Entombed

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Entombed – szwedzka grupa wykonująca muzykę z pogranicza thrash metalu, death metalu oraz hard rocka. Grupa zaliczana jest do nurtu death 'n roll. Zespół powstał 1989 roku w Sztokholmie na kanwie formacji Nihilist. Zespół do 2007 roku wydał dziewięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Wacken Open Air, Piorno Rock, Sweden Rock Cruise, Maryland Deathfest, Eindhoven Metal Meeting, Summer Breeze czy Hole In The Sky.

Victor Carl Johannes Brandt (ur. 18 grudnia 1983 w Gävle) - szwedzki muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista. Od 2004 roku wraz z perkusistą i wokalistą Jocke Olofssonem tworzy deathmetalowy projekt pod nazwą Dominion. W 2008 roku związał się z norweską formacją blackmetalową Satyricon. Jednakże opuścił zespół jeszcze tego samego roku w wyniku nieporozumień na tle artystycznym. W 2009 roku dołączył jako muzyk koncertowy do grupy Entombed. W 2010 roku został jej oficjalnym członkiem. W międzyczasie współpracował także z zespołem Aeon. Muzyk współpracował także z zespołami Necrocide i Totalt Jävla Mörker.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 198 764 egzemplarzy.

Historia[ | edytuj kod]

Alex Hellid podczas koncertu na festiwalu Metalmania 24 marca 2007 roku

Zespół powstał w 1989 roku w Sztokholmie na kanwie formacji Nihilist. Skład był ten sam co w Nihilist, ale bez Johnny’ego Hedlunda, który wówczas rozstał się z zespołem (ze względu na różną wizję muzyczną między nim samym a liderem grupy Nicke'm Anderssonem) i jednocześnie założył nowy band pod nazwą Unleashed. We wrześniu tego samego roku nakładem CBR Records ukazało się pierwsze demo pt. But Life Goes On nagrane w składzie: Lars Goran Petrov (śpiew), Ulf Uffe Cederlund (gitara, gitara basowa), Nicke Anderson (gitara, gitara basowa, perkusja), Alex Hellid (gitara) i David Blomqvist (gitara basowa).

Nile (IPA [naɪl], ang. Nil) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca brutal/technical death metal. W sferze tekstów i muzyki porusza tematykę starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Zespół powstał 1993 roku w Greenville w Karolinie Południowej z inicjatywy gitarzysty Karla Sandersa występującego wcześniej w grupie Morriah, basisty Chiefa Spiresa oraz perkusisty Pete’a Hammoura. King Diamond, właściwie Kim Bendix Petersen (ur. 14 czerwca 1956 w Kopenhadze) – duński kompozytor i wokalista, z wykształcenia farmaceuta. Lider zespołu Mercyful Fate oraz eponimicznej formacji King Diamond. Nominowany do nagrody Grammy.

1 maja 1990 roku nakładem Earache Records ukazał się pierwszy album grupy pt. Left Hand Path nagrany już bez Davida Blomqvista, grającego wówczas w reaktywowanym Dismember. Pozostały skład grupy nie uległ zmianie. Utwory zostały zarejestrowane w Sunlight Studio przy współpracy Tomasa Skogsberga. Okładkę do albumu zaprojektował artysta Dan Seagrave.

Amon Amarth – grupa muzyczna powstała w Szwecji w miejscowości Tumba w 1992 roku grająca melodic death metal. Nazwa grupy wywodzi się od tolkienowskiej Góry Przeznaczenia (w sindarinie: Amon Amarth). Zespół nawiązuje w swoich tekstach do mitologii skandynawskiej oraz podbojów wikingów i ich walki.Gorefest - holenderska grupa muzyczna z Goes (prowincja Zelandia), grająca muzykę deathmetalową, z naleciałościami brutal deathmetalowymi oraz death and rollowymi. Zespół został założony w 1989 roku i - z przerwą na lata 1998-2005 - działał do 2009, kiedy to został rozwiązany. Wytwórnią płyt zespołu jest Nuclear Blast.

W kolejnym roku 1991 ukazał się minialbum Crawl. Powyższy album EP zostaje zarejestrowany z nowym wokalistą – Orvar'em Säfström'em z zespołu Nirvana 2002, natomiast L. G. Petrova usunięto z zespołu.

12 listopada 1991 roku ukazał się drugi album zatytułowany Clandestine. Wokalistą na tym albumie w rzeczywistości jest Nicke Andersson, choć oficjalnie na wydawnictwach i w mediach podawany jest Johnny Dordevic przybyły z grupy Carnage. Poza Anderssonem (perkusja, śpiew) i wymienionym we wkładce albumu Dordevicem jako wokalistą, muzycznymi twórcami albumu są: A. Hellid (gitara), U. Cederlund (gitara, śpiew w chórkach) i Lars Rossenberg (gitara basowa). Podczas rejestracji utworów do albumu ponownie wybrano to samo studio, inżyniera dźwięku oraz tego samego projektanta okładki jak przy produkcji Left Hand Path. Wkrótce po tym wydawnictwie, muzycy nie byli zbytnio zadowoleni ze śpiewu Dordevic'a na koncertach m.in. na trasie z Unleashed i Morbid Angel, w związku z czym, podczas dalszych wystąpień zastąpił go wokalnie Uffe Cederlund. Po niedługim czasie ostatecznie poproszono Johnny’ego Dordevica o opuszczenie Entombed, a na jego miejsce ponownie zaangażowano Larsa Gorana Petrova. W 1992 roku ukazał się drugi minialbum pt. Stranger Aeons.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1993 roku został wydany minialbum pt. Hollowman poprzedzający kolejny nowy trzeci album Wolverine Blues ukazujący się 4 października. Powyższe dzieła muzyczne zostały zaaranżowane w nie zmienionym wówczas składzie: L. G. Petrov, N. Andersson, A. Hellid, U. Cederlund i L. Rosenberg. W 1995 roku został wydany split Entombed wraz z The New Bomb Turks zatytułowany Night of the Vampire.

Dismember - szwedzka grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała w 1988 roku w Sztokholmie, początkowo miała nazwywać się Dismemberizer, ostatecznie założyciele zespołu pozostali przy nazwie Dismember. Zespół do 2008 roku nagrał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Wacken Open Air, Summer Breeze, XIV Agglutination, Hole In The Sky, Heavy Metal Circus festival czy Obscene Extreme. Dismember to jedna z najbardziej znanych szwedzkich grup heavy metalowych o charakterystycznym brzmieniu nagrań zrealizowanych w Sunlight Studio.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1997 roku został wydany czwarty album pt. DCLXVI: To Ride, Shoot Straight and Speak the Truth. W tym samym roku Entombed opuścił Lars Rosenberg, a na jego miejsce dołączył Jörgen Sandström z grupy Grave. Jeczcze w 1997 roku ukazała się pierwsza kompilacja nagrań pt. Entombed, jak również został wydany minialbum Wreckage.

Monkey Puss (Live in London) – album koncertowy szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydany w 1998 roku przez wytwórnię Earache Records. Materiał pochodzi z nagrania koncertu z trasy Gods of Grind, która odbyła się w 1992 roku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Rok później (1998) został wydany piąty album Same Difference. W 1999 roku ukazał się pierwszy album koncertowy pt. Monkey Puss (Live in London). Również w 1999 roku ukazał się minialbum Black Juju.

6 marca 2000 roku ukazał się szósty album pt. Uprising.

W 2001 roku Entombed wydaje kolejny siódmy album Morning Star. Tego samego roku ukazało się pierwsze wydawnictwo DVD pt. Monkey Puss: Live in London. W 2002 roku ukazała się kompilacja Sons of Satan Praise the Lord. Na płycie ukazały się interpretacje utworów takich grup jak: The Misfits, Kiss, King Crimson, Venom, Black Sabbath czy Twisted Sister.

The Misfits – amerykański zespół punkrockowy (prekursor horror punku) założony w roku 1977 w Lodi w stanie New Jersey przez wokalistę Glenna Danziga i basistę Jerry’ego Only. Entombed – kompilacja szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydana w 1997 roku przez wytwórnię Earache Records. Zawiera utwory będące reedycjami nagrań z wydanych wcześniej albumów EP.

4 sierpnia 2003 roku nakładem Music For Nations ukazał się ósmy album pt. Inferno. Nagrania odbyły się w sztokholmskich studiach Grondel i Atlantis, we współpracy z producentem muzycznym Pelle Gunnerfeldtem. Jesienią również w 2003 roku zespół odbył trasę koncertową w Stanach Zjednoczonych wraz z zespołem King Diamond.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Uprising – szósty album studyjny szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydany w 1999 roku przez wytwórnię Music For Nations.

Na początku 2004 roku grupę opuścił basista Jörgen Sandström, którego zastąpił Nico Elgstrand, natomiast we wrześniu 2005 roku z zespołu odszedł kolejny muzyk – gitarzysta Uffe Cederlund.

20 października 2005 roku został wydany drugi album koncertowy pt. Unreal Estate zarejestrowany w Operze Królewskiej w Sztokholmie w 2002 roku jeszcze w składzie: L.G. Petrov (śpiew), U. Cederlund (gitara), A. Hellid (gitara), J. Sandström (gitara basowa) oraz Peter Stjärnvind (perkusja). 24 marca 2006 roku zespół wystąpił na festiwalu Metalmania w katowickim Spodku. Natomiast 6 czerwca nakładem Threeman Recordings ukazał się minialbum When in Sodom. W listopadzie tego samego roku zespół wziął udział w trasie koncertowej prekursorów szwedzkiego death metalu Masters Of Death podczas której wystąpiły również Unleashed, Dismember i Grave.

Death and roll – termin używany do opisania muzyki zespołów death metalowych, które używają w swojej twórczości elementów rocka i rock and rolla.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

25 czerwca 2007 roku ukazał się dziewiąty album pt. Serpent Saints - The Ten Amendments. Płyta została nagrana z nowym perkusistą Olle Dahlstedtem, który zastąpił w 2006 roku Petera Stjärnvinda. Alex Hellid o albumie: .mw-parser-output div.cytat{display:table;border:1px solid #aaa;padding:0;margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

Zamiast robić półtoraminutowe, punkowe kawałki, zdecydowaliśmy się na dłuższe i bardziej rozbudowane, które nie są tak nudne, zwłaszcza, gdy gra się je w kółko na koncertach. Cieszę się, że to się udało, bo to znacznie ciekawsze. Choćby taki tytułowy utwór; zaczyna się czymś w stylu intra, potem przechodzi w coś w guście Motörhead, a później niemal w black metal. I to jest właśnie super.

Black Sabbath – brytyjski zespół hardrockowy, główny prekursor gatunku heavy metal. Grupa powstała w 1968 jako kwartet założony przez nastoletnich przyjaciół. Jego pierwotny skład tworzyli: Anthony „Tony” Iommi, William „Bill” Ward, John „Ozzy” Osbourne i Terence „Geezer” Butler. Tony Iommi, gitarzysta prowadzący zespołu, uległ wypadkowi, w którym stracił opuszki palców prawej ręki. By grać dalej, skonstruował plastikowe wkładki na palce. Mimo to gra na gitarze wciąż sprawiała mu zbyt wiele bólu, dlatego zmniejszył napięcie strun, strojąc gitarę niżej. W ten sposób zrodziło się, charakterystyczne dla zespołu, oryginalne brzmienie. Nisko grająca gitara, na której powtarzano ciężkie riffy, także ciężko brzmiąca sekcja rytmiczna w połączeniu z dramatycznym, niekiedy histerycznie brzmiącym śpiewem Osbourne’a, nadała muzyce Black Sabbath pesymistyczny nastrój. Dopełniały go ponure teksty, utrzymane zazwyczaj w stylu makabreski, czasem o tematyce ezoterycznej i okultystycznej. Większość utworów grupy z pierwszego okresu jej działalności ma regularną strukturę pieśni trzyczęściowej. Otwierająca część zawiera krótki pasaż instrumentalny i dłuższą partię wokalną. Część druga jest wyłącznie instrumentalna, niekiedy rozbudowana. Część trzecia, zakończona krótką codą jest zwykle wiernym powtórzeniem pierwszej części. Lars-Göran Petrov (ur. 17 lutego 1972), znany również jako L-G Petrov - szwedzki muzyk, wokalista i autor tekstów pochodzenia macedońskiego. Lars-Göran Petrov znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Entombed. Wraz z zespołem uzyskał m.in. nominację do nagrody szwedzkiego przemysłu fonograficznego Grammis. Wcześniej występował w zespole Nihilist. Wraz z wokalistą Per Yngve "Deadem" Ohlinem współtworzył także formację Morbid. W 1992 roku na krótko związał się z zespołem Comecon. Petrov wystąpił ponadto gościnnie na płytach takich zespołów jak: Amon Amarth, The 69 Eyes, Leukemia, Rotten Sound i The Project Hate MCMXCIX.

30 sierpnia 2008 w warszawskim klubie Stodoła zespół wziął udział jubileuszowym koncercie grupy Vader. Ponadto wystąpiły takie grupy jak Grave, Gorefest, Nile i Rotting Christ. W lutym 2009 roku Entombed odbył szereg koncertów w Finlandii wraz z Opeth. W październiku tego roku odbył również trasę koncertową po Skandynawii wraz z grupą Amon Amarth.

King Crimson – brytyjska grupa muzyczna z kręgu awangardowego i progresywnego rocka. Nazwę zaczerpnęła od jednego z synonimów Belzebuba. Jej korzeni należy szukać w krótko działającym Giles, Giles and Fripp. Wskutek licznych zmian personalnych nigdy nie wykształciła stałego brzmienia. Założycielem i jej jedynym stałym członkiem jest Robert Fripp, wirtuoz gitary i melotronu. Muzyka King Crimson czerpie wiele inspiracji z muzyki poważnej, w tym współczesnej, także z awangardowego jazzu i jazz rocka. Złożoność i rożnorodność poszczególnych wcieleń zespołu nie pozwala na jednolitą analizę dokonań grupy. Charakterystycznym dla King Crimson jest to, że nigdy nie odstąpiła od awangardowej koncepcji na rzecz łatwiejszego brzmienia (Roberta Frippa charakteryzuje bardzo poważny stosunek do własnej twórczości). Grupa powstała w 1969 r. W 2010 roku zawiesiła działalność na czas nieokreślony.Morning Star – siódmy album studyjny szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydany w styczniu 2002 roku przez wytwórnię Koch Records. Utwór "When It Hits Home" inspirowany jest filmem Adwokat diabła z 1997 roku, podczas gdy połowa tekstu piosenki "Chief Rebel Angel" to cytaty z tego filmu.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Wolverine Blues – trzeci album studyjny szwedzkiego zespołu deathmetalowego Entombed, wydany w 1993 roku przez wytwórnię Earache Records. Nagranie stanowi odejście od pierwotnego dla zespołu death metalu w kierunku bardziej tradycyjnego hardrockowo-metalowego stylu, który Entombed zachował w następnych nagraniach.
Grave – szwedzka grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa powstała w 1988 roku w szwedzkiej miejscowości Visby. Do 2008 roku grupa wydała osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Wielokrotnie koncertowała w Polsce, m.in. podczas festiwalu Metalmania w Katowicach.
Carnage - grupa muzyczna wykonująca death metal, założona w Szwecji w 1988 roku przez muzyka Michaela Amotta o pochodzeniu szwedzko-brytyjskim.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Jörgen Sandström (ur. 13 listopada 1971 w Visby) - szwedzki muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista. Jörgen Sandström znany jest przede wszystkim z występów w zespole prekursorów szwedzkiego death metalu - formacji Grave, której był członkiem w latach 1988-1996. Wcześniej występował w krótkotrwale istniejących zespołach Grinding Death, Corpse i Putrefaction. Następnie, w 1997 roku związał się z zespołem Entombed. W grupie występował do 2006 roku. W latach późniejszych współpracował z takimi zespołami jak: The Project Hate MCMXCIX, Vicious Art, Krux czy Torture Division.
Opeth – szwedzka grupa, grająca metal progresywny połączony z death metalem, założona w 1990 w Sztokholmie. Liderem zespołu jest Mikael Åkerfeldt, piszący muzykę i teksty, będący wokalistą oraz gitarzystą zespołu.
Rotting Christ (z j. ang. dosłownie Gnijący Chrystus) – grecki zespół blackmetalowy założony w 1987 roku w Atenach. Zespołowi przewodzą bracia Sakis i Themis Tolisowie, którzy pozostają jedynymi członkami oryginalnego składu. Od 2014 roku skład grupy tworzą ponadto basista Vagelis Karzis oraz gitarzysta George Emmanuel.

Reklama