Engelbert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Engelbertimię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od nazwy jednego z plemion germańskich Angil (Anglowie) połączonego słowem beraht oznaczającym "jasny".

Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Engelbert Humperdinck, (ur. 1 września 1854 Siegburg (Niemcy), zm. 27 września 1921 Neustrelitz (Niemcy) – niemiecki kompozytor. Znany głównie jako twórca opery Jaś i Małgosia (Hänsel und Gretel).

Engelbert imieniny obchodzi 10 lipca i 7 listopada.

Osoby noszące to imię:

 • Engelbert I (ur. przed 1140, zm. latem 1189), hrabia Bergu
 • Engelbert I z Kolonii (1185–1225) – biskup, męczennik i święty katolicki (wspomnienie 7 listopada)
 • Engelbert I (ok. 1225 – 1277) – hrabia Mark
 • Engelbert II (ok. 1275 – 1328) – hrabia Mark
 • Engelbert III (ok. 1333 – 1391) – hrabia Mark
 • Engelbert Humperdinck – kompozytor niemiecki (18541921); także pseudonim brytyjskiego piosenkarza (ur. 1936)
 • Engelbert Jarek – polski piłkarz, napastnik Odry Opole, reprezentant Polski
 • Engelbert Kolland (1827–1860) – święty katolicki, franciszkanin (wspomnienie 10 lipca)
 • Engelbertus Sterckx (1792–1867) – belgijski duchowny katolicki.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Engelbert I. von Köln – Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)
  2. Engelbert Kolland – Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)
  Engelbert Erwin Jarek (ur. 7 czerwca 1935 w Rokitnicy) - polski piłkarz grający na pozycji napastnika, trener piłkarski. Znany głównie z występów w Odrze Opole. 3-krotny reprezentant Polski.Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Anglowie (łac. Angli) – lud pochodzenia germańskiego, który w V wieku n.e. najechał wraz z Sasami i Jutami Brytanię.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Engelbert I z Kolonii, również Engelbert II z Bergu (ur. 1185 lub 1186 w Burg an der Wupper, zm. 7 listopada 1225 w Gevelsbergu) – hrabia Bergu, arcybiskup Kolonii, czczony jako święty w Kościele katolickim.
  Engelbertus Sterckx (ur. 2 listopada 1792 w Ophem, zm. 4 grudnia 1867 w Mechelen) – belgijski duchowny katolicki, kardynał.

  Reklama