Epigraf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Epigraf upamiętniający właścicieli domu we Lwowie - architektów braci Szulz

Epigraf (gr. „napis”) – inskrypcja, napis umieszczony na rzeźbie, wykuty w kamieniu albo wyryty w metalu lub drewnie.

Pomnik – w architekturze, dzieło rzeźbiarskie lub rzeźbiarsko-architektoniczne, posąg, obelisk, płyta itp., wzniesione dla upamiętnienia osoby lub zdarzenia historycznego.Starożytność – okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.

Element architektoniczny, umieszczony na pomniku, grobowcu, budowli lub tablicach pamiątkowych, erekcyjnych, wotywach itp. Stosowany jest od czasów starożytnych celem upamiętnienia różnych osób lub zdarzeń. Badaniem epigrafów zajmuje się epigrafika.

Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.Vilhelm Ludwig Peter Thomsen (ur. 1842, zm. 1927) – językoznawca duński, który wprawdzie specjalizował się w językach indoeuropejskich i bałtyckofińskich, ale największego odkrycia dokonał w zakresie turkologii.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • dewiza
 • motto
 • inskrypcja
 • pismo orchońskie
 • Vilhelm Thomsen
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 45. ISBN 83-85001-89-1.
 • Ksenija Borodin, Iwanna Honak: Lwów po polsku. Imię domu oraz inne napisy. Lwów: Koło, 2012, s. 96. ISBN 978-617-642-058-3.
 • Motto – cytat poprzedzający treść utworu, umieszczony tam celowo przez autora, aby wywołać na odbiorcy określone skutki zgodne z zamysłem autora. Istotą motta jest, aby miało ono nie tylko jednorazowy wpływ na odbiorcę podczas zapoznania się z tym mottem, ale także towarzyszyło ono odbiorcy w myślach podczas całego czasu trwania kontaktu z dziełem. Można więc powiedzieć, że motto w pewnym sensie patronuje danemu dziełu. Stąd w związkach frazeologicznych używa się formy motto utworu a nie motto w utworze.Inskrypcja (łac. inscriptio = napis) – napis wyryty w twardym materiale (drewno, metal, kamień, ceramika). Występuje najczęściej na nagrobkach, tablicach i monetach. Popularnym przykładem inskrypcji są inskrypcje nagrobne. Odczytywaniem i interpretacją inskrypcji zajmuje się nauka pomocnicza historii – epigrafika.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lwów po polsku – seria z 6 książek-przewodników po Lwowie poświęconych badaniom nad polskimi przedwojennymi napisami, które zachowały się na ulicach współczesnego miasta.
  Grobowiec – samodzielna budowla (kaplica grobowa), kompozycja architektoniczno-rzeźbiarska umieszczana w nawach bocznych, kaplicach, podziemiach kościołów albo nad podziemną mogiłą na cmentarzu.
  Epigrafika – nauka pomocnicza historii, zajmująca się badaniem napisów (epigrafów), wykonanych na materiale twardym (kamieniu, metalu, drewnie, itp.).

  Reklama