Erin Richards

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erin Richards (2016)

Erin Richards (ur. 17 maja 1986 w Penarth) – brytyjska i walijska aktorka telewizyjna i filmowa.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Przygody Merlina (ang. Merlin albo The Adventures of Merlin, jak jest podane w serialu) – brytyjski serial telewizyjny wyprodukowany w 2008 roku. Jest on oparty na legendach arturiańskich o czarodzieju Merlinie i jego powiązaniu z księciem Arturem, lecz znacznie różni się od tradycyjnej wersji mitu. Serial jest wyprodukowany przez wytwórnię firmy Shine Limited dla BBC One.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kształciła się w szkole aktorskiej Royal Welsh College of Music & Drama. Do 2009 prowadziła program młodzieżowy Mosgito w języku walijskim nadawany w stacji S4C. Debiutowała jako aktorka teatralna w Taliesin Arts Centre w Swansea, zaczęła występować również w filmach krótkometrażowych.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Pierwszą większą rolę telewizyjną otrzymała w 2011, gdy wystąpiła w kilku odcinkach serialu Być człowiekiem. W 2012 dołączyła do regularnej obsady drugiego sezonu Breaking In. W 2014 zagrała jedną z głównych ról w horrorze Uśpieni. W tym samym roku wcieliła się w postać Barbary Kean, partnerki Jamesa Gordona, w serialu Gotham.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Gotham – amerykański serial telewizyjny stworzony przez Bruno Hellera dla stacji FOX. Jego głównymi bohaterami są postacie występujące w komiksach wydawnictwa DC Comics – James Gordon i Bruce Wayne, którzy zostali stworzeni przez Boba Kane’a w ramach franczyzy Batmana. Gwiazdą serialu jest Ben McKenzie, który jest odtwórcą roli młodego detektywa Gordona. Reżyserem odcinka pilotażowego został Danny Cannon. Jego amerykańska premiera będzie miała miejsce 22 września 2014 roku. Serial powstanie dla stacji FOX, ale jego producentem jest Warner Bros. TV. W Polsce serial będzie emitowany od 8 października 2014 roku przez stację Universal Channel

Wybrana filmografia[ | edytuj kod]

 • 2010: Crash jako Cheryl (serial TV)
 • 2011: Być człowiekiem jako Nancy Reid (serial TV)
 • 2012: Breaking In jako Molly Hughes (serial TV)
 • 2012: Przygody Merlina jako Eira (serial TV)
 • 2013: Nad grobem jako Sharon
 • 2013: Przekraczając granice (serial TV)
 • 2013: Wyklęci jako Sarah (serial TV)
 • 2014: Gotham jako Barbara Kean (serial TV)
 • 2014: Uśpieni jako Krissi Dalton
 • 2017: That Good Night jako Cassie
 • 2018: Nie ma drugiej takiej jako Amber
 • 2019: The Return of the Yuletide Kid jako Patricia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Erin Richards (ang.). tvguide.com. [dostęp 2016-03-18].
  2. Welsh actress Erin Richards wins top role in big budget US TV drama Gotham (ang.). walesonline.co.uk, 16 lutego 2014. [dostęp 2016-03-18].
  3. Erin Richards w bazie IMDb (ang.). [dostęp 2021-04-25].
  Być człowiekiem (ang. Being Human) – brytyjski serial science fiction, produkowany przez BBC Three od 2008 roku. Jego twórcą jest Toby Whithouse.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  James Gordon (pełne nazwisko James „Jim” Worthington Gordon) – fikcyjna postać drugoplanowa, pojawiająca się przede wszystkim w komiksach z udziałem Batmana wydawanych przez DC Comics. Autorami postaci są Bill Finger i Bob Kane. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie w Detective Comics vol. 1 #27 w maju 1939 roku. Był pierwszym pomocnikiem Batmana ukazanym w komiksie.
  Wyklęci (ang. Misfits, od 2009) – brytyjski serial science-fiction nadawany przez stację E4 od 12 listopada 2009 roku do dnia dzisiejszego. W Polsce jest nadawany od 16 stycznia 2011 roku na kanale MTV Polska.
  Przekraczając granice (ang. Crossing Lines, od 2013) – amerykańsko-niemiecko-francuski serial kryminalny stworzony przez Edwarda Allena Bernero i Rolę Bauer. Wyprodukowany przez Tandem Communications, Bernero Productions, TF1 Productions, Sony Pictures Television i Stillking Films.
  Breaking In (2011-2012) – amerykański serial komediowy stworzony przez Adama F. Goldberga i Setha Gordona oraz wyprodukowany przez Sony Pictures Television, Happy Madison Productions i Adam F. Goldberg Productions.
  Penarth – miasto w południowej Walii, w hrabstwie Vale of Glamorgan (historycznie w Glamorgan), położone na przedmieściach Cardiff, nad estuarium rzeki Severn, zatoką Cardiff i uchodzącą do niej rzeką Ely (Elái). W 2011 roku liczyło 27 226 mieszkańców.
  S4C (wal. Sianel Pedwar Cymru, ang. Channel Four Wales) - walijska stacja telewizyjna, jeden z największych walijskojęzycznych nadawców telewizyjnych.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama