Endubis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Endubis – władca afrykańskiego państwa Aksum, który prawdopodobnie jako pierwszy bił własną monetę, wyznaczając tym samym w złotych i srebrnych nominałach. Panował na terenach Półwyspu Somalijskiego, m.in. w Nubii i Egipcie, a także w kilku nadbrzeżnych bardzo małych rejonach południowego półwyspu arabskiego.

Królestwo Himjarytów (arab. مملكة حِمْيَر, hebr. ממלכת חִמְיָר‎‎) – królestwo na terenach dzisiejszego Jemenu. Powstało w 110 roku p.n.e. ze stolicą w Zafar, a w IV wieku n.e. w dzisiejszym mieście Sana. Himjaryci podbili w 25 roku p.n.e. Królestwo Saba, w 200 roku n.e. Qataban i Hadramaut w 300 roku n.e. Ostatecznie zostali podbici w 525 roku n.e. przez Aksum.Basileus, Bazyleus (gr. βασιλεύς) — tytuł noszony przez władców lub najwyższych urzędników miast-państw greckich oraz monarchów hellenistycznych, na język polski tłumaczony jako król.

Monety Endubisa[ | edytuj kod]

Kwestia monety jest bardzo ważna, gdyż zagwarantowała Aksum niezależną od nikogo walutę, opartą na złocie i srebrze. Było to posunięcie, które ogłosiło, że państwo uważa się za równe swoim wielkim sąsiadom, m.in. Himjarytom, których wpływy na półwyspie Arabskim rosły coraz bardziej. Umożliwiło to Endubisowi i przyszłym władcą wzmocnienie autorytetu monarchy, uproszczenie handlu i wzbogacenie państwa. Na odnalezionych monetach można odczytać napisy w języku greckim. Na niektórych rewersach widnieje napis: ΑΞΩΜΙΤΩ ΒΑϹΙΛΕΥϹ, co znaczy BASILEUS AKSUM, a na innych pojawia się motto Endubisa: BICI ΔAXY - Bisi Dakhu. Najbardziej prawdopodobne jest to, że Bisi Dakhu to imię klanowe, ponieważ zniknęło dopiero po przyjęciu przez Ezana chrześcijaństwa.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama