Eneasz Caprara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hrabia Eneasz Sylwiusz de Caprara (Enea Silvio de Caprara) austriacki marszałek polny

Eneasz Sylwiusz de Caprara (wł. Enea Silvio de Caprara, niem. Äneas Sylvius von Caprara) (16 listopada 1631, 3 lutego 1701), austriacki marszałek polny podczas wojny Francji z Ligą Augsburską (tzw. „wojna palatynacka”).

Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).Karol V Leopold Lotaryński (niem. Karl V. Leopold (Lothringen), fr. Charles V Léopold de Lorraine) (ur. 3 kwietnia 1643 w Wiedniu, zm. 18 kwietnia 1690 w Wels) - książę Lotaryngii w latach 1675-1690, syn Mikołaja Franciszka Lotaryńskiego i Klaudii Lotaryńskiej, przedstawiciel dynastii z Vaudémont.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodzony jako potomek włoskiego hrabiego Niccolò de Caprary. Podczas wojny Francji z koalicją (1672-1678) służył pod wodzą Karola V Lotaryńskiego, gdzie w trzech kolejnych bitwach pod Sinsheim, Enzheim i Miluzą brany był do francuskiej niewoli. Później zwalniany, uwolnił od oblężenia Offenburg w 1677.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską (na zachodzie Europy zwana często wojną francusko-holenderską lub po prostu wojną holenderską, w Polsce w skrócie nazywana jest wojną Francji z koalicją) miała miejsce w latach 1672-1679.

Podczas bitwy pod Wiedniem w 1683, Caprara znów walczył pod wodzą Karola Lotaryńskiego, stawiając opór wojskom tureckim na Węgrzech. 29 listopada 1683 został mianowany na stopień marszałka polnego.

Odznaczył się podczas oblężenia twierdzy Érsekújvár 7 lipca-17 sierpnia 1685. Na początku wojny palatynackiej Caprara został naczelnym wodzem wojsk cesarskich w północnych Włoszech gdzie, w 1692, zaangażowany został w kampanię mającą na celu podbój Delfinatu. Dwa lata później przeniesiony został do Węgier, gdzie pozostał naczelnym wodzem armii Cesarstwa do 1696, kiedy to został wiceprzewodniczącym Wojennej Rady Cesarskiej. Na tym stanowisku służył cesarzowi Leopoldowi I do śmierci 3 lutego 1701. W wojsku cesarskim dał się poznać jako śmiały dowódca kawalerii.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Marszałek polny (czasem marszałek polowy lub feldmarszałek) – najwyższy stopień wojskowy w wielu armiach lądowych świata. W Wielkiej Brytanii Field Marshal, w Niemczech Feldmarschall lub Generalfeldmarschall, w Rosji Фельдмаршал.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Corrado Argegni: Condottieri, capitani e tribuni: Fino al cinquecento. Dizionari biografici e bibliografici, Vol. 1-3. Rzym 1937. (ponownie wydrukowana w Mediolanie, bez daty)
 • Antonio Schmidt-Brentano: Kaiserliche und k.k. Generale (1618-1815). Wiedeń: Austriackie Archiwum Państwowe, 2006.
 • Bitwa pod Wiedniem została stoczona 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Leopold I Habsburg (ur. 9 czerwca 1640 w Wiedniu, zm. 5 maja 1705 w Wiedniu) – król Węgier od 1655, król Czech od 1656, arcyksiążę Austrii od 1657, a także król Niemiec i Święty Cesarz Rzymski od 1658 roku z dynastii Habsburgów.
  Offenburg – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, siedziba powiatu Ortenau oraz wspólnoty administracyjnej Offenburg. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzeką Kinzig, ok. 65 km na północ od Fryburga Bryzgowijskiego, przy autostradzie A5, drogach krajowych B3 i B33 oraz linii kolejowej Bazylea–Mannheim.
  Bitwa pod Enzheim – starcie zbrojne, które miało miejsce 4 października 1674 w pobliżu miejscowości Enzheim podczas wojny Francji z Koalicją.
  16 listopada jest 320. (w latach przestępnych 321.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 45 dni.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama