Ericsson Globe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Avicii Arena
Hala jako lodowisko

Avicii Arena (do 18 maja 2021 Ericsson Globe, a wcześniej Stockholm Globe Arena) – szwedzka arena narodowa osadzona w dzielnicy Johanneshov, w południowym Sztokholmie. Globen to miejsce rozgrywania zawodów sportowych, głównie hokejowych, także tenisowych (m.in. If Stockholm Open) i lekkoatletycznych. Jest również areną, na które odbywały się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne oraz muzyczne. Stockholm Globe Arena została wybudowana z myślą o mistrzostwach świata w hokeju na lodzie mężczyzn. Oddano ją do użytku 19 lutego 1989. Jest to największy sferyczny budynek na świecie.

Avicii, właściwie Tim Bergling (ur. 8 września 1989 w Sztokholmie, zm. 20 kwietnia 2018 w Maskacie) – szwedzki DJ, producent muzyczny i autor tekstów. Występował również pod pseudonimami Tim Berg i Tom Hangs. Pseudonim artysty pochodzi od nazwy najniższego piekła w naukach buddyjskich. If Stockholm Open – męski turniej tenisowy kategorii ATP World Tour 250 zaliczany do cyklu ATP World Tour. Rozgrywany na kortach twardych w hali w szwedzkim Sztokholmie od 1969 roku.

Budynek ma średnicę 110 m i 85 m wysokości, a jego objętość wynosi 600 000 m³. Konstrukcja ze stali, betonu i szkła spoczywa na 48 wygiętych stalowych filarach.

Podczas meczu hokejowego wewnątrz areny jest miejsce dla 13 850 osób, zaś podczas koncertu lub przedstawienia 16 000 osób.

W pobliżu znajduje się Annexet, budynek który jest wykorzystywany do koncertów, przyjęć oraz bankietów. Następnym udogodnieniem dla odwiedzających Globe Arena jest centrum handlowe położone w zachodnim skrzydle kompleksu.

Johanneshov – jedna z dzielnic (stadsdel, -ar) Sztokholmu, położona w jego południowej części (Söderort). Wchodzi w skład dzielnicy administracyjnej (stadsdelsområde, -n) Enskede-Årsta-Vantör. Graniczy z dzielnicami Årsta, Södra Hammarbyhamnen, Hammarbyhöjden, Gamla Enskede i Enskede Gård.Stal – stop żelaza z węglem, plastycznie obrobiony i obrabialny cieplnie, o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,10%, co odpowiada granicznej rozpuszczalności węgla w żelazie (dla stali stopowych zawartość węgla może być dużo wyższa). Węgiel w stali najczęściej występuje w postaci perlitu płytkowego. Niekiedy jednak, szczególnie przy większych zawartościach węgla, cementyt występuje w postaci kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu.

Cała infrastruktura rejonu Globen jest połączona z centrum miasta linią metra oraz z południowymi przedmieściami Sztokholmu (Söderort), linią szybkiego tramwaju (Tvärbanan). Odcinek autostrady E20 prowadzi do Sztokholmskiego Centrum Kongresowego, leżącego w Älvsjö.

8 lipca 2015 zapadła decyzja o organizowaniu w Globen Eurowizji 2016.

Zielona linia sztokholmskiego metra (szwe. Gröna linjen) lub Tub 1 – wspólna nazwa trzech linii sztokholmskiego metra. Na zieloną linię składają się linie T17, T18 i T19. Pierwsza linia metra w Szwecji.59. Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 1995 organizowane przez IIHF odbyły się po raz ósmy w Szwecji. Turniej Grupy A odbył się w dniach 23 kwietnia - 7 maja, a miastami goszczącymi najlepsze drużyny świata był Sztokholm i Gävle.

19 maja 2021 roku ogłoszono, że hala będzie odtąd nosiła nazwę Avicii Arena, w hołdzie zmarłemu muzykowi Avicii. Celem zmiany nazwy jest zwrócenie uwagi na choroby psychiczne wśród młodych ludzi, na które cierpiał artysta, a Fundacja Tima Berglinga stara się je ograniczyć. Widowiska

 • MTV Europe Music Awards 2000
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 2000
 • Melodifestivalen (w roku 1989 oraz w latach 2002-2012)
 • Konkurs Piosenki Eurowizji 2016
 • Zawody sportowe
 • Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 1995
 • Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 1996
 • Oddset Hockey Games 2012
 • Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2012/Elita
 • Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2013/Elita
 • Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym 2015
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Metallica återtog publikrekordet i Globen | SVT Nyheter, www.svt.se [dostęp 2020-05-11] (szw.).
  2. If Stockholm Open (ang.). W: Tournaments [on-line]. atpworldtour.com. [dostęp 2012-10-25].
  3. About Ericsson Globe (ang.). W: Globe Arena [on-line]. iihf.com. [dostęp 2012-10-25].
  4. SVT: Idag byter Globen namn till Avicii arena (szw.). s. svt.se. [dostęp 2021-05-19].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • Annexet – miejsce różnych wydarzeń kulturalnych, znajdujące się w obszarze Stockholm Globe City, umiejscowionym w dzielnicy Johanneshov w południowym Sztokholmie.Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie mężczyzn – międzynarodowy turniej hokejowy organizowany przez IIHF. Poprzednikiem były Mistrzostwa Europy, które odbywały się między 1910 a 1932 rokiem. Igrzyska olimpijskie w Antwerpii zalicza się jako pierwsze mistrzostwa świata. Tak też było przez kolejne 11 imprez. Ostatnim razem połączono igrzyska z mistrzostwami w 1968 roku w Grenoble. Dotychczas czempionat rozegrano 76 razy. Najczęściej wygrywali Rosjanie (w tym ZSRR) którzy zdobyli 26 tytułów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.
  Melodifestivalen (dosł. Festiwal Melodii) – coroczny konkurs muzyczny organizowany od 1959 roku przez szwedzkich nadawców publicznych - Sveriges Television (SVT) i Sveriges Radio (SR). Pełniący jednocześnie funkcję krajowych preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, niemal nieprzerwanie od powstania. Od 2000 roku najbardziej popularny w Szwecji program telewizyjny, nadawany zarówno w telewizji, radiu jak i internecie.
  Szkło − według amerykańskiej normy ASTM-162 (1983) szkło zdefiniowane jest jako nieorganiczny materiał, który został schłodzony do stanu stałego bez krystalizacji.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Filar – pionowa wolno stojąca podpora konstrukcji, spełniająca podobną rolę co kolumna (nieraz podobnie jak ona ukształtowana - z bazą, trzonem i głowicą) i mająca przekrój wieloboczny (czworoboczny lub ośmioboczny).
  Tvärbanan – linia szybkiego tramwaju w Sztokholmie. Łączy południowe i wschodnie przedmieścia miasta, linia ma długość 11,5 km, znajduje się na niej 17 przystanków. Z Tvärbanan w dzień roboczy korzysta średnio 47,5 tys. osób.

  Reklama