• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elena Sofia Ricci

  Przeczytaj także...
  Nastro d’argento (tłum. srebrna taśma) – włoska nagroda filmowa przyznawana od 1946 przez Włoski Narodowy Syndykat Dziennikarzy Filmowych, wręczana tradycyjnie w Amfiteatrze w Taorminie, przyznawana w blisko trzydziestu kategoriach.Komediodramat, film tragikomiczny – utwór filmowy, który łączy w swej konstrukcji elementy komizmu, liryzmu i tragizmu, tworząc z nich zarazem komediową i dramatyczną wizję świata wywołującą zarówno śmiech, jak i współczucie widza.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Elena Sofia Ricci (ur. 29 marca 1962 we Florencji) – włoska aktorka filmowa.

  Kariera artystyczna[ | edytuj kod]

  Urodziła się we Florencji. W 1984 roku zagrała w filmie w reżyserii Pupi Avatiego Impiegati. Za tę rolę zdobyła nagrodę Globo d'Oro w kategorii najlepszy debiut aktorski. W 1988 roku zdobyła nagrodę David di Donatello dla najlepszej aktorki drugoplanowej i Silver Ribbon w tej samej kategorii za rolę w filmie Io e mia Sorella. W 1990 Ricci została uhonorowana nagrodą David di Donatello dla najlepszej aktorki i nagrodę Ciak d'Oro w tej samej kategorii za rolę w Ne Parliamo Lunedì. W 2010 roku wspólnie z Lunetta Savino otrzymała nagrodę Nastro d’argento dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Mine vaganti. O miłości i makaronach w reżyserii Ferzana Özpeteka. W 2014 wystąpiła w komediodramacie Zapnijcie pasy u boku Kasi Smutniak i Francesco Arciego.

  Francesco Arca (ur. 19 listopada 1979 w Sienie we Włoszech) – włoski aktor telewizyjny i filmowy, były model, zastąpił Ettore Bassi i otrzymał rolę policjanta Pietro Terzani w szesnastym sezonie serialu Komisarz Rex (Kommissar Rex, 2014), gdzie jego partnerem jest tytułowy pies owczarek niemiecki Rex. Premiera odbyła się na polskim kanale TV4 7 stycznia 2014 roku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Elena Sofia Ricci zagrała w wielu popularnych serialach telewizyjnych, takich jak Detektyw w habicie. Za działalność telewizyjną otrzymała również kilka nagród.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Elena Sofia Ricci (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2017-02-25].
  2. Allacciate le cinture (wł.). filmup.leonardo.it. [dostęp 2017-02-25].
  3. Elena Sofia Ricci. Awards (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2017-02-25].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Elena Sofia Ricci w bazie IMDb (ang.)
 • Elena Sofia Ricci w bazie Filmweb
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pupi Avati (ur. 3 listopada 1938 w Bolonii) – włoski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Dwukrotny laureat nagrody włoskiego przemysłu filmowego David di Donatello. Karierę zaczynał od horrorów, z których kilka zyskało status kultowy (m.in. Dom śmiejących się okien, 1976). Później kręcił przeważnie dramaty, filmy obyczajowe i komedie.
  Zapnijcie pasy (wł. Allacciate le cinture) – włoski komediodramat z 2014 w reżyserii Ferzana Özpetka z Kasią Smutniak i Francesco Arcą w rolach głównych, o więzi łączącej dwoje małżonków.
  David di Donatello − włoska nagroda filmowa przyznawana od 1956 przez Włoską Akademię Filmową, włoski odpowiednik Oscara. Wręczana figurka jest kopią rzeźby Dawid autorstwa Donatella. Od 2006 roku nagroda przyznawana jest w 24 kategoriach.
  Katarzyna Anna Smutniak znana jako Kasia Smutniak (ur. 13 sierpnia 1979 w Pile) – polska modelka, aktorka, pracuje i mieszka we Włoszech. Jest twarzą włoskiego projektanta Giorgio Armani.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.746 sek.