Endemol Shine Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ekipa Endemol Shine Polska na planie programu Twoja twarz brzmi znajomo

Endemol Shine Polska Sp. z o.o. – polski oddział jednego z największych producentów telewizyjnych na świecie, lidera w dziedzinie programów rozrywkowych.

Krew z krwi – polski serial sensacyjno-kryminalny w reżyserii Xawerego Żuławskiego wyprodukowany przez CANAL+ i emitowany na tym kanale od 11 kwietnia 2012 do 30 maja 2012 roku. Serial jest adaptacją holenderskiego serialu Penoza. Wyemitowano jedną, ośmioodcinkową serię. Prace nad drugą przerwano na początku 2013 r. po wycofaniu się CANAL+ z produkcji filmów fabularnych i seriali w Polsce.Tylko jeden – polski program telewizyjny typu reality show emitowany na antenie Polsatu od 6 marca 2020, prowadzony przez Blankę Lipińską.

W globalnej bibliotece firmy znajduje się ponad 600 formatów. W Polsce z tego katalogu produkowane są między innymi: show Twoja twarz brzmi znajomo (Polsat), Big Brother (TVN7), teleturnieje Postaw na milion (TVP1), The Wall. Wygraj marzenia (TVP2), MasterChef (TVN), You Can Dance – Po prostu tańcz (TVN), Must Be the Music. Tylko muzyka (Polsat), Żony Hollywood (TVN), seriale Krew z krwi (Canal+) oraz Skazane (Polsat), a także serie dokumentalne Gwiazdy w karetce (TLC), Młodzi lekarze (TVP1).

Miłość na bogato – polski serial dramatyczny emitowany na kanale VIVA Polska. Zadebiutował 29 sierpnia 2013 roku. Serial opowiada o grupie młodych i bogatych znajomych z Warszawy, którzy poszukują szczęścia w miłości i życiu prywatnym.{{Program telewizyjny infobox}} Nieznane pola: "od lat". Zwariowana forsa – program rozrywkowy emitowany na antenie stacji TVN, w latach 1998–2000.

Historia spółki[ | edytuj kod]

Spółka Endemol Polska powstała w 1997 roku jako wspólne przedsięwzięcie Grupy ITI i Endemol BV pod nazwą Endemol-Neovision, jednej z czołowych światowych firm zajmujących się produkcją programów telewizyjnych. W tym samym roku rozpoczęły się prace nad pierwszą produkcją – Mini Playback Show realizowany dla TVN.

Rysa – polski serial kryminalny połączony z thrillerem psychologicznym udostępniany od 15 stycznia 2021 na platformie VOD Ipla. Oparty jest na książce Rysa autorstwa Igora Brejdyganta. TLC – amerykański kanał telewizyjny należący do spółki Discovery Communications, działający od 1980 roku. Na antenie nadawane są programy w większości importowane z Wielkiej Brytanii, które skierowane są głównie do kobiet.

Do 2005 roku spółka działała pod nazwą Endemol-Neovision. W listopadzie 2005 roku Endemol odkupił udziały od ITI. Tym samym w posiadaniu Endemola znalazło się 100% udziałów.

Po fuzji podmiotów należących do Apollo Global Investment i 21st Century Fox, polski oddział Endemol Polska zmienił nazwę na Endemol Shine Polska.

Spółka jest obecnie jednym z największych niezależnych producentów programów telewizyjnych w Polsce specjalizującym się w programach rozrywkowych. Wśród programów produkowanych przez spółkę znajdują się obecnie takie formaty jak Twoja twarz brzmi znajomo (Polsat) czy Postaw na milion (TVP2). Endemol produkował m.in. dla Polsatu, TVP, TVN, TV4, Canal + czy TLC.

MasterChef Junior – program kulinarny, którego celem jest wyłonienie talentów spośród amatorów kuchni w wieku od 8 do 13 lat. Po raz pierwszy show został wyemitowany w 1994 roku, od tamtej pory program nadano w ponad dwudziestu krajach na świecie.Dzieciaki górą! – teleturniej emitowany w Polsce od 12 września 2008 roku do 17 lipca 2010 na antenie TVP2. Pierwszym prowadzącym był Tomasz Kammel, od III serii do końca nadawania program prowadziła Marzena Rogalska. Teleturniej oparty został na pomyśle brytyjskiej telewizji, w oryginale nosi tytuł The Kids Are All Right. Producentem programu była firma Endemol Polska.

Firma ma swoją siedzibę w Warszawie i zatrudnia około 50 osób.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Gotowi do gotowania. Start! (wcześniej jako SmaczneGO!) – polski program kulinarny prowadzony początkowo przez Olgę Bończyk, a później Marzenę Rogalską i emitowany na antenie TVP2 od 10 marca 2007 do 24 maja 2008 i ponownie od 9 września 2019, oparty na brytyjskim formacie Ready Steady Cook!.
Milionerzy – teleturniej emitowany w Polsce przez telewizję TVN od 3 września 1999 roku do 26 stycznia 2003 roku oraz od 19 stycznia 2008 roku do 19 grudnia 2010 roku. Program oparty był na licencji brytyjskiego formatu Who Wants to Be a Millionaire?. Główną nagrodą w polskiej wersji był 1 000 000 zł. Prowadzącym był Hubert Urbański. Wyemitowano łącznie 688 odcinków teleturnieju. Średnia oglądalność programu wyniosła około 2 mln 640 tys. widzów. Po przejściu prowadzącego do Telewizji Polskiej nadawca zaprzestał zlecania dalszej produkcji formatu.
Must Be the Music. Tylko muzyka – program typu talent show emitowany na kanale Polsat na licencji telewizji Sky One. Premiera miała miejsce 5 marca 2011 roku.
Wiadomości z drugiej ręki – polski serial komediowy w reżyserii Roberta Wichrowskiego, emitowany cztery razy w tygodniu od 5 września 2011 roku na kanale TVP2. Serial jest wzorowany na argentyńskim formacie Pan i Pani Pells. Z powodu słabej oglądalności produkcji, TVP podjęła decyzję o nie kontynuowaniu serialu po emisji 48 odcinków, na które podpisała umowę z producentem.
Klub szalonych dziewic – polski serial obyczajowy emitowany na antenie TVN od 2 marca 2010 do 1 czerwca 2010 roku. Serial oparty był na holenderskim formacie Rozengeur & Wodka Lime, emitowanym w latach 2001–2006 na antenie RTL 4. Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 23 września 2009 roku.
MasterChef – teleturniej kulinarny, którego celem jest wyłonienie talentów, spośród amatorów kuchni. Po raz pierwszy show został wyemitowany w 1990 r. Od tamtej pory program nadano w 35 krajach na świecie. W Polsce emisja I edycji rozpoczęła się 2 września 2012 roku.
Jestem jaki jestem – reality show nadawane w stacji TVN. Pierwsza edycja była emitowana wiosną 2003 roku, a druga równo rok później - wiosną 2004 roku.

Reklama