Erik Rhodes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Erik Rhodes, właśc. Ernest Sharpe (ur. 10 lutego 1906 w El Reno, zm. 17 lutego 1990 w Oklahoma City) – amerykański aktor, wokalista na Broadwayu.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w El Reno, na Terytorium Indiańskim, w nowej Oklahomie. Uczęszczał do Central High School i na Uniwersytet Oklahomy. Będąc studentem na uniwersytecie, zdobył stypendium, które umożliwiło mu spędzenie roku w Nowym Jorku, kształcąc głos. Podczas II wojny światowej Rhodes był specjalistą językowym w służbie wywiadowczej United States Army Air Forces

Find a Grave – strona internetowa, która umożliwia dostęp do baz danych cmentarzy. Za jej pomocą można odszukać m.in. groby wielu znanych osób.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Stał się znany z hollywoodzkich filmów, stworzonych wraz z Fredem Astaire’em i Ginger Rogers: Panowie w cylindrach i Wesoła rozwódka.

Zmarł 17 lutego 1990 w domu opieki w Oklahoma City w wieku 84 lat na zapalenie płuc. Został pochowany wraz z żoną na cmentarzu w El Reno w stanie Oklahoma.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Erik Rhodes (ang.). Internet Broadway Database. [dostęp 2021-01-09].
 2. Erik Rhodes (1906-1990) (ang.). Find a Grave. [dostęp 2021-01-09].
 3. Glenn Fowler: Erik Rhodes Dies; Actor in Movies, TV and Theater Was 84 (ang.). „The New York Times”, 19 lutego 1990. [dostęp 2021-01-09].
 4. Erik Rhodes, 84; Comedian, Actor (ang.). „Los Angeles Times”, 21 lutego 1990. [dostęp 2021-01-09].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Erik Rhodes w bazie IMDb (ang.)
 • Erik Rhodes w bazie Filmweb
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Panowie w cylindrach (ang. Top Hat) – amerykański film muzyczny z 1935 roku w reżyserii Marka Sandricha. Ekranizacja sztuki Alexandra Faragó i Aladara Laszlo. Czwarty z dziesięciu filmów, w których wystąpili wspólnie Fred Astaire i Ginger Rogers.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Internet Broadway Database (IBDB) – internetowa baza zawierająca informacje o produkcjach teatralnych z Broadwayu, ich obsadzie aktorskiej i technicznej. Jest zarządzana przez Departament Badań The Broadway League (zrzeszenia producentów z Broadwayu). Dostępne są również aplikacje dla IOS i Android.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Wesoła rozwódka (ang. The Gay Divorcee) - amerykański film muzyczny z 1934 roku w reżyserii Marka Sandricha oparty na musicalu The Gay Divorce autorstwa Dwighta Taylora, Kennetha S. Webba i Samuela Hoffensteina. Główne role w filmie zagrali Fred Astaire i Ginger Rogers, dla których był to drugi wspólny film.
  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  Siły Powietrzne Armii Stanów Zjednoczonych (United States Army Air Forces – USAAF) to istniejąca w latach 1941-1947 formacja zbrojna wchodząca w skład Armii Stanów Zjednoczonych. W 1947 została wyodrębniona i stała się samodzielną formacją, co wiązało się ze zmianą nazwy na Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF).

  Reklama