Ellen van Dijk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

Eleonora „Ellen” van Dijk (ur. 11 lutego 1987 w Harmelen) – holenderska kolarka torowa i szosowa, mistrzyni świata w kolarstwie torowym i trzykrotna mistrzyni świata w kolarstwie szosowym.

Puchar Świata kobiet w kolarstwie szosowym - cykl wyścigów organizowany corocznie przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Pierwsza edycja miała miejsce w 1998 roku. Na ten cykl składają się tylko wyścigi jednodniowe. Obecnie w kalendarzu Pucharu Świata znajduje się osiem wyścigów, w tym jeden drużynowy wyścig na czas. Większa część imprezy odbywa się w Europie. Najbardziej utytułowaną zawodniczką w tym cyklu jest Holenderka Marianne Vos, która pięciokrotnie zwyciężała. Zarówno w wyścigach indywidualnych, jak i drużynowych punkty przyznawane są tylko za pierwsze 20 miejsc.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Kariera[ | edytuj kod]

Pierwszy sukces Eleonora van Dijk osiągnęła w 2004 roku, kiedy na mistrzostwach świata juniorów w kolarstwie szosowym w Weronie wywalczyła brązowy medal. Najlepsze wyniki osiągnęła jednak cztery lata później, kiedy na mistrzostwach świata w Manchesterze zdobyła złoty medal w scratchu. W tym samym roku została także mistrzynią świata do lat 23 w kolarstwie szosowym oraz dwukrotną mistrzynią świata do lat 23 w kolarstwie torowym. W 2010 roku wystąpiła na mistrzostwach świata w Kopenhadze, zajmując piąte miejsce w indywidualnym wyścigu na dochodzenie oraz drużynowym wyścigu na dochodzenie, a w wyścigu punktowym była ósma. W barwach zespołu Team Specialized–lululemon zdobyła złote medale w drużynowej jeździe na czas podczas mistrzostw świata w Valkenburgu (2012) i mistrzostw świata we Florencji (2013). Na szosowych MŚ w 2013 roku zwyciężyła także w indywidualnej jeździe na czas, wyprzedzając bezpośrednio reprezentującą Nową Zelandię Lindę Villumsen oraz Carmen Small z USA. Ponadto w sezonie 2013 zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kolarstwie szosowym, ulegając jedynie swej rodaczce – Marianne Vos oraz Szwedce Emmie Johansson.

Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym – międzynarodowe zawody kolarskie rozgrywane co roku pod egidą Europejskiej Unii Kolarskiej (UEC) w kategorii juniorskiej i młodzieżowej.Marianne Vos (ur. 13 maja 1987 w ’s-Hertogenbosch) - holenderska kolarka szosowa, torowa i przełajowa, dwukrotna złota medalistka olimpijska, dwukrotna medalistka mistrzostw świata w kolarstwie torowym, wielokrotna medalistka mistrzostw świata w kolarstwie szosowym i kolarstwie przełajowym oraz pięciokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w kolarstwie szosowym.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Ellen van Dijk – Cycling – Road (ang.). london2012.com. [dostęp 2013-09-15].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona (niderl.)
 • Klub strona (ang.)
 • Profil na cyclingwebsite.com (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Team Specialized–lululemon (Kod UCI: SLU) – amerykańska profesjonalna kobieca grupa kolarska, obecnie sponsorowana jest przez kanadyjską firmę odzieżową Lululemon Athletica oraz amerykańskiego producenta rowerów - Specialized. Zespół powstał w 2003 roku na niemieckiej licencji, pod nazwą Team T-Mobile. Od 1 stycznia 2013 zespół startuje na licencji amerykańskiej.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Scratch to stosunkowo młoda dyscyplina kolarstwa torowego. Wyścig polega na jednoczesnym ściganiu się większej liczby zawodników na dystansie kilkudziesięciu (np. 40) okrążeń toru. Zwycięzcą jest ten, kto jako pierwszy dojedzie do mety, innymi słowy pierwszy przejedzie wyznaczoną liczbę okrążeń. Wyścigi w scratchu charakteryzują się dużym naciskiem na taktykę i w swojej istocie podobne są do kolarstwa szosowego.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Puchar Świata kobiet w kolarstwie szosowym w sezonie 2013 to 16. edycja tej imprezy. Organizowany przez UCI, obejmował osiem wyścigów, z czego siedem odbyło się w Europie, a jeden w Azji. Pierwsze zawody odbyły się 9 marca w holenderskim Hoogeveen, a ostatnie 31 sierpnia we francuskim Plouay.
  85. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym, które odbyły się w holenderskim Valkenburgu w dniach 15–23 września 2012 roku. Po raz pierwszy od mistrzostw świata w Agrigento w 1994 roku rozegrana została drużynowa jazda na czas, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Zamiast ekip narodowych w rywalizacji wzięły udział zawodowe drużyny kolarskie.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama