Emmanuel Maurel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Emmanuel Maurel (ur. 10 maja 1973 w Épinay-sur-Seine) – francuski polityk i samorządowiec, działacz Partii Socjalistycznej, poseł do Parlamentu Europejskiego VIII i IX kadencji.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Absolwent studiów klasycznych na Université Paris Sorbonne, kształcił się również w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu, w którym później wykładał prawo konstytucyjne. Zaangażował się w działalność Partii Socjalistycznej, w 2008 powołany w skład sekretariatu krajowego. W połowie lat 90. był asystentem parlamentarnym posła Jeana-Luca Mélenchona. W 2001 objął mandat radnego miejscowości Persan. W 2004 został radnym rady regionalnej Île-de-France. Po kolejnych wyborach w 2009 powołano go w skład zarządu regionu na stanowisko wiceprzewodniczącego ds. szkoleń zawodowych, a następnie ds. zatrudnienia.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.La France insoumise (pol. Niepokorna Francja, Francja Niepokorna lub Francja Nieujarzmiona, LFI, FI) – francuska partia polityczna reprezentująca nurty demokratycznego socjalizmu, ekosocjalizmu i antyglobalizmu, powołana przez Jeana-Luca Mélenchona. Formacja zaliczana jest do ugrupowań lewicowych lub skrajnie lewicowych. W logotypie używa greckiego symbolu phi.

Utożsamiany z lewicowym skrzydłem partii. W 2012 ubiegał się o funkcję I sekretarza (faktycznego przewodniczącego) Partii Socjalistycznej. W drugiej turze głosowania przegrał z Harlemem Désirem (otrzymał około 27,5% głosów).

W 2014 Emmanuel Maurel z ramienia socjalistów został wybrany do Europarlamentu VIII kadencji. W 2018 zrezygnował z członkostwa w Partii Socjalistycznej. Zorganizował własne ugrupowanie pod nazwą Gauche républicaine et socialiste, wsparł wraz z nim ruch polityczny La France insoumise. Z jego ramienia w 2019 ponownie został wybrany do PE.

Posłowie IX kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 23 a 26 maja 2019. W głosowaniu wyłoniono 751 eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję, która rozpoczęła się 2 lipca 2019. Posłowie VIII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 22 a 25 maja 2014. W głosowaniu tym wyłoniono 751 eurodeputowanych na pięcioletnią kadencję (o 15 mniej niż pod koniec poprzedniej), która rozpoczęła się 1 lipca 2014.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nota biograficzna na stronie prywatnej (fr.). [dostęp 2013-12-17].
  2. PS: Maurel ou la défaite enchantée (fr.). nouvelobs.com, 19 października 2012. [dostęp 2013-12-17].
  3. Résultats premier secrétaire (fr.). parti-socialiste.fr. [dostęp 2013-12-17].
  4. Résultats européennes: la liste de nos nouveaux élus (fr.). leparisien.fr, 26 maja 2014. [dostęp 2014-05-28].
  5. Maurel organise une „scission” du Parti socialiste (fr.). mediapart.fr, 12 października 2018. [dostęp 2018-10-13].
  6. Européennes: découvrez les 79 nouveaux députés français (fr.). lejdd.fr, 26 maja 2019. [dostęp 2019-05-27].
Université Paris-IV, lub Université Paris Sorbonne, jest jednym z 13 autonomicznych uniwersytetów paryskich. Specjalizuje się w studiach językowych (języki współczesne i antyczne), naukach humanistycznych i społecznych. Jego głównym budynkiem jest część tzw. starej Sorbony (w Dzielnicy Łacińskiej), istnieje także wiele aneksów.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Warto wiedzieć że... beta

Partia Socjalistyczna (fr. Parti Socialiste, PS) – francuska partia polityczna założona w 1969 przez François Mitterranda w miejsce rozwiązanej Francuskiej Sekcji Międzynarodówki Robotniczej, tj. francuskiej partii socjalistycznej, założonej w 1905 w wyniku zjednoczenia partii robotniczej i socjalistycznej.
Harlem Désir (ur. 25 listopada 1959 w Paryżu) – francuski polityk pochodzenia martynikańskiego, eurodeputowany, działacz społeczny, były iceprzewodniczący grupy Partii Europejskich Socjalistów.
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".
Instytut Nauk Politycznych w Paryżu (fr. Institut d’Etudes Politiques de Paris), znany także jako Sciences Po Paris – wyższa uczelnia we Francji przynależąca do kategorii grandes écoles.
Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

Reklama