Eppstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eppstein − miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Main-Taunus, około 12 km od Wiesbaden. Obszar tego leżącego na skraju gór Taunus miasta, liczący 24,21 km², zamieszkiwało na dzień 30 września 2015 roku 13 557 mieszkańców.

Powiat Main-Taunus (niem. Main-Taunus-Kreis) – powiat w Niemczech, w rejencji Darmstadt, kraju związkowym Hesja. Siedzibą powiatu jest miasto Hofheim am Taunus.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Współpraca[ | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

 • Łotwa Aizkraukle, Łotwa
 • Wielka Brytania Kenilworth, Wielka Brytania
 • Francja Langeais, Francja
 • Niemcy Schwarza, Niemcy (Turyngia).
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Die Bevölkerung in Hessen am 31.12.2015 (niem.). statistik.hessen.de. [dostęp 2017-02-17].
  2. Współpraca. [dostęp 2018-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-07-29)].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona miasta
 • Warto wiedzieć że... beta

  Schwarza - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Schmalkalden-Meiningen, siedziba wspólnoty administracyjnej Dolmar-Salzbrücke. Do 31 grudnia 2011 gmina była siedzibą administracyjną wspólnoty administracyjnej Dolmar.
  Rejencja Darmstadt (niem. Regierungsbezirk Darmstadt) – jedna z trzech rejencji niemieckiego kraju związkowego Hesja. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) ma siedzibę w Darmstadt.
  Langeais – miejscowość i gmina we Francji, w Regionie Centralnym, w departamencie Indre i Loara. W 2013 roku populacja gminy wynosiła 4299 mieszkańców.
  Wiesbaden – miasto uzdrowiskowe w środkowych Niemczech, od roku 1945 stolica kraju związkowego Hesja, w rejencji Darmstadt. Leży nad prawym brzegiem Renu, u podnóża gór Taunus. Znane jest ze źródeł termalnych. Od 1945 do Wiesbaden należy Mainz-Kastel, uprzednio część Moguncji.
  Hofheim am Taunus - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Darmstadt, siedziba powiatu Main-Taunus. Miasto graniczy od północy z - Eppstein i Kelkheim (Taunus), od wschodu z - Frankfurtem nad Menem, Kriftel i Hattersheim am Main, od południa z - Flörsheim am Main i Hochheim am Main, od zachodu z Wiesbaden. Położone jest na skraju zalesionego masywu gór Taunus.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Aizkraukle (niem. Asscrade, Ascheraden, do 1991 Stučka na cześć Pēterisa Stučka) – miasto na Łotwie, leżące nad rzeką Dźwiną w historycznej krainie Liwonia, centrum administracyjne okręgu Aizkraukle. Około 8962 mieszkańców.

  Reklama