• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Erik Acharius

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Lund – miasto w południowo-zachodnim regionie Szwecji, w prowincji Skanii, na północny wschód od Malmö; siedziba władz gminy Lund, wchodzącej w skład transgranicznego regionu Öresund, obejmującego fragmenty terytoriów Danii i Szwecji. Około 101 tys. mieszkańców i 442,7 km² powierzchni, co daje mu pozycję dwunastego pod względem liczby mieszkańców miasta w Szwecji. W związku z jego akademickim charakterem, Lund charakteryzuje się wyraźną nadreprezentacją grupy wiekowej 20–29 lat (21% populacji) i osób z wyższym wykształceniem (58% w stosunku do 29% w skali kraju).
  14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni.
  Strona tytułowa Lichenographiæ suecicæ prodromus, 1798

  Erik Acharius (ur. 10 października 1757 w Gävle, zm. 14 sierpnia 1819) – szwedzki lekarz, botanik i lichenolog, nazywany „ojcem lichenologii”.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Erik Acharius urodził się 10 października 1757 roku w Gävle. Od 1773 roku studiował na uniwersytecie w Uppsali u Karola Linneusza (1707–1778). Następnie studiował medycynę w Sztokholmie i Lund. Po studiach pracował jako lekarz w południowej Szwecji. W 1785 roku został lekarzem miasta Landskrona, w 1789 lekarzem prowincji Östergötland a od 1795 roku dyrektorem sanatorium w Vadstenie. W 1803 roku otrzymał tytuł profesora. Zmarł 14 sierpnia 1819 roku.

  Acharia – rodzaj roślin z rodziny Achariaceae. Jest to takson monotypowy, obejmujący tylko jeden gatunek – Acharia tragodes Thunb. Prodr. Pl. Cap. 14 14 1794. Występuje w południowej Afryce, wzdłuż wybrzeża od Uitenhage do Durbanu.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  Działalność naukowa[ | edytuj kod]

  Acharius nazywany jest „ojcem lichenologii”. Opisał wiele nowych gatunków porostów, ujmując je w 40 osobnych rodzajów. Stworzył pierwszą racjonalną taksonomię porostów.

  Po śmierci Achariusa, część jego herbarium porostów zostało sprzedane do Fińskiego Muzeum Historii Naturalnej w Helsinkach. Pozostała część kolekcji trafiła do Muzeum Botanicznego w Uppsali.

  Publikacje[ | edytuj kod]

 • 1798 Lichenographiæ suecicæ prodromus
 • 1803 Methodus lichenum
 • 1810 Lichenographia universalis
 • 1814 Synopsis methodica lichenum
 • Członkostwa, odznaczenia, upamiętnienie[ | edytuj kod]

 • 1795 – członek Królewskiego Towarzystwa Fizjograficznego w Lund (szw. Kungliga Fysiografiska Sällskapet i Lund)
 • 1796 – członek Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk
 • 1801 – członek Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie
 • 1810 – członek Królewskiego Towarzystwa Naukowego w Uppsali (szw. Kungliga Vetenskaps-Societeten i Uppsala)
 • od 1992 roku Międzynarodowe Towarzystwo Lichenologii (ang. International Association for Lichenology ) przyznaje co dwa lata medal Achariusa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie lichenologii.
 • dla upamiętnienia Achariusa od jego nazwiska nazwano rodzajAcharia. Imieniem Achariusa nazwano także cztery gatunki roślin: Conferva acharii, Urceolaria acharii, Rhizomorpha acharii i Rosa acharii oraz jeden gatunek motyla Tortrix achariana.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The International Plant Names Index: Ach. – Erik Acharius 1757–1819 (ang.). [dostęp 2016-10-26].
  2. Herman Hofberg, Frithiof Heurlin, Viktor Millqvist, Olof Rubenson: Svenskt biografiskt handlexikon. 1906, s. 2. [dostęp 2016-10-30].
  3. Erik Acharius, the father of lichenology (ang.). W: nrm.se [on-line]. [dostęp 2016-10-30].
  4. Nordisk familjebok. 1904, s. 96. [dostęp 2016-10-30].
  5. International Association for Lichenology (IAL): Acharius Medallists (ang.). [dostęp 2016-10-30].
  Botanika (biologia roślin; gr. botanē = zieleń, owoc, roślina) – dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Szeroki zakres problematyki jest przyczyną wyodrębniania licznych, w różnym stopniu samodzielnych działów, wymagających stosowania swoistych metod i technik badawczych.Taksonomia (gr. taksis – układ, porządek + nomos – prawo) – poddyscyplina systematyki organizmów, nauka o zasadach i metodach klasyfikowania, w szczególności o tworzeniu i opisywaniu jednostek systematycznych (taksonów) i włączaniu ich w układ kategorii taksonomicznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Landskrona – miasto w południowej Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Landskrona w regionie Skåne. Około 28 670 mieszkańców.
  Zielnik, herbarium (łac. herba – zioło) – zbiór, drukowana lub ręcznie wykonana kolekcja opisanych rycin lub zasuszonych roślin, utrzymana zwykle w formie zeszytowej.
  Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.93 sek.