Enterprise NCC-1701E

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

U.S.S. Enterprise (NCC-1701-E) (z ang. przedsięwzięcie) – statek kosmiczny z fikcyjnego uniwersum Star Treka, występujący w filmach Star Trek: Pierwszy kontakt, Star Trek: Rebelia i Star Trek: Nemesis. Jego dowódcą jest kapitan Jean-Luc Picard.

Kapitan Jean-Luc Picard to postać fikcyjna, jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów serii Star Trek. W serialu Star Trek: Następne pokolenie jest kapitanem USS Enterprise-D - okrętu flagowego Federacji. Pojawia się też w filmach Star Trek: Pokolenia, Star Trek: Pierwszy kontakt, Star Trek: Rebelia i Star Trek: Nemesis jako kapitan nowo wybudowanego USS Enterprise-E, a gościnnie także w odcinku pilotażowym serialu Star Trek: Stacja kosmiczna. Nie licząc pomniejszych wyjątków, takich jak retrospekcje, w jego rolę wcielał się Patrick Stewart.Mgławice – obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego lub bardzo rozległe otoczki gwiazd (dawniej również tak nazywano galaktyki).

Historia[ | edytuj kod]

Konstrukcja okrętu została rozpoczęta w 2371 roku, gdy poprzedni Enterprise ciągle był w aktywnej służbie. Pierwotnie miał nosić nazwę USS Honorius, jednak po zniszczeniu Enterprise-D zadecydowano, że następny okręt noszący to imię będzie klasy Sovereign. Dowództwo okrętu objął kapitan Jean-Luc Picard. Wraz z nim na nowy okręt przeszła znaczna część starej załogi.

Borg – fikcyjna rasa cyborgów z uniwersum Star Trek, jedna z najpotężniejszych ras z ukazanych w "Gwiezdnej Wędrówce". W zasadzie Borg nie jest konkretną rasą, lecz kolektywem istot różnych ras.Data – fikcyjna postać ze świata Star Trek. Bohater serialu Następne Pokolenie oraz czterech filmów stanowiących jego kontynuację. Data jest androidem pełniącym obowiązki drugiego oficera na pokładzie USS Enterprise. Odtwórcą roli Daty jest amerykański aktor Brent Spiner.

Pierwszy Kontakt[ | edytuj kod]

 Zapoznaj się również z: Star Trek: Pierwszy kontakt.

Po roku lotów testowych Enterprise, na czas drugiego ataku Borg na Ziemię, został wysłany na obrzeże Romulańskiej Strefy Neutralnej, ponieważ Gwiezdna Flota obawiała się, że Romulanie mogą wykorzystać zamieszanie związane z atakiem do rozpoczęcia akcji ofensywnych oraz by usunąć Picarda z pola bitwy (jako były człon Borg mógłby zareagować w nieprzewidziany sposób na bliskość Kolektywu). Picard jednak, przy wsparciu załogi, zignorował rozkazy i skierował okręt w kierunku Ziemi, docierając tam niemal równocześnie z sześcianem Borg.

Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.Zjednoczona Federacja Planet – fikcyjna organizacja istniejąca w serialu oraz filmach fabularnych z serii „Star Trek”. Jest to rodzaj galaktycznej unii łączącej prawie 150 światów oraz kolonii, która rozciąga się na przestrzeni 8000 lat świetlnych. Stolicą Federacji jest Ziemia.

Dzięki wiedzy Picarda sześcian został zniszczony, jednak wystrzelił on przedtem mniejszą, kulistą jednostkę, która za pomocą tunelu czasoprzestrzennego dokonała podróży w czasie. Załoga Enterprise, która znalazła się w tunelu, była w stanie dostrzec zmiany w historii spowodowane przez Borg, toteż zdecydowała się przelecieć przez niego, by im zapobiec.

Statek kosmiczny – pojazd poruszający się poza atmosferą Ziemi. Pojazd ten musi być wyniesiony i rozpędzony do odpowiedniej prędkości przez silniki napędowe. Współczesne statki kosmiczne wynoszone są w górę dzięki napędowi rakietowemu, który wytwarza siłę odrzutu. Wyróżnia się kilka rodzajów statków kosmicznych:Kathryn Janeway – bohaterka serialu Star Trek: Voyager z serii Star Trek. Jest dowódcą Federacyjnego okrętu Voyager, który na skutek działań obcego (Opiekuna) dysponującego potężną mocą, zostaje przeniesiony do Kwadrantu Delta 75 000 lat świetlnych od Ziemi. Odtwórcą roli kapitan Janeway jest Kate Mulgrew.

Po dotarciu na miejsce czyli orbitę Ziemi w roku 2063, Enterprise szybko zniszczył Kulę Borg, jednak część członów Borg zdołała przesłać się na jego pokład, gdzie przystąpiła do asymilacji okrętu. Borg planował zapobiec historycznym wydarzeniom z 2063 roku, tj. pierwszemu lotowi Ludzkości z prędkością warp statkiem Phoenix oraz tytułowemu pierwszemu kontaktowi pomiędzy Ziemianami a Wolkanami. W ten sposób obie te rasy nie utworzyłyby w przyszłości Zjednoczonej Federacji Planet i przestałyby stanowić dla Borg przeszkodę w asymilacji całego Wszechświata.

Prędkość warp – szybkość, z jaką porusza się statek kosmiczny używający fikcyjnego napędu warp, wymyślonego na potrzeby serialu Star Trek. Warp 1 to prędkość światła. Kolejne prędkości warp wzrastają w sposób nieliniowy.Enterprise (z ang. przedsięwzięcie) - seria fikcyjnych statków kosmicznych, na których dzieje się akcja seriali, filmów, książek i gier w uniwersum świata Star Trek.

Enterprise został zasymilowany do poziomu maszynowni. Borg usiłował przebudować czaszę deflektora, by za jej pomocą wysłać wiadomość do Borg z właściwego czasu. Picard wraz z załogą zdołali temu przeszkodzić, a następnie unieszkodliwić wszystkie człony eliminując Królową Borg. Sam Enterprise powrócił do przywróconej przyszłości na moment przed Pierwszym Kontaktem.

W fikcyjnym świecie Star Trek Phoenix był pierwszym statkiem zbudowanym przez ludzi zdolnym do lotów z prędkościami większymi od prędkości światła, dzięki technologii zakrzywiania przestrzeni.

Rebelia[ | edytuj kod]

 Zapoznaj się również z: Star Trek: Rebelia.

Do 2375 roku Enterprise został całkowicie wyremontowany i został wysłany na serię misji dyplomatycznych, mających na celu wzmocnienie pozycji Federacji w obliczu wojny z Dominium. Podczas jednej z misji kapitan Picard odebrał transmisję od admirała Doughterty'ego, który poinformował go, że komandor Data doznał uszkodzenia i wziął do niewoli na planecie zamieszkanej przez rasę Ba'ku połączoną grupę obserwatorów Gwiezdnej Floty i rasy zwanej Sona.

Jak się okazało Data został uszkodzony przez Sona, ponieważ odkrył dowód ich spisku z admirałem, mającym na celu relokację Ba'ku i zebranie promieniowania metafazowego z pierścieni otaczających planetę. Promieniowanie to miało właściwości odmładzające, które admirał Doughterty miał nadzieję wykorzystać dla dobra Federacji. Okazało się jednak, że Sona i Ba'ku to jedna i ta sama rasa, a zamiarem Sona była zemsta na Ba'ku i pozbawienie ich wpływu promieniowania.

Enterprise pod dowództwem komandora Rikera został wysłany poza obszar działania promieniowania, by nawiązać kontakt z Gwiezdną Flotą, natomiast Picard z grupą ochotników pozostał na planecie, by bronić Ba'ku przez wysiedleniem. Enterprise pokonał w czasie lotu dwa krążowniki Sona, odnosząc lekkie uszkodzenia oraz tracąc rdzeń warp (użyty do zamknięcia wyrwy podprzestrzennej wywołanej przez krążowniki) i jacht kapitański, którego Data użył do obrony Ba'ku.

Nemesis[ | edytuj kod]

 Zapoznaj się również z: Star Trek: Nemesis.

Po tym incydencie Enterprise został poddany znaczącej przebudowie, mającej na celu polepszenie jego zdolności bojowych. Dodano m.in. nowe baterie fazerów, jak również kilka zespołów wyrzutni torped krótkiego zasięgu. Tak ulepszony okręt został wysłany w 2379 roku przez Admirał Janeway w niezwykłą misję nawiązania rozmów pokojowych z nowych rządem romulańskim (poprzedni został bowiem zabity w tajemniczych okolicznościach). Na miejscu okazało się, że przywódcą Romulan jest teraz Shinzon, klon Jean-Luca Picarda, który dzięki pomocy podbitej przez Romulan rasy Reman zdołał uzyskać wsparcie romulańskiej floty i za jej przyzwoleniem wyeliminować romulański rząd. Starając się powstrzymać Shinzona przed zabiciem całej populacji Ziemi, Enterprise stoczył zaciekłą walkę z okrętem Shinzona, Scimitarem, w mgławicy Bassen, w czasie której doznał poważnych uszkodzeń.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama