Emmelie de Forest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Emmelie Charlotte-Victoria de Forest (ur. 28 lutego 1993 w Randers) – duńska piosenkarka i autorka tekstów. Laureatka 58. Konkursu Piosenki Eurowizji (2013) z piosenką „Only Teardrops”.

Rainmaker – singel Emmelie de Forest, wydany 21 lutego 2014. Utwór napisali i skomponowali: Frederik Sonefors, Jacob Schack Glæsner i Emmelie de Forest. Piosenka była oficjalnym hymnem Konkursu Piosenki Eurowizji 2014.Rockbjörnen (pol. Rockowy Niedźwiedź) – szwedzka nagroda muzyczna przyznawana przez popularny dziennik Aftonbladet od 1979 roku. Nagroda obejmuje kilka kategorii i koncentruje się głównie wokół muzyki pop i rock oraz najważniejszych wydarzeń związanych z tymi nurtami, które zaszły w ciągu ostatniego roku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodziła się w Randers w dwunarodowościowej rodzinie, a dorastała w Mariager w północnej Jutlandii. Jest córką Ingvara Engströma (1938–2010), który w ostatnich latach życia przyjął nazwisko de Forest. Był on pozamałżeńskim dzieckiem Maurycego Arnolda de Foresta, kierowcy wyścigowego, polityka i pilota, który był sierotą i został adoptowany przez bogatą rodzinę.

Witebsk (biał. Віцебск, ros. Витебск) – miasto położone w północno-wschodniej części Białorusi, nad rzeką Dźwiną.Malta uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1971 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się maltański nadawca publiczny PBS.

W wieku 18 lat przeniosła się do Kopenhagi, gdzie została przyjęta do instytutu kształcącego w zakresie profesjonalnego śpiewania Complete Vocal Institute, prowadzonego przez Katrinę Sadlin.

Kariera[ | edytuj kod]

W młodości śpiewała w chórach kościelnych oraz chórze gospel Steve’a Camerona. W wieku 14 lat zaczęła koncertować ze szkockim muzykiem Fraserem Neillem, jeżdżąc z nim przez cztery lata po całej Danii i wykonując zarówno własne utwory, jak i bluesowofolkowe wersje hitów m.in. Nirvany czy Johnny’ego Casha.

Johnny Cash, właśc. John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – amerykański muzyk country, piosenkarz i aktor. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
Emmelie de Forest podczas wykonywania piosenki „Only Teardrops” w finale 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö, maj 2013

W 2013 z piosenką „Only Teardrops” zgłosiła się do duńskich eliminacji eurowizyjnych Dansk Melodi Grand Prix. 26 stycznia wystąpiła w finale selekcji, w którym zajęła pierwsze miejsce, zostając reprezentantką Danii w 58. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Malmö. Po wygraniu eliminacji trafiła z piosenką na pierwsze miejsce na duńskiej liście muzycznej, a także stała się faworytką bukmacherów i klubów OGAE do wygrania całego konkursu, sama zaś typowała, że znajdzie się w pierwszej piątce finałowej. 14 maja wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i zakwalifikowała się do finału rozgrywanego 18 maja. Zwyciężyła w nim, zdobywając łącznie 281 punktów z prawie wszystkich uczestniczących krajów, wyłączając San Marino. Po finale konkursu trafiła z piosenką „Only Teardrops” na listy sprzedaży w kilkunastu krajach Europy oraz na oficjalną listę w Australii. Przed rozegraniem finału Eurowizji, 6 maja 2013 wydała debiutancki album studyjny pt. Only Teardrops, który utrzymany był w stylistyce nowoczesnego popu. Prawie wszystkie znajdujące piosenki z płyty napisała samodzielnie, inspirując się swoimi ulubionymi książkami, filmami i snami. Przy tworzeniu utworów współpracowała ze skandynawskimi kompozytorami, takimi jak m.in. Lise Cabble, JuliąaFabrin Jakobsen i Thomas Stengaard. Kilka utworów, które znalazły się na płycie (w tym m.in. symfoniczną wersję piosenki „Only Teardrops”), nagrała przy współpracy z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. 13 czerwca zaprezentowała oficjalny teledysk do „Only Teardrops”, który realizowany był w lesie i na plaży, a wyreżyserował go Michael Sauer Christensen.

Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Emmelie de Forest podczas konferencji prasowej po finale 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö, maj 2013

11 lipca z piosenką „Only Teardrops” wystąpiła podczas uroczystego otwarcia festiwalu Słowiański Bazar w Witebsku na Białorusi. W sierpniu została nominowana do szwedzkiej nagrody Rockbjörnen w kategorii Najlepsza zagraniczna piosenka (za „Only Teardrops”). 19 sierpnia wydała swój drugi singel „Hunter & Prey”, który powstał w wyniku jej współpracy z Lise Cabble i Jakobem Glæsnerem. W październiku jej singlowi „Only Teardrops” przyznano za sprzedaż certyfikat podwójnej platyny za sprzedaż w ponad 60 tysiącach kopii w Danii. Pod koniec listopada wystąpiła jako gość specjalny podczas finału Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2013 w Kijowie. W grudniu Duński Ruch Europejski przyznał jej prestiżową nagrodę Europejczyka roku, którą tym samym po raz pierwszy przyznano osobie ze świata muzyki i kultury. W poprzednich latach wyróżnienie to zdobyły osoby takie jak Angela Merkel, książę Henryk czy Günter Grass.

Henryk, książę Danii (duń. Prins Henrik af Danmark), urodzony jako Henri Marie Jaan Andre de Laborde de Monpezat (ur. 11 czerwca 1934 w Talence) – duński książę małżonek, jako mąż Małgorzaty II, królowej Danii.Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.

8 lutego 2014 wystąpiła podczas finału preselekcji Malty do Konkursu Piosenki Eurowizji, gdzie premierowo wykonała swój trzeci singel „Rainmaker”, który stworzyła wspólnie z Jakobem Schackem Glæsnerem i Fredrikem Soneforsem. Piosenka jednocześnie została napisana z myślą o Konkursie Piosenki Eurowizji jako oficjalnym hymnie 59. edycji konkursu. Utwór został wydany 21 lutego. W maju wystąpiła jako gość muzyczny podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kopenhadze; 6 maja otworzyła pierwszy koncert półfinałowy wykonaniem „Only Teardrops”, a w finale (10 maja) zaśpiewała m.in. nowy singiel „Rainmaker”, będący hymnem Eurowizji 2014. W czerwcu za ten singiel odebrała złoty certyfikat za sprzedaż w nakładzie ponad 15 tys. kopii w Danii. 1 września wydała minialbum, zatytułowany Acoustic Session, który nagrała w wersji akustycznej.

Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

31 marca 2015 zaśpiewałą piosenkę „Only Teardrops” podczas koncertu jubileuszowego Eurovision Song Contest’s Greatest Hits przygotowanego przez brytyjską telewizję BBC z okazji 60-lecia istnienia Konkursu Piosenki Eurowizji. Jest współautorką piosenki „Never Give Up on You”, z którą w maju 2017 Lucie Jones reprezentowała Wielką Brytanię w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji, zajmując 15. miejsce w finale.

Chór – zespół muzyczny składający się z wokalistów wykonujący utwór jedno- lub wielogłosowy, a cappella bądź z akompaniamentem. Najczęściej prowadzony przez dyrygenta lub chórmistrza.Jutlandia Północna (duń. Nordjylland) – jeden z pięciu duńskich regionów administracyjnych utworzonych 1 stycznia 2007 na mocy reformy administracyjnej. W jego skład wszedł dotychczasowy okręg Jutlandia Północna, a także część okręgu Viborg Amt i gminy Mariager, należącej przed reformą do okręgu Århus Amt.

9 lutego 2018 wydała drugi album studyjny pt. History. W sierpniu potwierdzono, że wystąpi w 15. edycji programu Vild mer dans, w parze z Frederikiem Nonnemannem zajęła ósme miejsce, odpadając w szóstym odcinku.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Podczas występu w duńskich preselekcjach Dansk Melodi Grand Prix przedstawiła się słowami: Nazywam się Emmelie Charlotte Victoria de Forest i moją praprababcią była królowa Wiktoria. Okazało się to jednak chwytem marketingowym.

Potrafi swobodnie mówić w języku szwedzkim.

Eurovision Song Contest’s Greatest Hits – telewizyjny koncert, zorganizowany wspólnie przez Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz Brytyjską Korporację Nadawczą (BBC) z okazji 60. rocznicy Konkursu Piosenki Eurowizji. Nagranie koncertu odbyło się 31 marca 2015 roku na sali Hammersmith Apollo w Londynie.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Od 2013 jest związana z 22 lata starszym od siebie Jakobem Schackem Glæsnerem, byłym członkiem duńskiego zespołu Johnny Deluxe.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

San Marino bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w od 2008 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Radiotelevisione della Repubblica di San Marino (San Marino RTV).
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Wiktoria z rodu Welfów, właśc. Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Od 1 stycznia 1877 r. także cesarzowa Indii. Żona księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.
Ruch Europejski lub Międzynarodowy Ruch Europejski (ang. European Movement International, fr. Mouvement européen) – międzynarodowe stowarzyszenie pozarządowe, składające się z kilkudziesięciu krajowych rad narodowych oraz organizacji członkowskich, zajmujące się lobbingiem na rzecz integracji europejskiej. Siedziba ruchu mieści się w Brukseli.
Track Top-40 (także Tracklisten Top 40, do 2006 roku Single Top 20, od 2006 Single Top-20) – duńska lista przebojów, publikowana w każdy czwartek o północy na stronie internetowej hitlisten.nu. Przedstawia 40 najlepiej sprzedających się utworów w formacie digital download oraz sprzedaż singli na płytach CD lub płytach winylowych. Listę sporządza Nielsen Music Control w imieniu International Federation of the Phonographic Industry.

Reklama