Eques

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eques – współczesna rekonstrukcja
Equites walczący ze sobą konno
Equites walczący ze sobą po zejściu z koni

Eques (łac. jeździec, liczba mnoga Equites) – gladiator walczący konno przy czym na wierzchowcu walczył tylko w początkowej fazie, po czym z niego zsiadał (powodem mogło być połamanie włóczni) i pojedynek kończył pieszo. Equites wychodzili na arenę zazwyczaj jako pierwsi i walczyli tylko ze sobą.

Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.Gladiator (łac. gladiator, l.mn. gladiatores, od gladius – miecz) – niewolnik toczący walkę na arenie, na przykład w starożytnym Rzymie.

Ekwipunek[ | edytuj kod]

Eques wyposażony był we włócznię o dłuższym zasięgu której używał w pierwszej części pojedynku na koniu. Nosił także krótki miecz gladius, którego używał po zejściu z konia. Przez cały pojedynek korzystał z małej zaokrąglonej tarczy parma, która zapewniała mu ochronę przed włócznią podczas jazdy na koniu i mogła być używana do odbijania ataków mieczem jego przeciwnika w czasie walki w zwarciu.

Eques był bardzo lekko opancerzony. Do ochrony służył mu hełm z przyłbicą zwieńczony dwoma piórami, które były czysto dekoracyjne. Nosił pozbawioną rękawów tunikę, po jej bokach biegł szeroki kolorowy pas. Golenie miał owinięte, prawe ramię chroniła pikowana zbroja manica.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eques Gladiator (ang.). Warriors and Legends. [dostęp 2020-08-24].
  2. Equites (ang.). Encyclopaedia Romana. [dostęp 2020-08-24].
Reklama