• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Emily Watson  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszej aktorki europejskiej − jest nagrodą przyznawaną od 1988 roku przez Europejską Akademię Filmową w ramach Europejskich Nagród Filmowych.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Emily Watson (2007)

  Emily Anita Watson (ur. 14 stycznia 1967) – brytyjska aktorka, najbardziej znana z debiutanckiej roli w filmie Larsa von Triera Przełamując fale.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Watson próbowała trzykrotnie dostać się do szkoły aktorskiej. Mimo to w 1992 rozpoczęła pracę w prestiżowej Royal Shakespeare Company. W 1996 Lars von Trier zaproponował jej rolę w filmie Przełamując fale po tym, jak tę samą propozycję odrzuciła Helena Bonham Carter. Jej filmowy debiut w roli Bess McNeill, prostej dziewczyny ze Szkocji, która zostaje prostytutką, wierząc, że w ten sposób uzdrowi swojego męża, przyniósł jej uznania krytyków i nominację do Oscara.

  Hilary i Jackie – brytyjski film biograficzny z 1998 roku na podstawie książki A Genius in the Family Hilary du Pré i Piersa du Pré.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Kolejną ważną rolą w jej karierze była rola w filmie Hilary i Jackie z 1998, gdzie wcieliła się w postać znanej wiolonczelistki Jacqueline du Pré. Ta rola przyniosła jej kolejną nominację do Oscara. Watson zagrała również w takich znanych produkcjach jak: Gosford Park Altmana czy Czerwony smok Ratnera. W 2004 otrzymała nominację do Złotego Globu za rolę pierwszej żony Petera Sellersa w filmie Peter Sellers: Życie i śmierć. W 2005 udzieliła swojego głosu w animowanym filmie Gnijąca panna młoda Tima Burtona.

  Everest – amerykańsko–brytyjski dramat biograficzny z 2015 roku w reżyserii Baltasara Kormákura. Scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń opisanych w książce Everest. Na pewną śmierć Becka Weathersa. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Emily Watson nie zrezygnowała z występów w teatrze i pojawia się często na znanych scenach Londynu i Nowego Jorku.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Przełamując fale (ang. Breaking the Waves) – duński film z 1996 w reżyserii Larsa von Triera. Scenariusz napisali Lars von Trier, Peter Asmussen i David Pirie. Główne role w filmie zagrali debiutująca na dużym ekranie Emily Watson oraz szwedzki aktor Stellan Skarsgård. W filmie widoczne są wpływy ruchu Dogma 95, którego założycielem był von Trier.
  Peter Sellers, właśc. Richard Henry Sellers (ur. 8 września 1925 w Southsea, zm. 24 lipca 1980 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy i reżyser, znany głównie z ról komediowych.
  Jewgienija Siemionowna (Sołomonowna) Ginzburg (ros. Евгения Семёновна (Соломоновна) Гинзбург; ur. 7 grudnia/20 grudnia 1904 w Moskwie, Imperium Rosyjskie - zm. 25 maja 1977 w Moskwie, Rosyjska Federacyjna SRR) – rosyjska pisarka żydowskiego pochodzenia, matka Wasilija Aksionowa. Ofiara wielkiego terroru w ZSRR.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Czarnobyl – brytyjsko-amerykański pięcioodcinkowy miniserial produkcji stworzony przez Craiga Mazina i wyreżyserowany przez Johana Rencka.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Europejska Nagroda Filmowa (ENF) (ang. The European Film Awards) – najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom. Odpowiednik amerykańskiego Oscara, przyznawany przez członków Europejskiej Akademii Filmowej, której pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski. Nagroda przyznawana w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to Film Roku. W latach 1988-1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Od 1997 wręczana jest nowa, bezimienna jak dotąd, statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową. Ceremonię transmitują oprócz krajów ośrodków telewizyjnych z Europy, także z USA, Ameryki Łacińskiej i Nowej Zelandii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.