Emperor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Emperor – norweski zespół muzyczny wykonujący black metal. Powstał w 1991 roku w Notodden z inicjatywy Vegarda "Ihsahna" Tveitana i Tomasa "Samotha" Haugena. W 2001 roku z dorobkiem czterech albumów studyjnych formacja została rozwiązana. W latach późniejszych zespół trzykrotnie wznawiał działalność na potrzeby koncertów.

{{Wytwórnia muzyczna infobox}} Nieznane pola: "kraje". Candlelight Records - wytwórnia płytowa, z siedzibami w USA i Wielkiej Brytanii. Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Emperor zaliczany jest do drugiej fali black metalu oraz określany jest jako jeden z najbardziej wpływowych w historii gatunku.

Historia[ | edytuj kod]

Vegard "Ihsahn" Tveitan, 2014

Emperor został utworzony w Notodden w Norwegii wiosną 1991 roku. Początkowo składał się z perkusisty Tomasa "Samotha" Haugena (mimo że w poprzednim zespole Thou Shalt Suffer występował jako gitarzysta), drugiego gitarzysty i wokalisty Vegarda "Ihsahna" Tveitana oraz basisty Håvarda "Mortiisa" Ellefsena. W 1992 roku nagrał demo Wrath of the Tyrant, które obecnie wśród fanów zespołu ma status kultowy. Jeszcze tego samego roku grupa podpisała kontrakt z brytyjską wytwórnią płytową Candlelight Records i nagrała materiał na tzw. split z innym norweskim zespołem Enslaved, który to materiał został wydany w 1993 roku. Już podczas nagrywania tego wydawnictwa nastąpiły zmiany w składzie: Samoth został gitarzystą a nowym perkusistą został Bård "Faust" Eithun, a po jego wydaniu Mortiis opuścił zespół a na jego miejsce został przyjęty Terje Vik "Tchort" Shei.

Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.Håvard Ellefsen (ur. 25 lipca 1975 w Skien), znany również jako Mortiis - norweski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista. Håvard Ellefsen znany jest przede wszystkim z występów w zespole Mortiis, który powstał w 1992 roku (początkowo jako projekt solowy). Wcześniej, w latach 1991-1992 grał na gitarze basowej w blackmetalowej formacji Emperor. Od 1993 roku tworzy projekt Vond, w ramach którego prezentował muzykę z pogranicza gatunków ambient i darkwave. W latach 90. XX w. utworzył kolejne, lecz krótkotrwale projekty Fata Morgana i Cintecele Diavolui. Współpracował także z zespołami Fermenting Innards, Scum i T3chn0ph0b1a.

Reakcje podziemnej prasy metalowej na temat dotychczasowej twórczości zespołu były bardzo pozytywne, a sam Emperor zajął się nagrywaniem swojego debiutanckiego albumu In the Nightside Eclipse, wydanego ostatecznie w 1994 roku. Dzięki niemu zespół uzyskał ogólnoświatowe uznanie i liczne grono fanów. W tym czasie w Norwegii odnotowano liczne przestępstwa, głównie na tle antychrześcijańskim, w które zamieszani byli muzycy zespołu. Z tego powodu w 1994 roku Faust, Samoth i Tchort zostali skazani na kary pozbawienia wolności od roku do dwóch lat, a w przypadku Fausta było to 14 lat (z których odbył 9).

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Emperial Live Ceremony – album koncertowy norweskiego zespołu black metalowego Emperor wydany 15 maja 2000 roku przez wytwórnię płytową Candlelight Records. Materiał został zarejestrowany 14 maja 1999 roku w Londynie w klubie London Astoria LA2. Koncert został także wydany w formie VHS oraz DVD.

W 1996 roku grupa w składzie z Ihsahnem, Samothem oraz nowymi muzykami – gitarzystą basowym Jonasem Alverem i perkusistą Trymem Torsonem nagrała minialbum Reverence, będący zapowiedzią drugiego albumu Anthems to the Welkin at Dusk. Płyta została Albumem Roku w wielu czasopismach metalowych na całym świecie (m.in. w brytyjskim Terrorizer czy amerykańskim Metal Maniacs). Po wydaniu płyty Emperor odbył szeroką trasę koncertową, grając m.in. na festiwalach Dynamo Open Air czy Milwaukee Metalfest w 1998 roku. Po zakończeniu trasy Alver opuścił zespół, a rolę basisty przejął Ihsahn.

Ihsahn, właśc. Vegard Sverre Tveitan (ur. 10 października 1975) – norweski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Ihsahn znany jest przede wszystkim z występów blackmetalowym zespole Emperor (1991–2001, 2006, 2007). Tworzył również, wraz z żoną Ihriel (właśc. Heidi S. Tveitan), grupę Peccatum (1999–2006). We wczesnych okresach swojej muzycznej działalności używał pseudonimu Ygg. Od 2006 roku prowadzi solową działalność artystyczną.Morbid Angel (IPA [`mo:bɪd `eɪndʒəl]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal. Grupa należy do najpopularniejszych w gatunku, łączny nakład sprzedanych płyt grupy przekracza 1 000 000 sztuk czyniąc ją najlepiej sprzedającą się grupą w historii death metalu. Do 2011 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół w swej twórczości nawiązuje do szeroko rozumianego okultyzmu i mitologii Bliskiego Wschodu, korzysta również z motywów biblijnych oraz satanistycznych. W opublikowanym w 2007 roku wydaniu magazynu Decibel Magazine gitarzysta i lider Morbid Angel Trey Azagthoth znalazł się na 1. miejscu listy Top 20 Death Metal Guitarists (ang. "20 najlepszych gitarzystów deathmetalowych").

Następny album IX Equilibrium, wydany w 1999 roku był również określany jako przełomowy - był inicjatorem gatunku określanego jako "blackened death metal" czyli połączenia black i death metalu. Wydaniu płyty towarzyszyła zakrojona na szeroką skalę trasa koncertowa, w trakcie której zespół występował jako specjalny gość Morbid Angel w Europie, a w Stanach Zjednoczonych rozpoczynał koncerty z Kings of Terror. Trasa ta została zarejestrowana i wydana na DVD Emperial Live Ceremony oraz jako płyta kompaktowa.

Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.Hellfest – coroczny francuski festiwal muzyczny odbywający się w miejscowości Clisson w południowej części Atlantique Loire. Impreza odbywa się w połowie czerwca w Val de Moine, kompleksie sportowym znajdującym się w Clisson, położonym około 35 km na południowy wschód od Nantes, i około 400 km na południowy zachód od stolicy kraju Paryża. Festiwal zapowiadany zawsze jako „festiwal muzyki ekstremalnej”, w swym programie oferuje występy szeregu wykonawców z nurtu muzyki metalowej, punk oraz hardrockowej. Najbardziej znani artyści którzy wystąpili na przestrzeni lat na festiwalu to między innymi Motörhead, Slayer, Dream Theater, Mötley Crüe, Iron Maiden, Guns N’ Roses, Def Leppard, Black Label Society, Behemoth, Marilyn Manson, Manowar, Alice Cooper, Judas Priest, Ozzy Osbourne, Kiss, Down, Korn, Alice in Chains, Gojira, Scorpions oraz Megadeth.
Tomas "Samoth" Haugen, 2014

W 2001 roku grupa wydała czwartą i ostatnią płytę Prometheus - The Discipline of Fire & Demise. Do utworu Empty zrealizowano teledysk. Równocześnie z wydaniem albumu, zespół ogłosił zakończenie kariery, spowodowane rozbieżnościami stylistycznymi jego członków. W 2003 roku została wydana dwupłytowa kompilacja "best of" Scattered Ashes: A Decade of Emperial Wrath. We wrześniu 2005 roku Emperor niespodziewanie pojawił się w Oslo, zapowiadając swój powrót. Podczas krótkiego występu złożonego z trzech utworów, zespół potwierdził serię koncertów w Stanach Zjednoczonych oraz Europie, mających mieć miejsce w 2006 oraz 2007 roku.

Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

W 2006 roku Emperor wystąpił na festiwalach Inferno Metal Festival i Wacken Open Air oraz czterech koncertach w Los Angeles i Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych. W 2007 roku odbyły się 3 amerykańskie i 2 europejskie koncerty (jeden w maju, pozostałe w czerwcu). W 2009 roku ukazało się DVD pt. Live Inferno, stanowiące zapis koncertu grupy z festiwalu Wacken 2006 oraz dokumentujące trasę zespołu na przestrzeni 2006 i 2007 roku. W tym samym roku wydany został również album koncertowy pt. Live at Wacken Open Air 2006.

Tuska Open Air Metal Festival (w skrócie Tuska, fiń. ból, agonia) – największy festiwal muzyczny poświęcony wyłącznie muzyce heavymetalowej i pokrewnym stylom muzycznym w krajach nordyckich. Festiwal Tuska odbywa się corocznie, nieprzerwanie od 1998 w parku w Kaisaniemi (w centrum Helsinek, stolicy Finlandii) w dniach 27 - 29 lipca. W 2006 na festiwal przybyło ponad 33 000 fanów muzyki metalowej, na scenach wystąpiło 32 artystów, w tym Anathema, Celtic Frost, Opeth, Sodom, Venom oraz fińskie zespoły Amorphis i Sonata Arctica. Festiwal podzielony jest na 3 sceny: Inferno, Sue i scenę główną - Radio Rock (do 2007 Radio City).Reverence – minialbum norweskiego zespołu black metalowego Emperor wydany w październiku 1996 roku przez wytwórnię płytową Candlelight Records promujący drugi album zespołu Anthems to the Welkin at Dusk.

W połowie 2013 roku zespół ogłosił swój kolejny powrót z okazji zbliżającej się 20 rocznicy wydania pierwszego albumu In the Nightside Eclipse. Z okazji jubileuszu w miejsce Tryma Torsona zespół zaangażował oryginalnego perkusistę Bårda "Fausta" Eithuna. Na tę okoliczność, w 2014 roku Emperor wystąpił w ramach serii ekskluzywnych koncertów w Europie oraz Japonii. Trasa obejmowała między innymi występy na festiwalach w Wacken Open Air, Sweden Rock Festival, Tuska Open Air Metal Festival, Hellfest oraz Bloodstock, na których zespół zagrał wszystkie utwory z debiutanckiego albumu.

Festiwal (łac. festivus - radosny, wesoły, świąteczny) – szereg imprez artystycznych, przeważnie jednego typu (np. filmowych, muzycznych, teatralnych), będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie, zorganizowanych w jednym czasie i pod wspólną nazwą, często ujętych w ramy konkursu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 2015 roku ukazał się zestaw pt. The Complete Works zawierający pełną dyskografię zespołu, wszystkie wydawnictwa demo, EP, oraz live, a także album zdjęciowy dokumentujący działalność grupy na przestrzeni lat aktywności. Całość została wydana wyłącznie na płytach winylowych jako edycja ściśle limitowana. W sierpniu 2016 roku Emperor zapowiedział swój powrót, potwierdzając udział w festiwalach Wacken Open Air oraz Brutal Assault w 2017 roku. Oficjalnym powodem reaktywacji grupy jest 20 rocznica wydania albumu Anthems to the Welkin at Dusk.

Enslaved - norweska grupa wykonująca przez znaczny okres działalności muzykę z pogranicza black i viking metalu. W latach późniejszych w twórczości wystąpiły odniesienia do niejednoznacznego metalu progresywnego. Zespół powstał w 1991 roku w Haugesund z inicjatywy Ivara Bjørnsona i Grutle Kjellsona, którzy pozostają jednymi członkami oryginalnego składu. Nazwa grupy została zaczerpnięta od utworu zespołu blackmetalowego Immortal - "Enslaved in Rot".Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Tomas Thormodsæter Haugen (ur. 9 czerwca 1974 w Hammerfest), znany również jako Samoth i Zamoth - norweski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku. Tomas Haugen znany jest przede wszystkim z występów w blackmetalowym zespole Emperor. W latach 1998-2010 tworzył w ramach deathmetalowej formacji Zyklon. Poza działalnością artystyczną od 1994 roku prowadzi wytwórnię muzyczną Nocturnal Art Productions.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
Blackened death metal, także black/death metal – forma przejściowa pomiędzy black metalem i death metalem. Zazwyczaj charakteryzuje się szybkimi, prostymi typowo blackowymi riffami oraz techniczną grą perkusji i brutalnym growlem, cechami charakterystycznymi death metalu.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
In the Nightside Eclipse – pierwszy album norweskiej grupy blackmetalowej Emperor, wydany w 1994. Płyta uważana jest za wyznacznik nurtu black metal. Powtórnie wydana w 1999 i 2004 przez Candlelight Records i w 2006 przez Back on Black Records.
Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.

Reklama