Enterprise NCC-1701D

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

U.S.S. Enterprise NCC-1701-D (w dosłownym tłumaczeniu przedsięwzięcie, inicjatywa) − fikcyjny statek kosmiczny, którego załoga stanowi oś fabuły serialu Star Trek: Następne pokolenie oraz filmu pełnometrażowego Star Trek: Pokolenia. Enterprise, jednostka klasy Galaxy, jest statkiem flagowym Zjednoczonej Federacji Planet.

Pierwszy oficer (ang. first officer, w skrócie FO lub F/O) – drugi pod względem rangi pilot statku powietrznego (w stosunku do kapitana, tj. pilota-dowódcy, który ma prawną władzę nad statkiem powietrznym). W razie niezdolności kapitana do wykonywania swoich czynności, pierwszy oficer przejmuje władzę nad maszyną.Kapitan Jean-Luc Picard to postać fikcyjna, jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów serii Star Trek. W serialu Star Trek: Następne pokolenie jest kapitanem USS Enterprise-D - okrętu flagowego Federacji. Pojawia się też w filmach Star Trek: Pokolenia, Star Trek: Pierwszy kontakt, Star Trek: Rebelia i Star Trek: Nemesis jako kapitan nowo wybudowanego USS Enterprise-E, a gościnnie także w odcinku pilotażowym serialu Star Trek: Stacja kosmiczna. Nie licząc pomniejszych wyjątków, takich jak retrospekcje, w jego rolę wcielał się Patrick Stewart.

Historia[ | edytuj kod]

Enterprise był jednym z pierwszych okrętów klasy Galaxy i szóstym noszącym nazwę Enterprise. Zbudowano go w stoczni kosmicznej Utopia Planitia na Marsie. Do użytku został oddany w roku 2363. Służył w Gwiezdnej Flocie jako okręt flagowy do 2371 roku, w którym został zniszczony na orbicie planety Veridian IV.

Okręt flagowy – okręt, na którym znajduje się dowódca zespołu okrętów lub całej floty. Obecność dowódcy symbolizuje flaga lub proporzec na maszcie. Okrętów flagowych może być tyle, ile jest samodzielnie działających zespołów okrętów w czasie wojny. W czasie pokoju jest jeden symboliczny okręt wyznaczony do pełnienia funkcji okrętu flagowego dla całej floty.Borg – fikcyjna rasa cyborgów z uniwersum Star Trek, jedna z najpotężniejszych ras z ukazanych w "Gwiezdnej Wędrówce". W zasadzie Borg nie jest konkretną rasą, lecz kolektywem istot różnych ras.

Załoga[ | edytuj kod]

Dowódcą okrętu był kapitan Jean-Luc Picard, a funkcję pierwszego oficera pełnił komandor William T. Riker. Drugim oficerem, a także oficerem operacyjnym i naukowym, był komandor porucznik Data. W pierwszym sezonie serialu stanowisko szefa ochrony i oficera taktycznego Enterprise przypadało początkowo porucznik Tashy Yar - po jej śmierci stanowisko to przejął porucznik Worf. Porucznik Geordi La Forge, pierwotnie główny sternik okrętu, awansował później na stanowisko głównego mechanika. Głównym oficerem medycznym na Enterprise była natomiast dr Beverly Crusher (zastąpiona na krótko przez dr Katherine Pulaski), zaś naczelnym doradcą komandor porucznik Deanna Troi.

Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.Data – fikcyjna postać ze świata Star Trek. Bohater serialu Następne Pokolenie oraz czterech filmów stanowiących jego kontynuację. Data jest androidem pełniącym obowiązki drugiego oficera na pokładzie USS Enterprise. Odtwórcą roli Daty jest amerykański aktor Brent Spiner.

Techniczne detale[ | edytuj kod]

Jako okręt klasy Galaxy Enterprise mógł przewozić do tysiąca osób załogi wraz z rodzinami. W ten sposób załoga okrętu nie musiała rozstawać się z bliskimi na okres trwania misji. W sytuacji awaryjnej istniała możliwość łącznego zakwaterowania ok. 14 000 osób.

Utopia Planitia (Równina utopii) – równina na Marsie, znajdująca się w północnej okolicy okołobiegunowej, w obrębie nizin Vastitas Borealis. Centrum równiny ma współrzędne areograficzne ♂ 46,74°N 242,48°W/46,740000 -242,480000. Komandor Porucznik Deana Troi - fikcyjna postać, bohaterka serialu Star Trek: Następne Pokolenie oraz czterech filmów pełnometrażowych z serii Star Trek. Deana Troi odgrywała rolę głównego doradcy na okrętach Enterprise-D i Enterprise-E po dowództwem kapitana Jean-Luca Picarda. W rolę Troi wcieliła się Marina Sirtis.

Aby zapewnić bezpieczeństwo cywilom (miało to także swoje zastosowanie taktyczne) okręt został wyposażony w zdolność do oddzielenia spodka od reszty kadłuba. Spodek stanowił wówczas swoistą pancerną „szalupę ratunkową” i z racji posiadania własnego napędu impulsowego (oraz uzbrojenia) mógł oddalić się samodzielnie z niebezpiecznego miejsca. Zmodernizowane pancerniki typu Galaxy utraciły jednak zdolność separacji sekcji spodka z sekcją bojową, gdyż uznano to za zbędne zużycie energii i osłabienie konstrukcji ochronnej.

Komandor Porucznik Worf – to bohater fikcyjny występujący w serialu Star Trek: Następne Pokolenie, Star Trek: Deep Space Nine oraz w kilku filmach pełnometrażowych z serii Star Trek, Klingon jedna z najbardziej rozbudowanych postaci świata Star Trek. Odtwórcą roli Worfa jest Michael Dorn.Doktor Katherine Pulaski to fikcyjna postać ze świata Star Trek która występowała w II sezonie serialu Star Trek: Następne Pokolenie. W tę rolę wcieliła się Diana Muldaur.

Przebieg misji[ | edytuj kod]

Załoga Enterprise nawiązała pierwszy kontakt z wieloma nowymi rasami, jak również przyłożyła rękę do kształtowania ówczesnej sytuacji politycznej. Enterprise był m.in. pierwszym statkiem federacyjnym, który nawiązał kontakt z Kontinuum Q oraz Borg, jak również przyczynił się do zakończenia wojny domowej w Imperium Klingońskim, uniemożliwił przejęcie planety Wolkan przez Romulan, a także zapobiegł eskalacji konfliktu pomiędzy Federacją a Kardasjanami.

Natasha „Tasha” Yar – postać fikcyjna ze świata Star Trek. Pełniła funkcje szefa ochrony na pokładzie USS Enterprise-D w pierwszym sezonie serialu Star Trek: Następne Pokolenie. Odtwórczynią tej roli była Denise Crosby. Po tym jak aktorka na własne życzenie opuściła obsadę serialu, jej postać została uśmiercona w 23 odcinku „Skin of Evil”. Obowiązki Tashy Yar na pokładzie Enterprise-D po awansie do stopnia porucznika przejął Klingon Worf grany przez Michaela Dorna.William Thomas Riker − jeden z bohaterów serialu Star Trek: Następne Pokolenie oraz filmów: Star Trek: Generations, Star Trek: First Contact, Star Trek: Insurrection oraz Star Trek: Nemesis. Komandor Riker jest pierwszym oficerem na statku Enterprise-D, a później Enterprise-E. Po tzw. incydencie remańskim komandor Riker przyjmuje awans na kapitana i zostaje oddelegowany z NCC1701-E na USS Titan, gdzie ma być dowódcą. Odtwórcą jego roli jest Jonathan Frakes.

Wersja Enterprise pochodząca z alternatywnego wszechświata była także odpowiedzialna za ochronę poprzedniego Enterprise, kiedy ten przypadkowo skoczył w przyszłość. I tak, dzięki pomocy Enterprise-D, Enterprise-C mógł cofnąć się w czasie, by móc obronić klingońską kolonię przed atakiem Romulan, a w konsekwencji uczynić Klingonów i Federację sojusznikami.

Zjednoczona Federacja Planet – fikcyjna organizacja istniejąca w serialu oraz filmach fabularnych z serii „Star Trek”. Jest to rodzaj galaktycznej unii łączącej prawie 150 światów oraz kolonii, która rozciąga się na przestrzeni 8000 lat świetlnych. Stolicą Federacji jest Ziemia.Statek kosmiczny – pojazd poruszający się poza atmosferą Ziemi. Pojazd ten musi być wyniesiony i rozpędzony do odpowiedniej prędkości przez silniki napędowe. Współczesne statki kosmiczne wynoszone są w górę dzięki napędowi rakietowemu, który wytwarza siłę odrzutu. Wyróżnia się kilka rodzajów statków kosmicznych:

Ostateczny los[ | edytuj kod]

W 2371 roku Enterprise został poważnie uszkodzony w walce z klingońskim niszczycielem typu Bird of Prey dowodzonym przez Lursę i B'Etor, członkinie klanu Duras, który był jedną ze stron w wspomnianej powyżej klingońskiej wojnie domowej. Podstępem udało im się pozyskać dane dotyczące modulacji osłon Enterprise, przez co stały się one bezużyteczne (po tym wypadku okręty Federacji otrzymały zmienne modulatory osłon). Pomimo „wyłączonych” osłon USS „Enterprise-D” deklasował siłą klingoński okręt i w końcu zniszczył go, jednak na skutek odniesionych uszkodzeń (przerwanie rdzenia reaktora warp) został zmuszony do separacji. Odłączony spodek, uszkodzony przez eksplozję sekcji bojowej okrętu, rozbił się ostatecznie na planecie Veridian IV. Umiejętnościom załogi i solidności konstrukcji należy zawdzięczać to, że kraksa ta nie spowodowała żadnych ofiar śmiertelnych. Sam spodek został jednak w zbyt poważnie uszkodzony, by można było myśleć o jego naprawie.

Prędkość warp – szybkość, z jaką porusza się statek kosmiczny używający fikcyjnego napędu warp, wymyślonego na potrzeby serialu Star Trek. Warp 1 to prędkość światła. Kolejne prędkości warp wzrastają w sposób nieliniowy.Enterprise (z ang. przedsięwzięcie) - seria fikcyjnych statków kosmicznych, na których dzieje się akcja seriali, filmów, książek i gier w uniwersum świata Star Trek.

Model okrętu[ | edytuj kod]

Fragment dekoracji służącej za mostek Enterprise

Na potrzeby nowego serialu model Enterprise zaprojektował Andrew Probert. Sam model Enterprise o długości 6 stóp (1,8 m) został zbudowany przez Industrial Light & Magic, która to firma wykonała też wszystkie efekty specjalne na potrzeby odcinka pilotażowego. Zbudowano też drugi, mniejszy model o długości 2 stóp (60 cm), który był używany do ujęć z daleka oraz dla efektu wchodzenia w warp.

Gwiezdna Flota – (ang. Starfleet) – w świecie Star Treka jest to organizacja łącząca floty wszystkich światów członkowskich Federacji. Została powołana w 2161 roku, a w jej skład wchodziły początkowo Gwiezdna Flota Ziemi, Siły Zbrojne Ziemi (ang. Earth Military Assault Command Operations), Imperialna Straż Andoru, flota Wolkanu oraz flota Tellarytów. Od momentu powstania głównym zadaniem Floty było badanie kosmosu i poszukiwanie nowych form życia. W 24 wieku wraz z rosnącym zagrożeniem ze strony Borg oraz Dominium Rada Federacji zdecydowała o rozbudowie siły militarnej Floty. W Wojnie z Dominium Gwiezdna Flota poniosła dotkliwe straty, odegrała jednak kluczową rolę w wielu bitwach, doprowadzając ostatecznie do zwycięstwa sojuszu ras Kwadrantu Alfa i Beta.

W trzecim sezonie serialu zdecydowano się na zbudowanie mniejszego, lecz bardziej szczegółowego modelu o długości 4 stóp (1,2 m). Model ten zbudował Greg Jein. Modelu tego używano głównie do ujęć z bliska. Te trzy modele różniły się nieznacznie detalami powierzchni, trudnymi do rozróżnienia na ekranie.

W filmie kinowym Enterprise zagrał model największy, razem z komputerowo generowanym modelem. Wykonano także model spodka o szerokości przeszło 10 stóp (3 m). Model komputerowy był następnie wykorzystywany w innych serialach Star Trek, grając inne okręty klasy Galaxy.

W 2005 roku stworzono kolejny model Enterprise-D, tym razem w postaci komputerowej, na potrzeby ostatniego odcinka Star Trek: Enterprise. Był pomyślany jako połączenie proporcji fizycznego modelu sześciostopowego z wykończeniem powierzchni modelu czterostopowego. Autorem tej wersji był Gabriel Köerner.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Artykuł o okręcie na Memory-Alpha (ang.)
  • Reklama