Elizabeth de Clare

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elizabeth de Clare

Elizabeth de Clare (ur. 16 września 1295, zm. 4 listopada 1360) – angielska arystokratka, najmłodsza córka Gilberta de Clare, 7. hrabiego Hertford, i Joanny z Akki, córki króla Anglii Edwarda I. Po śmierci swojego brata Gilberta w 1314 r. wraz z siostrami (Eleanor i Margaret) odziedziczyła rodowe włości de Clare'ów.

16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.Eleanor de Clare (ur. październik 1292 w Caerphilly w hrabstwie Glamorgan w Walii, zm. 30 czerwca 1337), angielska arystokratka, najstarsza córka Gilberta de Clare, 7. hrabiego Hertford, i Joanny z Akki, córki króla Anglii Edwarda I. Po śmierci brata Gilberta w 1314 r. odziedziczyła wraz z siostrami (Elizabeth i Margaret) rodowe posiadłości rodu de Clare.

W 1308 r. wraz z bratem udała się do Irlandii, gdzie 30 września poślubiła Johna de Burgh (1286 - 18 czerwca 1313), syna Richarda Óg de Burgha, 2. hrabiego Ulsteru, i Marguerite de Guînes, siostrę Elżbiety de Burgh - królowej Szkocji. Mąż Elizabeth zginął w potyczce w 1313 r. John i Elizabeth mieli razem jednego syna:

Joanna Plantagenet, Joanna z Akki ( ur. 21 maja 1271 w Akce, zm. 7 kwietnia 1307 w Suffolk) - córka króla Anglii - Edwarda I i jego pierwszej ukochanej żony - Eleonory Kastylijskiej (1241-1290).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
 • William Donn de Burgh (17 września 1312 - 6 czerwca 1333), 3. hrabia Ulsteru
 • W 1314 r. nadeszły wieści o śmierci brata Elizabeth pod Bannockburn. Ziemie de Clare'ów podzielono mówczas pomiędzy trzy siostry zmarłego. W 1316 r. Elizabeth na wezwanie króla Edwarda II przybyła do Anglii. Edward umieścił ją w zamku Bristol. Królewskie plany wydania Elizabeth za jednego z jego stronników upadły, gdy w lutym 1316 r. Elizabeth została porwana przez Tybalda II de Verdun, którego następnie poślubiła. Tybald zmarł jednak już 27 czerwca 1316 r. Elizabeth była wówczas w ciąży. Udała się do opactwa w Amesbury, gdzie zakonnicą była jej ciotka Mary de Burgh. Tam w lutym 1317 r. urodziła córkę Isabellę.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Kilka tygodni później król wydał Elizabeth za Rogera d'Amoryego (ok. 1290 - przed 14 marca 1321/1322), syna sir Roberta d'Amoryego. W maju 1318 r. urodziła mu córkę Elizabeth. D'Amory, początkowo stronnik króla, podczas buntu hrabiego Lancaster w 1322 r. przeszedł na stronę baronów. Zmarł w marcu 1322 r. Siły królewskie pojmały Elizabeth i wraz z dziećmi uwięziły ją w opactwie Barking. W 1326 r. poparła królową Izabelę w jej działaniach przeciwko Edwardowi II. W 1327 r. odzyskała skonfiskowane wcześniej ziemie.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Elizabeth nigdy już nie wyszła za mąż. Resztę życia spędziła z dala od dworu królewskiego. Była fundatorką wielu ośrodków religijnych oraz współzałożycielką Clare College na Uniwersytecie Cambridge. Zmarła w 1360 r.

  Jej córka, Elizabeth d'Amory, poślubiła Johna Bardolfa, 3. lorda Bardolf.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Frances Underhill, For Her Good Estate: The Life of Elizabeth de Burgh
 • University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Izabela, zwana Izabelą Francuską lub Wilczycą z Francji (ur. 1295 w Paryżu, zm. 22 sierpnia 1358), księżniczka francuska, i królowa Anglii z dynastii Kapetyngów, córka króla Francji Filipa IV Pięknego i królowej Nawary Joanny I. Siostra królów Ludwika X, Filipa V i Karola IV. Żona króla Anglii Edward II Plantenegeta i matka jego następcy Edward III.
  Edward I, zwany Długonogim (ang. Longshanks) lub Młotem na Szkotów (ang. Hammer of the Scots) (ur. 17 czerwca 1239 w Londynie, zm. 7 lipca 1307 w Burgh koło Carlisle) – król Anglii od 1272 r., najstarszy syn króla Henryka III i Eleonory, córki Rajmunda Beregara IV, hrabiego Prowansji. Zyskał sławę wojownika, który podbił Walię i ujarzmił Szkocję.
  Gilbert de Clare, 7. hrabia Hertford i 3. hrabia Gloucester (ur. 2 września 1243 w Christchurch w hrabstwie Hampshire, zm. 7 grudnia 1295 w zamku Montmouth) – angielski możnowładca, najstarszy syn Richarda de Clare, 6. hrabiego Hertford, i Maud de Lacy, córki 1. hrabiego Lincoln. Nazywany "Czerwonym" Gilbertem de Clare, prawdopodobnie od koloru włosów.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Amesbury - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie South West England, w hrabstwie ceremonialnym i unitary authority Wiltshire. W 2001  r. miasto to zamieszkiwało 8 907 osób.
  Edward II (zwany też Edwardem z Caernarvon, ur. 25 kwietnia 1284 w Caernarfon, zm. 21 września 1327 w Berkeley) – król Anglii od 1307 r. do abdykacji w 1327 r., czwarty syn Edwarda I i jego żony, Eleonory Kastylijskiej, córki króla Kastylii Ferdynanda III Świętego. 7 lutego 1301 r. uzyskał tytuł księcia Walii, jako pierwszy angielski książę.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama