Erna Hennicot-Schoepges

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erna Hennicot-Schoepges (2016)

Erna Hennicot-Schoepges (ur. 24 lipca 1941 w Dudelange) – luksemburska polityk, eurodeputowana, wieloletnia posłanka do Izby Deputowanych, była przewodnicząca Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kształciła się w konserwatorium w Luksemburgu, studiowała w szkołach muzycznych w Paryżu i Salzburgu. Zawodowo związana z luksemburskim konserwatorium (Conservatoire vun der Stad Lëtzebuerg), doszła do stanowiska profesora w tej szkole. Grała na fortepianie w orkiestrze radia RTL Radio Lëtzebuerg, w którym także prowadziła własną audycję.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W połowie lat 70. została radną Walferdange, w okresie 1988–1995 była burmistrzem tej miejscowości. Od 1979 do 1995 zasiadała w Izbie Deputowanych, od 1989 pełniąc funkcję jej przewodniczącej. W 1995 zastąpiła Jean-Claude'a Junckera na stanowisku prezesa Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej, które zajmowała przez osiem lat (ustępując w 2003 na rzecz François Biltgena).

Uczelnia muzyczna – uczelnia, w której prowadzone jest nauczanie sztuki muzycznej. Nauka kończy się uzyskaniem tytułu licencjata lub magistra sztuki.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

W okresie 1995–2004 wchodziła w skład rządów Jean-Claude'a Junckera jako minister edukacji narodowej i kształcenia zawodowego, minister kultury i minister spraw wyznaniowych (do 1999), następnie jako minister kultury, szkolnictwa wyższego i badań naukowych oraz minister robót publicznych. Przez cały ten okres odpowiadała także za sprawy Frankofonii.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Jean-Claude Juncker (ur. 9 grudnia 1954 w Redange) – luksemburski polityk i prawnik, nieprzerwanie od 1995 premier Luksemburga, a od 1984 członek luksemburskiego rządu.

W 2004 z ramienia chadeków została wybrana w skład Parlamentu Europejskiego. W 2009 zrezygnowała z ubiegania się o reelekcję.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nota biograficzna na stronie prywatnej (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Salzburg (czes. Solnohrad; pol. hist. Solnogród) – miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Miejsce urzędowania polskiego konsula honorowego. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii. Stare miasto Salzburga o dużych walorach historycznych zostało wpisane w 1996 na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa (luks. Chrëschtlech Sozial Vollekspartei, fr. Parti populaire chrétien social, niem. Christlich Soziale Volkspartei, CSV lub PCS) – luksemburska centroprawicowa i chrześcijańsko demokratyczna partia polityczna. Największe ugrupowanie w kraju, powstałe w 1944, biorące udział w kolejnych rządach (z pięcioletnią przerwą). Opowiada się za ścisłą integracją państw członkowskich Unii Europejskiej.

  Reklama