• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elmer Fudd

  Przeczytaj także...
  Zwariowane melodie (oryginalny tytuł angielski: Looney Tunes lub Merrie Melodies, 1929-1969) – seria krótkich, animowanych filmów, produkowana przez wytwórnię Warner Bros. Kreskówki te opowiadają o przygodach królika Bugsa, kaczora Daffy’ego, kota Sylwestra, ptaszka Tweety’ego, myśliwego Elmera, Diabła Tasmańskiego Taza, Kojota i Strusia Pędziwiatra, Pirata Sama, Babci i innych postaci.Reranie (rotacyzm) – nieprawidłowa (tj. niezgodna z regułami ortofonii) wymowa głoski R, prawidłowo wymawianej w języku polskim jako [ɾ] lub [r]. Wyróżnia się różne rodzaje rotacyzmu:
  Królik Bugs – postać fikcyjna z serii kreskówek Warner Brothers, wymyślony w 1938 przez Teksa Avery’ego i Chucka Jonesa. Po raz pierwszy pojawił się w A Wild Hare (27 lipca 1940). Bugs chrupie marchewkę i często powtarza Co jest, doktorku? (What’s up, doc?). Jego stałym antagonistą jest myśliwy Elmer Fudd.

  Elmer J. Fudd/Chłopek-roztropek − fikcyjna postać z serii kreskówek Zwariowane melodie. Jest myśliwym z wadą wymowy (cierpi na pararotacyzm). Konkretnie, nie potrafi wymówić litery „r” – zamiast niej wymawia „ł”. Jego kwestie celowo układane są tak, by jak najwięcej słów zawierało „r”. Przykład: Nafaszełowałem śłutem szułniętego kłólika. Używa strzelby do polowania na króliki i kaczki. Jest niewysoki, łysy. Zazwyczaj chodzi w kapeluszu lub myśliwskiej czapce, chyba że akcja odcinka rozgrywa się poza lasem. Pojawił się po raz pierwszy w kreskówce z serii Zwariowane melodie pod tytułem Chłopek roztropek znowu w siodle w 1937. Jego największymi rywalami są: Kot Sylwester, Królik Bugs i Kaczor Daffy. Wykorzystują oni fakt, że Elmer jest łatwowierny.

  Kaczor Daffy – postać animowana wyprodukowana przez wytwórnię Warner Brothers. W USA postaci tej podkłada głos Mel Blanc. Postać ta najbardziej znana jest ze słynnego serialu animowanego Zwariowane Melodie w którym jest bohaterem niektórych odcinków. Prosiak Porky w niektórych odcinkach serialu Zwariowane Melodie jest wrogiem Daffy’ego a w innych przyjacielem. Jego stałym rywalem jest Królik Bugs.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • WB Kids: Elmer Fudd (pol.). [dostęp 2018-09-07].
 • Kot Sylwester – postać fikcyjna, antropomorficzny kot, bohater ponad 90 odcinków Zwariowanych Melodii, kreskówek tworzonych w latach 1945-1966. Tematyką większości odcinków z jego udziałem były gonitwy za ptaszkiem Tweetym lub Speedy Gonzalesem. Imię "Sylwester" (ang. Sylvester) pochodzi od łacińskiej nazwy gatunkowej żbika (silvestris, łac. las). Sylwester zadebiutował w kreskówce Friza Frelenga Życie lekkie jak piórko (1945). W innym filmie Frelenga, Łakomy kąsek (1946), po raz pierwszy wystąpił razem z Tweetym, zaś w wyreżyserowanym przez Chucka Jonesa Przestraszyć kota (1948) z Prosiakiem Porkym.Myśliwy – historycznie osoba zajmująca się łowiectwem, uczestnicząca w polowaniach w celu pozyskania mięsa, skór oraz kości, poroża i innych trofeów łowieckich. Obecnie - osoba zajmująca się gospodarką łowiecką zgodnie z prawem łowieckim i etyką łowiecką. W tym znaczeniu - przeciwieństwo kłusownika. Dawne określenia myśliwego: łowca, strzelec.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.754 sek.