Encyklopedia Rzeszowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Encyklopedia Rzeszowaencyklopedia, zawierająca hasła związane z historią i współczesnością miasta Rzeszowa.

Polskie encyklopedie – encyklopedie napisane lub przetłumaczone z języków obcych przez Polaków, wydane w Polsce lub za granicą w języku polskim (lub innych językach uniwersalnych, np. łacińskim, angielskim). Artykuł zawiera listę encyklopedii opublikowanych w Polsce lub za granicą w formie książkowej w języku polskim lub z użyciem tego języka oraz przetłumaczonych z języków obcych na ten język. Jan Draus (ur. 25 marca 1952 w Kolbuszowej) – polski historyk, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, senator II kadencji.

Wydanie pierwsze tej encyklopedii opublikowało w 2004 RS Druk; prace prowadził Zespół redakcyjny Encyklopedii Rzeszowa. Zawierała ona 840 stron, na których znalazł się m.in. tekst przywileju lokacyjnego, nadanego przez króla Kazimierza Wielkiego z roku 1354. Nakład wyniósł 1800 egzemplarzy.

Encyklopedia (łac. encyclopaedia z stgr. ἐνκύκλιos, enkýklios – "tworzący krąg" + stgr. παιδεία, paideía – "wykształcenie") – kompendium ludzkiej wiedzy zapisane w formie zbioru artykułów hasłowych, złożonych z haseł (słów kluczowych) i tekstów je objaśniających (zawierających informacje dotyczące tych haseł). Hasła są ułożone w pewnym logicznym porządku, zazwyczaj alfabetycznym, dzięki czemu możliwe jest szybkie odnalezienie właściwej informacji.Encyklopedia Wrocławia – encyklopedia, zawierająca hasła związane z historią i współczesnością miasta Wrocławia.

Wydanie drugie encyklopedii, uzupełnione i poprawione przez 60 autorów i 7-osobowy zespół redakcyjny wyszło w 2011; 1027 s., 2670 haseł. Encyklopedia została wydana na papierze kredowym wysokiej jakości. Pierwsza część wydania liczyła 1000 egz. (z czego 100 egz. miało charakter ekskluzywny, oprawiony w bydlęcą skórę i ozdobiony tłoczeniami) i była dystrybuowana przez Urząd Miasta, który posiadał prawa autorskie do dzieła. Drugą część wydania II skierowano do sprzedaży jesienią 2011.

Encyklopedia Szczecina – encyklopedia, zawierająca hasła związane z historią i współczesnością miasta Szczecina.Encyklopedia Krakowa – regionalna publikacja encyklopedyczna poświęcona historii i współczesności Krakowa, wydana w 2000 nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN. ISBN 83-01-13325-2

Redaktorem naczelnym był prof. Jan Draus.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • polskie encyklopedie
 • Encyklopedia Gdańska
 • Encyklopedia Gdyni
 • Encyklopedia Krakowa
 • Encyklopedia Szczecina
 • Encyklopedia Wrocławia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Artur Gernand: Encyklopedia Rzeszowa nareszcie w księgarniach. 2004-09-13. [dostęp 2017-01-19].
  2. Bartosz Gubernat: Miasto wydrukuje nową encyklopedię Rzeszowa. 2011-07-20. [dostęp 2017-01-19].
  Reklama