Elwro 600

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elwro 6008-bitowy mikrokomputer przeznaczony do prac biurowych i inżynierskich, który miał być produkowany przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne Mera-Elwro. Komputer powstawał na wydziale T10, pod kierownictwem Tadeusza Kultysa. Zostało wyprodukowanych tylko kilka egzemplarzy informacyjnych. Do budowy komputera wykorzystano procesor MCY 7880 (odpowiednik i8080). Projekt został porzucony.

ELWRO 105LN-A – polski elektroniczny kalkulator biurowy produkowany w latach 70. XX wieku przez zakłady Elwro we Wrocławiu. Organy Elwirka - polski zabawkowy syntezator muzyczny, keyboard, produkowany przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne Mera-Elwro około 1982 roku, jedyny instrument muzyczny ich wyrobu. Obudowa została później zaadaptowana dla komputera Elwro 800 Junior, z zachowaniem podstawki na nuty. Miał klawiaturę na dwie i pół oktawy, przycisk, który włączał filtr dolnoprzepustowy i klawisz vibrato.

Elwro 600 miał być produkowany od przełomu lat 1985/1986 z planowaną produkcją łączną (z Elwro 500) w pierwszych latach 2500 sztuk, a docelowo 10000.


Dane[ | edytuj kod]

 • jednostka centralna:
 • procesor: 8080
 • pamięć stała (ROM): 8 kB
 • pamięć operacyjna (RAM): 64 kB
 • 4 równoległe, 8 bitowe kanały we/wy
 • 1 kanał szeregowy (opcja)
 • 8 poziomów przerwań
 • pamięć masowa: 2 lub 4 napędy dysków elastycznych 5 1/4" pojemności dysku ok. 75 kB (dysk jednostronny, pojedyncza gęstość)
 • monitor: 25 wierszy po 80 znaków, grafika 480 × 200, Neptun 156.
 • drukarka: polskiej produkcji - typ D-100 produkcji Mera-Błonie
 • system operacyjny: zgodny z CP/M (EMOS).
 • Inne[ | edytuj kod]

  Według jednego ze źródeł miał mieć 4 porty równoległe. Miał być profesjonalnym komputerem osobistym "dla sekretarki, inżyniera, naukowca i nauczyciela".

  Intel 8080 jest jednym z pierwszych mikroprocesorów, wyprodukowany przez Intela w kwietniu 1974. Jest 8-bitowym mikroprocesorem wykonanym w technologii n-MOS, pracującym z częstotliwością taktowania 2 MHz. Jest on uniwersalną jednostką centralną złożoną z jednostki arytmetyczno-logicznej, rejestrów roboczych i układu sterowania. Dane i instrukcje są przesyłane do i z pamięci za pośrednictwem 8-bitowej szyny danych, pamięć jest adresowana 16-bitową szyną adresową.Pamięć operacyjna (ang. internal memory, primary storage) – pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor, a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) procesora (program) dostępne bezpośrednio przez procesor i stąd nazwa pamięć operacyjna. W Polsce często pamięć ta jest utożsamiana z pamięcią RAM, choć jest to zawężenie pojęcia, pamięcią operacyjną jest też pamięć nieulotna (ROM, EPROM i inne jej odmiany) dostępna bezpośrednio przez procesor, a dawniej używano pamięci o dostępie cyklicznym.

  System operacyjny komputera to EMOS. Różnica jest natomiast w ROMie - w porównaniu do poprzedniego miał program monitorujący (Rezydentalny Program Sterujący). Program monitorujący sprawdzał zawartość pamięci operacyjnej, rejestry, nadzorował funkcje związane z dyskietkami (odczytywał programy z dyskietki oraz zajmował się funkcjami dotyczącymi formatowania).

  Kalkulator – niewielkich rozmiarów, przenośne (najczęściej kieszonkowe) elektroniczne urządzenie liczące (początkowo mechaniczne), służące do wykonywania obliczeń matematycznych. Dawniej zdolne do wykonywania jedynie podstawowych operacji arytmetycznych. Obecnie bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają pisanie programów, wykonywanie operacji algebraicznych, na funkcjach matematycznych oraz graficzną prezentację wykresów funkcji – a tym samym coraz bardziej upodobniają się do komputerów. Kalkulator jednak różni się od komputera okrojonymi możliwościami i interfejsem zoptymalizowanym pod kątem obliczeń interaktywnych, a nie programowania.Polska wersja 8-bitowego mikroprocesora Intel 8080 produkowana w latach 70. i 80. XX w. przez nieistniejące już Naukowo Produkcyjne Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie.

  Format zapisu dyskietek zgodny z IBM 3740 (mimo zastosowania zamiast 8 calowych, dyskieteki 5,25 cala), a system dyskowy EMOS 1.0.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie Elwro 600
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Elwro 105L – jeden z pierwszych polskich kalkulatorów biurowych produkowany przez zakłady Elwro we Wrocławiu, wyprodukowany w niewielu egzemplarzach, prototyp kalkulatora Elwro 105LN, od którego różnił się nieco obudową, kolorem klawiszy (jasne) i innym przełącznikiem dokładności obliczeń (przesuwny).EMOS (Elwrowski Mikrokomputerowy Operacyjny System) to system operacyjny przeznaczony dla mikrokomputera Elwro 523 oraz jego następców: Elwro 600 i Elwro 800. System kompatybilny był z systemem CP/M 2.2. Jego rozwinięciem dla architektury 16-bitowej komputerów rodziny Elwro 800 był system CP16.
  Warto wiedzieć że... beta

  Drukarka – urządzenie współpracujące z komputerem oraz innymi urządzeniami, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp.). Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu).
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Monitor komputerowy – ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.
  Pamięć masowa, (ang.) mass storage memory – jest to pamięć trwała, przeznaczona do długotrwałego przechowywania dużych ilości danych. Pamięć masowa, w odróżnieniu od pamięci operacyjnej, nie adresuje pojedynczych bajtów oraz ma wydłużony czas dostępu.
  Elwro 481 Lolek – jeden z pierwszych polskich kieszonkowych kalkulatorów naukowych. Produkowany przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne "Mera-Elwro".
  Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
  8-bitowe – słowa, adresy i inne dane to takie informacje, które mieszczą się na 8 bitach pamięci, co jest równe jednemu oktetowi. 8-bitowe architektury CPU czy ALU są architekturami używającymi takiej właśnie wielkości rejestrów, szyny adresowej, szyny danych.

  Reklama