrał ważną rolę drugoplanową psychicznie upośledzonego majsterkowicza Solomona, który pomógł chronić rodzinę swoich niedawnych pracodawców przed psychopatyczną opiekunką (Rebecca De Mornay). W serialu HBO Oz (1997) wystąpił jako naczelnik Leo Glynn.

Parszywa dwunastka 4 (ang. The Dirty Dozen: The Fatal Mission) – amerykańsko-jugosłowiański film wojenny z 1988 roku.Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.

W 2007 otrzymał nagrodę za doskonałość w filmie, telewizji i poza nią na festiwalu filmowym w Lake Arrowhead w Kalifornii.

W serialu ABC Studios Dawno, dawno temu (Once Upon a Time, 2015) zagrał postać Posejdona.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Blaxploitation (kontaminacja ang. słów black i exploitation) – gatunek filmowy, stworzony we wczesnych latach siedemdziesiątych XX wieku w obrębie kina afroamerykańskiego. Był to okres powstawania wielu filmów o wyzysku, przeznaczonych dla publiczności afrykańskiego pochodzenia zamieszkałej w miastach. W filmach tych zatrudniano czarnoskórych aktorów i wykorzystywano muzykę soul i funk.
Laurence Kerr Olivier, Baron Olivier (ur. 22 maja 1907 w Dorking, hrabstwo Surrey, zm. 11 lipca 1989 w Steyning, hrabstwo West Sussex) – angielski aktor, zdobył światową sławę dzięki rolom bohaterów szekspirowskich w teatrze i filmie, reżyser teatralny, producent.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Gotowe na wszystko (ang. Desperate Housewives, dosł. „zdesperowane gospodynie domowe”) – amerykański serial telewizyjny, wyprodukowany i nadawany przez telewizję ABC od 3 października 2004 do 13 maja 2012 roku. W Polsce pojawił się rok później, 8 września 2005. Akcja toczyła się w luksusowym przedmieściu fikcyjnego miasta Fairview, przy ulicy Wisteria Lane. Sąsiadki, pozornie idealne amerykańskie panie domu, nie tylko zmagały się z szarą rzeczywistością. Próbowały przy tym też odkryć mroczną tajemnicę ich zmarłej przyjaciółki oraz każdego następnego sąsiada, jaki się tam sprowadzał. Serial jest mieszanką różnych gatunków telewizyjnych jak komedii, dramatu, kryminału i klasycznej opery mydlanej.
Lake Arrowhead (Kalifornia) – osada (ang. census-designated place) w stanie Kalifornia, w hrabstwie San Bernardino, położona nad jeziorem o tej samej nazwie. Liczba mieszkańców 12 424 (2010).
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Howard Zieff (ur. 21 października 1927 w Chicago - zm. 22 lutego 2009 w Los Angeles) - amerykański reżyser filmowy i fotograf.

Reklama