Elsevier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo wydawnictwa

Elsevier – firma zajmująca się analizą i udostępnianiem danych oraz informacji naukowej, i jednocześnie jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma naukowe z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Jest ono częścią RELX Group i ma siedzibę w Amsterdamie oraz filie w USA, Wielkiej Brytanii i kilkunastu innych krajach.

Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Rocznie Elsevier publikuje 430 tys. artykułów w około 2500 czasopism naukowych. Łącznie pod szyldem tego wydawnictwa ukazało się ponad 13 milionów artykułów i ponad 30 tys. e-książek. Roczna liczba pobrań publikacji sięga 900 milionów.

Dzisiejsza firma[ | edytuj kod]

Współczesne przedsiębiorstwo Elsevier zostało założone w Rotterdamie w 1880 roku. Nazwa przedsiębiorstwa nawiązuje do historycznego Domu Elzevirów, choć między domem Elzevirów a współczesnym przedsiębiorstwem nie ma żadnej bezpośredniej ciągłości. Czołowe publikacje wydawnictwa to m.in. czasopisma The Lancet, Cell i grupa Tetrahedron (Tetrahedron, Tetrahedron Letters i Tetrahedron Asymmetry), a także m.in. Gray’s Anatomy.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Mendeley to darmowe, dostępne na licencji zamkniętej oprogramowanie służące zarządzaniu, organizacji i dzieleniu się publikacjami naukowymi, odkrywaniu naukowych statystyk i współpracy on-line. Łączy w sobie Mendeley Desktop: dostępny w systemach Windows, OS X i Linux czytnik plików PDF, posiadający także funkcje organizacji i zarządzania bibliografią i Mendeley Web: internetowy serwis skierowany do naukowców.

Firma jest właścicielem i twórcą rozwiązań i narzędzi on-line dla naukowców i pracowników sektora akademickiego. Pośród najpopularniejszych rozwiązań znajdują się:

 • platforma on-line ScienceDirect, za pośrednictwem której można uzyskać dostęp do artykułów i książek Elsevier. Dostęp zależy od wykupionej licencji.
 • naukowa baza danych Scopus, gromadząca dane bibliograficzne z recenzowanej literatury naukowej,
 • narzędzie SciVal do oceny wyników prowadzonej działalności naukowej,
 • platforma Reaxys dla chemików i naukowców z pokrewnych dziedzin,
 • narzędzie Mendeley, służące do zarządzania, organizacji i dzielenia się literaturą.
 • Polski oddział firmy znajduje się w Warszawie.

  The Lancet – recenzowane naukowe czasopismo medyczne, jedno z najdłużej wydawanych tego typu czasopism na świecie. The Lancet jest tygodnikiem, wydawcą jest Elsevier, część grupy Reed Elsevier. Czasopismo zaczął wydawać w 1823 roku Thomas Wakley. Obecnie redaktorem naczelnym pisma jest Richard Horton.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Po roku 2000 firma notowała duże zyski, jednak stała się przedmiotem krytyki za wysokie opłaty subskrypcyjne za swoje publikacje – niektóre czasopisma kosztują nawet 5 tys. USD rocznie, co jest sumą znacznie wykraczającą poza typowe opłaty w sferze nauki. M.in. z tego powodu zawiązana została inicjatywa The Cost of Knowledge, polegająca na częściowym lub całkowitym bojkocie tego wydawnictwa. Należy do niej ponad 15 tys. naukowców.

  Tetrahedron Letters (Tetrahedron Lett.) – czasopismo naukowe zawierające artykuły dotyczące badań z chemii organicznej. Wydawane jest przez Elsevier. Impact factor tego czasopisma w 2012 wynosił 2,397.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Strona internetowa firmy Elsevier, 20 kwietnia 2018.
  2. Elsevier, Oddziały, www.elsevier.com [dostęp 2018-04-20] (ang.).
  3. RELX Group, RELX Group Company Reports, marzec 2018.
  4. The Cost of Knowledge (ang.). [dostęp 2015-07-23].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna firmy
 • Wczesna historii rodziny Elsevier
 • Historia dzisiejszej firmy (PDF)
 • Beilstein (pełna nazwa: Beilstein CrossFire plus Reactions) – chemiczna baza danych gromadząca dane o wszelkich organicznych związkach chemicznych. Powstała ona na bazie tworzonego od 1779 r. Beilstein Handbook of Organic Chemistry i innych wydawnictw niemieckiego Beilstein Institut zur Förderung der Chemischen Wissenschaften.Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Gray’s Anatomy, właśc. Henry Gray’s anatomy of the human body – anglojęzyczny podręcznik anatomii prawidłowej. Pierwsze wydanie ukazało się w 1858 roku w Wielkiej Brytanii pod tytułem Gray’s Anatomy: Descriptive and Surgical Theory, i rok później w Stanach Zjednoczonych. Jego autor, Henry Gray, zaraził się ospą od umierającego na tę chorobę siostrzeńca. Zmarł w wieku 34 lat, krótko po ukazaniu się drugiego wydania podręcznika.
  Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.
  Cell (ang. komórka) – recenzowane czasopismo naukowe, publikujące prace z dziedziny biologii doświadczalnej. Główne dziedziny biologii reprezentowane w czasopiśmie to m.in. biologia molekularna, genetyka, biologia strukturalna, biologia komórki, biochemia, rozwój, neurobiologia oraz immunologia.

  Reklama