English Football League

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

English Football League – rozgrywki piłkarskie, w których uczestniczą profesjonalne kluby z Anglii i Walii. Założone w 1888 roku, są to najstarsze tego typu rozgrywki na świecie.

Arsenal Football Club (wym. [ˈɑ:sənl] lub [ˈɑ:snəl]; przydomek Kanonierzy) – angielski klub piłkarski z siedzibą w północnym Londynie, w dzielnicy Holloway. Jest jedną z najbardziej utytułowanych angielskich drużyn, 13-krotnym mistrzem kraju, 13-krotnym zdobywcą Pucharu Anglii i najdłużej utrzymującym się w najwyższej klasie rozgrywkowej zespołem w Anglii – od 1919 roku. Glossop North End A.F.C. – angielski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Glossop, w północno-zachodniej części kraju. Obecnie występuje w Northern Premier League Division One East (D8).

Liga była najwyższym szczeblem angielskich rozgrywek piłkarskich od momentu jej powstania aż do roku 1992, kiedy to 22 czołowe kluby utworzyły własne rozgrywki, FA Premier League. Do tego czasu zwycięzca The Football League zdobywał więc tym samym tytuł piłkarskiego mistrza Anglii. W 1995 roku ukształtowała się ostateczna postać The Football League, skupiającej 72 kluby piłkarskie podzielone na trzy 24-zespołowe dywizje, dzisiaj znane jako Football League Championship, Football League One oraz Football League Two. Na koniec sezonu piłkarskiego trzy drużyny z Football League Championship awansują do Premier League, zamieniając się miejscami z trzema drużynami tej ligi, natomiast dwa zespoły z Football League Two zamieniają się miejscami z dwoma klubami z Football Conference, co tym samym integruje The Football League z angielskim systemem ligowym piłki nożnej.

Football League Two (częściej nazywana League Two dla skrótu lub od sponsora: Npower Football League 2) - czwarta piłkarska klasa ligowa w angielskim systemie, a trzecia w The Football League.Blackpool Football Club – angielski klub piłkarski z miasta Blackpool. Ich lokalnym rywalem jest Preston North End. W klubie tym grał kiedyś zdobywca pierwszej Złotej Piłki Stanley Matthews. W 1953 roku Blackpool pokonało w finale FA Cup Bolton Wanderers 4:3.

The Football League to także nazwa ciała zarządzającego rozgrywkami ligowymi, organizującego również rozgrywki pucharowe: Football League Cup oraz Football League Trophy.

Rozgrywki[ | edytuj kod]

Liga[ | edytuj kod]

W rozgrywkach ligowych uczestniczą 72 drużyny, podzielone na trzy 24-zespołowe dywizje: Football League Championship, Football League One oraz Football League Two (do 2004 roku znane jako Football League First Division, Football League Second Division oraz Football League Third Division). Wewnątrz każdej z dywizji, klub rozgrywa dwa spotkania (na swoim stadionie oraz stadionie przeciwnika) z każdym z pozostałych zespołów, co daje liczbę 46 spotkań rozgrywanych w każdym sezonie.

Watford Football Club – angielski zawodowy klub piłkarski z siedzibą w mieście Watford, w hrabstwie Hertfordshire, występujący w angielskiej Football League Championship.Barclays PLC (LSE: BARC , NYSE: BCS) — brytyjska firma holdingowa, globalny finansowy dostawca usług działająca na wszystkich kontynentach, autoryzowany i regulowany przez Financial Services Authority — Brytyjski Urząd ds. Usług Finansowych.

Na koniec każdych rozgrywek, trzy drużyny z najwyższej dywizji, The Football Championship, uzyskują promocję do Premier League, zaś ich miejsce w The Football League zajmują trzy zespoły, które ukończyły sezon w Premier League na ostatnich miejscach. Z The Football League relegowane do Football Conference są natomiast dwa ostatnie zespoły Football League Two. Ich miejsce zajmują dwa najlepsze zespoły najwyższej dywizji Football Conference, Conference National.

Northampton Town Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Northampton, grający obecnie w Football League Two.Bradford Park Avenue A.F.C. – angielski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Bradford, w hrabstwie West Yorkshire, na północy Anglii. Obecnie występuje w National League North.

By uatrakcyjnić rywalizację między klubami, jedno z miejsc promujących awansem do wyższej dywizji przyznawane jest zwycięzcy wprowadzonej w 1987 roku fazy play-off, która ma miejsce po zakończeniu sezonu. Dzięki temu, nawet szósty zespół w tabeli końcowej (w League Two siódmy) może awansować o klasę rozgrywek wyżej, wyprzedzając tym samym kluby, które zajmowały wyższą pozycję na koniec sezonu.

Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.Derby County Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Derby powstały w 1884 roku. W sezonie 2006/07 Derby awansowało ponownie do Premier League, ale już rok później pożegnało się z nią z zaledwie 11 punktami na koncie. Jest to najgorszy wynik w historii tych rozgrywek. W sezonie 2004/05 w Derby County grał napastnik reprezentacji Polski - Grzegorz Rasiak.


W rozgrywkach The Football League uczestniczą dwa profesjonalne kluby piłkarskie z Walii: Cardiff City oraz Swansea City. Nie mogą one tym samym występować w walijskiej Premier League, ani startować w rozgrywkach o Puchar Walii. W razie zakwalifikowania się tych drużyn do europejskich rozgrywek pucharowych, będą one w nich reprezentować drużyny angielskie.

Luton Town Football Club – angielski klub piłkarski mający siedzibę w Luton. Sezon 2008/2009 w rozgrywkach League Two rozpoczął z najwyższą karą dyscyplinarną w historii angielskiego futbolu (odjęcie 30 punktów, kara finansowa w wysokości 50 tysięcy funtów oraz degradacja do Conference w sezonie 2009/2010).Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.

Puchary[ | edytuj kod]

The Football League organizuje dwa rodzaje rozgrywek pucharowych: Puchar Ligi Angielskiej (obecnie znany również jako Carling Cup), a także Football League Trophy (obecnie znany również jako Johnstone's Paint Trophy). Puchar Ligi Angielskiej jest organizowany między wszystkimi drużynami występującymi w Premier League oraz The Football League a jego zwycięzca uzyskuje prawo do występu w rozgrywkach o Puchar UEFA. Football League Trophy to rozgrywki, w których uczestniczą tylko zespoły z Football League One oraz Football League Two.

Middlesbrough Football Club (wym. [ˈmɪdəlzbrə]) – angielski klub piłkarski znany również pod pseudonimem Boro, założony w Middlesbrough w 1876 roku. Od 1995 roku gra na obecnym obiekcie, Riverside Stadium. Poprzednim domem piłkarzy był Ayresome Park, gdzie grali prawie przez 92 lata, od 1903 do 1995. Newcastle United Football Club – angielski klub piłkarski z siedzibą w Newcastle upon Tyne, występujący w rozgrywkach Premier League. Jest to zdobywca czterech mistrzostw Anglii. Swoje mecze rozgrywa na St James’ Park.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Piłka nożna w Anglii była znana w średniowieczu. Sport ten uprawiano na ulicach, placach miejskich, bez żadnych ograniczeń i przepisów. Podczas gier często dochodziło do wypadków, zranień, a także kalectw i śmierci. Władze lokalne, następnie specjalne edykty królewskie zabraniały gry w piłkę. W XIV wieku Anglicy tę grę nazwali football.
Bradford City Association Football Club - angielski klub piłkarski z Bradford, założony w 1903 roku. Klub ten rozgrywa swoje mecze na Intersonic Stadium (Valley Parade).
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
William McGregor (ur. 13 kwietnia 1846, zm. 20 grudnia 1911) – działacz piłkarski epoki wiktoriańskiej, uważany za założyciela pierwszych na świecie ligowych rozgrywek piłkarskich The Football League.
Puchar Ligi Angielskiej (ang. Football League Cup, znany jako League Cup lub obecnie Capital One Cup) – turniej piłkarski utworzony na podobieństwo Pucharu Anglii, jednakże mogą w nim uczestniczyć jedynie zespoły Premier League oraz te, które są zrzeszone w The Football League, (zespoły angielskie oraz walijskie, które rozgrywają spotkania w ramach Championship, League One oraz League Two). Aktualnie 92 zespoły mogą brać udział w rozgrywkach Pucharu Ligi Angielskiej.
Wimbledon Football Club - nieistniejący, angielski klub piłkarski z siedzibą w Londynie, założony w 1889 roku. Klub ten w latach 1970-1980 występował w Division One, natomiast w latach 1986-2000 w Premiership. Największy jego sukces to zdobycie Pucharu Anglii w 1988. W 2003 klub został przeniesiony do miasta Milton Keynes i występował jako MK Dons.
System ligowy opiera się na hierarchiczności lig, powiązanych ze sobą zasadą awansów i spadków. Kluby, które zajmą pierwsze pozycje w lidze wspinają się po stopniach „piramidy” piłkarskiej coraz wyżej, zaś te plasujące się na ostatnich lokatach spadają w dół do coraz niższych klas ligowych. Teoretycznie jest możliwe, aby klub z najniższej ligi, awansując rok po roku wygrał Premier League, czyli zdobył mistrzostwo Anglii. Praktycznie jest to właściwie niemożliwe, a nawet jeśli to po wielu latach „wspinaczki” po stopniach ligowych. Awanse nie są automatyczne, bo pomiędzy niektórymi ligami trzeba oprócz sportowych spełniać kryteria finansowo-organizacyjne. Piramida piłkarska w Anglii liczy ponad 7 000 klubów, nie licząc drużyn z lig, które nie należą do piramidy.

Reklama