• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Endubis

  Przeczytaj także...
  Aksum – starożytne państwo założone w I wieku p.n.e. w północnej części dzisiejszej Etiopii i Erytrei, będące jej historyczną kolebką. Rozwijało się dzięki kontaktom handlowym między Półwyspem Arabskim i Afryką, np. z królestwem Meroe, z którego sprowadzało m.in. kość słoniową, kauczuk, przyprawy korzenne i dostarczało je na szlaki handlowe. Jego stolicą było Aksum. Z portu w Adulis przewożono towary do basenu Morza Śródziemnego, a także do Indii i na Cejlon. Okres świetności przeżywało w III-VI wieku - rozszerzyło swe granice w kierunku południowym i zachodnim i stało się jedną z potęg ówczesnego świata bliskowschodniego. W połowie IV wieku, w czasach panowania Ezany, Aksum przyjęło chrześcijaństwo za pośrednictwem kupców syryjskich. W tymże wieku podporządkowało sobie Kusz. O znaczeniu i bogactwie państwa świadczyła złota moneta bita przez Ezanę, początkowo ozdobiona nowiem i dwiema gwiazdami, następnie, po przyjęciu chrześcijaństwa, wyobrażeniem krzyża.Ezana (gyzz; ዔዛና) - władca Królestwa Aksum, rządzący mniej więcej w latach 320 - 360. Za czasów Ezany nastąpił rozkwit państwa aksumskiego. Niektórzy badacze sądzą, że doprowadził do upadku Królestwo Kusz, choć badania archeologiczne wskazują że stało się to jednak wcześniej. Momentem przełomowym podczas jego panowania było wprowadzenie chrześcijaństwa w pierwszej połowie IV wieku, choć dokładna data nie jest znana. Dzięki temu Etiopia (wówczas Aksum) stała się drugim państwem na świecie, które przyjęło chrześcijaństwo. Pierwszym była Armenia w 301, a drugim Cesarstwo Rzymskie w 392. Ezana pozostawił po sobie obelisk, oraz płytę (widoczna na zdjęciu po prawej) z wypisanymi zwycięstwami militarnymi. Płyta jest uznawana za etiopski "Kamień z Rosetty", ponieważ napisano na niej aż w trzech językach.
  Królestwo Himjarytów (arab. مملكة حِمْيَر, hebr. ממלכת חִמְיָר‎‎) – królestwo na terenach dzisiejszego Jemenu. Powstało w 110 roku p.n.e. ze stolicą w Zafar, a w IV wieku n.e. w dzisiejszym mieście Sana. Himjaryci podbili w 25 roku p.n.e. Królestwo Saba, w 200 roku n.e. Qataban i Hadramaut w 300 roku n.e. Ostatecznie zostali podbici w 525 roku n.e. przez Aksum.

  Endubis – władca afrykańskiego państwa Aksum, który prawdopodobnie jako pierwszy bił własną monetę, wyznaczając tym samym w złotych i srebrnych nominałach. Panował na terenach Półwyspu Somalijskiego, m.in. w Nubii i Egipcie, a także w kilku nadbrzeżnych bardzo małych rejonach południowego półwyspu arabskiego.

  Basileus, Bazyleus (gr. βασιλεύς) — tytuł noszony przez władców lub najwyższych urzędników miast-państw greckich oraz monarchów hellenistycznych, na język polski tłumaczony jako król.

  Monety Endubisa[ | edytuj kod]

  Kwestia monety jest bardzo ważna, gdyż zagwarantowała Aksum niezależną od nikogo walutę, opartą na złocie i srebrze. Było to posunięcie, które ogłosiło, że państwo uważa się za równe swoim wielkim sąsiadom, m.in. Himjarytom, których wpływy na półwyspie Arabskim rosły coraz bardziej. Umożliwiło to Endubisowi i przyszłym władcą wzmocnienie autorytetu monarchy, uproszczenie handlu i wzbogacenie państwa. Na odnalezionych monetach można odczytać napisy w języku greckim. Na niektórych rewersach widnieje napis: ΑΞΩΜΙΤΩ ΒΑϹΙΛΕΥϹ, co znaczy BASILEUS AKSUM, a na innych pojawia się motto Endubisa: BICI ΔAXY - Bisi Dakhu. Najbardziej prawdopodobne jest to, że Bisi Dakhu to imię klanowe, ponieważ zniknęło dopiero po przyjęciu przez Ezana chrześcijaństwa.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • władcy Aksum
 • władcy Etiopii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tytuł Basileusa występował w Bizancjum i w starożytnej Grecji

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stuart Munro-Hay Aksum: An African Civilization of Late Antiquity
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.766 sek.