Elyria (Ohio)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elyriamiasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Ohio, na zachód od miasta Cleveland, w zespole miejskim Lorain-Elyria, w pobliżu wybrzeża jeziora Erie. W 2000 roku w mieście mieszkało 56 454 mieszkańców.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Miasto leży w strefie klimatu kontynentalnego, z gorącym latem, należącego według klasyfikacji Köppena do strefy Dfa. Średnia temperatura roczna wynosi 10,6°C, a opady 947,4 mm (w tym 107 cm opadów śniegu)

Z Elyria pochodzi Tianna Bartoletta, amerykańska lekkoatletka, skoczkini w dal i sprinterka.

W mieście rozwinął się przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny oraz hutniczy.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Klasyfikacja klimatów Köppena – system klasyfikacji klimatów Ziemi opracowany przez niemieckiego klimatologa Wladimira Köppena. Twórca oparł swój podział na średnich miesięcznych temperaturach oraz wielkości i rozkładzie opadów rocznych, w nawiązaniu do szerokości geograficznej. Jest to najpowszechniej stosowany system klasyfikacji. Köppen opublikował swój pierwszy schemat w 1900 roku, wersję poprawioną w 1918 roku i nanosił korekty systemu klasyfikacji aż do śmierci w roku 1940. Inni klimatolodzy zmodyfikowali elementy klasyfikacji Köppena jeszcze wielokrotnie na podstawie własnych doświadczeń w różnych częściach świata jednak podstawowa część pozostała bez zmian do czasów współczesnych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Feature Detail Report for: Elyria, Ohio (ang.). The Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2017-06-03].
  2. Elyria, Ohio Population Census 2010 and 2000 (ang.). CensusViewer. [dostęp 2017-06-03].
  3. Climate Summary, Elyria, Ohio (ang.). Weatherbase. [dostęp 2017-06-03].
  4. Elyria, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-14].
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Lorain – miasto w Stanach Zjednoczonych, w północnej części stanu Ohio, port nad jeziorem Erie, przy ujściu rzeki Black River. W 2000 roku w mieście mieszkały 68 652 osoby. W mieście znajduje się duża marina jachtowa
Warto wiedzieć że... beta

Erie (ang. Lake Erie, wym. [ˈɪri]; fr. Lac Érié) – jezioro słodkowodne, czwarte co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Rzeka Niagara wypływa z jeziora na jego wschodnim końcu i łączy je z jeziorem Ontario. Na zachodnim końcu wpływa do jeziora rzeka Detroit, która łączy je z jeziorem Huron. Jezioro jest dostępne dla pełnomorskich statków przez Drogę Wodną Świętego Wawrzyńca.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Tianna Bartoletta, z domu Madison (ur. 30 sierpnia 1985 w Elyria, Ohio) – amerykańska lekkoatletka, skoczkini w dal i sprinterka, mistrzyni olimpijska w sztafecie 4 x 100 m i mistrzyni świata w skoku w dal.

Reklama