• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Elena Paparizou  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  VG-Lista – norweska lista przebojów. Jest przedstawiana co tydzień w magazynie VG i w programie NRK Topp 20. Jest główną listą przebojów w Norwegii, prowadzącą listy albumów i singli z krajów całego świata. Dane gromadzone są przez Nielsen Soundscan International i opierają się na sprzedaży w około stu sklepach w Norwegii. Pierwsze notowanie listy singli zostało opublikowane jako "Top 10" w 42. tygodniu 1958 i zostało rozszerzone do "Top 20" w 5. tygodniu 1995. W tym samym czasie lista albumów, opublikowana jako "Top 20" w 1. tygodniu 1967, została rozszerzona do "Top 40".Węgry zadebiutowały na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku podczas 39. edycji festiwalu. Reprezentanci kraju wybierani są wewnętrznie lub podczas krajowych eliminacji. Od czasu debiutu konkursem zajmuje się publiczny nadawca telewizyjny – Magyar Televízió (MTV).

  Elena Paparizou (gr. Έλενα Παπαρίζου, ur. 31 stycznia 1982 w Borås) – szwedzka piosenkarka i osobowość medialna greckiego pochodzenia. Wokalistka zespołu Antique (w latach 1999–2003). Zwyciężczyni 50. Konkursu Piosenki Eurowizji (2005).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Borås, w szwedzkiej prowincji Västergötland. Jest córką greckich imigrantów, Georgiosa i Efrosini Paparizou. Jej matka pochodzi z Karditsy, a ojciec urodził się w Wolos. Wychowała się w Örgryte wraz z dwojgiem rodzeństwa, siostrą Ritą i bratem Dinosem.

  Ambasador – szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, reprezentujący państwo wysyłające wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej.Nieistniejące już państwo Serbia i Czarnogóra brało udział w konkursie Eurowizji dwukrotnie, debiutując w roku 2004.

  Od dzieciństwa miała problemy z oddychaniem. Mając siedem lat, podjęła naukę gry na pianinie, a także zaczęła trenować taniec klasyczny i tańce tradycyjne. W wieku 13 lat zaczęła przygotowania wokalne. Rok później założyła swój pierwszy zespół hip-hopowy o nazwie Soul Funkomatic, który tworzyła z trójką dzieci pochodzenia latynoamerykańskiego, który zakończyła działalność dwa lata później. W 1998 uniknęła śmierci w pożarze podczas imprezy hiphopowej w jednym z nocnych klubów w Göteborgu, na którą miała wybrać się ze znajomymi, jednak matka zabroniła jej wyjścia z domu. Po stracie przyjaciół zdecydowała się porzucić śpiewanie i rozpoczęła zajęcia w Szkole Stuki Widowiskowej, w której studiowała teatr, aktorstwo, telewizję i reżyserię.

  Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.
   Osobny artykuł: Antique.

  W 1999 zaprzyjaźniony z jej bratem didżej zaproponował jej nagranie demo do piosenki „Opa, Opa”. Uznała, że tekst jest przeznaczony dla mężczyzny, dlatego zaproponowała nagranie utworu wraz z przyjacielem z dzieciństwa, Nikosem Panagiotidisem. Po nagraniu demo założyła z Panagiotidisem zespół Antique. Podpisali kontrakt płytowy z nowo powstałą szwedzką wytwórnią muzyczną Bonnier Music. Ich debiutanckim singlem został utwór „Opa, Opa”, z którym niedługo po premierze dotarłi do pierwszej dziesiątki list przebojów w Norwegii (9. miejsce) i Szwecji (5. miejsce), gdzie numer uzyskał status złotej płyty. Ich kolejny singiel, „Dinata Dinata”, otrzymał status platynowej płyty w Polsce. Obie piosenki zamieścili na swoim debiutanckim albumie studyjnym, zatytułowanym Opa, Opa. W 2001, reprezentując Grecję z piosenką „(I Would) Die for You”, zajęli trzecie miejsce finale 46. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kopenhadze. Po udziale w konkursie wydali drugi album studyjny pt. Die for You, promowany przez single „Ligo Ligo” i „Follow Me”, a także pierwszy greckojęzyczny album pt. Me loja elinika. W 2002 wydali album pt. Ali mia fora..., który w 2003 został wydany w anglojęzycznej wersji pt. Blue Love. Niedługo potem zakończyli działalność, a Paparizou rozpoczęła karierę solową.

  DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
  Elena Paparizou podczas koncertu w Chicago, 2005

  Po rozpadzie zespołu podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Sony Music Greece, która wydała jej debiutancki singel, „Anapandites Kliseis” autorstwa Christosa Dantisa. Za singiel odebrała certyfikat złotej płyty. Wydała go również w angielskiej wersji językowej jako „I Don’t Want You Here Anymore”. Zimą 2003 wystąpiła u boku Antonisa Remosa podczas jego koncertu w nocnym klubie Studio Pireos. Wiosną 2004 wydała debiutancki solowy album studyjny, zatytułowany Protereotita. W tym okresie zaczęła występować jako Helena na rynku międzynarodowym, a jako Elena na rynku greckim.

  "Gigolo" to trzeci singel z albumu The Game of Love Eleny Paparizou. Piosenki do singla zostały nagrane w dwóch językach: greckim, angielskim i w grecko-angielskim wersji również. Wersja grecka to pierwszy utwór w albumie Iparhi Logos. Angielska wersja znajduje sie na międzynarodowym albumie The Game of Love. Piosenka osiągnęła umiarkowany sukces w kilku japońskich stacjach radiowych z powodu pojawienia się albumu w sprzedaży.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  W 2005 przyjęła propozycję krajowej telewizji Ellinikí Radiofonía Tileórasi do reprezentowania Grecji w 50. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie. 2 marca wystąpiła w koncercie eliminacyjnym i zaśpiewała w nim trzy piosenki: „My Number One”, „OK” i „Let’s Get Wild”. Pierwotnie miała zaprezentować też piosenkę „The Light in Our Soul”, jednak utwór został zdyskwalifikowany z powodu zbyt wczesnej premiery. Największą liczbę punktów otrzymał utwór „My Number One”, który został eurowizyjną propozycją Grecji w konkursie. Przed występem w Kijowie Paparizou wyruszyła w europejską trasę promocyjną, obejmującą występy m.in. w Niemczech i na Malcie. W kwietniu odebrała statuetkę dla „najlepszej artystki popowej” na gali rozdania Nagród Muzycznych Arion.Dzięki zajęciu miejsca w pierwszej dwunastce przez Sakisa Ruwasa podczas konkursu w 2004 roku, reprezentantka nie musiała brać udziału w półfinale i miała zapewnione miejsce w finale, 21 maja wystąpiła w finale Konkursu Piosenki Eurowizji w złotej sukience projektu Roberto Cavalliego, W głosowaniu telewidzów zajęła pierwsze miejsce po zdobyciu łącznie 230 punktów, w tym m.in. maksymalnych not 12 pkt z Belgii, Bułgarii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Turcji, Albanii, Cypru, Serbii i Czarnogóry, Szwecji i Niemiec, dzięki czemu została laureatką konkursu. Po powrocie do Grecji wydała reedycję swojego debiutanckiego albumu, wzbogaconego m.in. o piosenkę „My Number One”, utwory „OK” i „Let’s Get Wild” oraz angielskie wersje utworów zawartych na standardowej wersji albumu. W tym czasie wydała też nowy album, zatytułowany My Number One, zawierającą piosenki z pierwszego albumu oraz piosenki „My Number One”, „OK” i „Let’s Get Wild”. Album promowany był też przez dwa single: „A Brighter Day” (gr. „Antitesis”) i „The Light in Our Soul” (gr. „Katse kala”). W tym czasie otrzymała nominacje do nagród Mad Video Music w sześciu kategoriach: „Najlepszy teledysk”, „Najlepszy teledysk żeński”, „Najseksowniejszy artysta w teledysku” (wszystkie trzy za klip do piosenki „Kace kala”), „Najlepiej wyreżyserowany teledysk” (za „Trelli kardia”), „Najlepiej ubrany artysta w teledysku” (za „Antiteseis”) i „Najczęściej odtwarzane teledyski”. W tym samym roku odbyła europejską trasę koncertową, zagrała m.in. jako support przed koncertem Anastacii w Malmö. W kolejnych miesiącach odbyła światową trasę koncertową, obejmującą występy m.in. w Australii i Ameryce Północnej, które zagrała z Nikosem Kurkulisem. Została też oficjalnym ambasadorem greckiego Ministerstwa Turystyki, a przebój „My Number One” został wykorzystany jako podkład muzyczny do międzynarodowej reklamy ministerstwa. Pod koniec 2005 wydała singiel „Mambo!”, z którym dotarła do piątego miejsca listy przebojów w Szwecji. Singiel uzyskał sprzedaż na poziomie 25 tys. egzemplarzy, dzięki czemu otrzymał status złotej płyty w Szwecji. W listopadzie wydała kolejną reedycję debiutanckiego albumu, na której umieściła singiel „Mambo!”.

  XIX Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce odbyły się w Göteborgu na stadionie Ullevi. 6 sierpnia odbyło się uroczyste rozpoczęcie imprezy w centrum miasta, zaś 7 sierpnia rozpoczęła się rywalizacja sportowa. Mistrzostwa trwały do 13 sierpnia.60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.

  Pod koniec 2005 rozpoczęła pracę nad materiałem na kolejną płytę. Album, zatytułowany Iparhi Logos, wydała 12 kwietnia 2006. Dotarła z nim do pierwszego miejsca list najczęściej kupowanych płyt w Grecji, a po siedmiu miesiącach od premiery otrzymała certyfikat platynowej płyty za wysoką sprzedaż w kraju. Album promowała singlem „Gigolo”. W maju 2006 wystąpiła gościnnie z piosenką „My Number One” podczas ceremonii otwarcia 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w Atenach. W międzyczasie zaczęła pracę nad międzynarodowym wydaniem singla „Mambo!”, do którego nakręciła teledysk. Przez dwa tygodnie utwór zajmował pierwsze miejsce na liście przebojów w polskim radiu RMF FM i także przez wiele tygodni był pierwszy w Radiu Kolor. W październiku 2006 wydała swój kolejny solowy album studyjny pt. The Game of Love, który ukazał się m.in. w Grecji, na Cyprze, RPA, Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Rosji i Japonii. Płytę promowała singlem „Heroes”, który został wybrany na oficjalną piosenkę XIX Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce. Paparizou zaśpiewała utwór podczas ceremonii otwarcia rozgrywek sportowych.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  Elena Paparizou podczas koncertu w Salonikach, 2008

  Pod koniec stycznia 2007 otrzymała statuetkę European Border Breakers Award, zostając jedną z dziesięciu nowych artystów wyróżnionych nagrodą, która przyznawana jest wykonawcom, których pierwsze zagraniczne albumy osiągnęły sukces poza granicami własnego kraju. Wiosną nagrała trzy utwory, które zostały wykorzystane w ścieżce dźwiękowej greckiego serialu telewizyjnego Mazi su. Z tytułowym singlem, będącym motywem przewodnim serialu, przez kilka tygodni zajmowała pierwsze miejsce na greckich listach przebojów radiowych. W maju zaprezentowała reedycję albumu Iparhi Logos, na której umieściła siedem premierowych piosenek, w tym m.in. singiel „Fos”, umieszczony również na oficjalnej ścieżce dźwiękowej greckiej wersji filmu animowanego Barbie i 12 tańczących księżniczek. Z singlem dotarła do pierwszego miejsca krajowej listy przebojów. 19 czerwca 2007 pojawiła się na gali rozdania cypryjskich nagród muzycznych. Choć była nominowana w dwóch kategoriach: „Najlepsza piosenkarka” i „Album roku” (za płytę Iparhi logos), nie zdobyła żadnej statuetki. Tydzień później odebrała dwie statuetki na ceremonii rozdania nagród muzycznych Mad TV za wygraną w kategoriach: „Najlepszy żeński teledysk” (za klip do „Gigolo”) i „Najlepszy strój w teledysku” (za kreację w klipie do „An eihes erthi pio boris”). Była też nominowana w kategoriach: „Najlepszy teledysk popowy”, „Teledysk roku” (oba za klip do „Gigolo”) i „Artysta roku”. Wystąpiła też jako gość muzyczny podczas pokazu mody, organizowanego podczas gali; zaśpiewała utwory „Let the Sunshine In” i „Min fevgeis”. Również w 2007 na szwedzkim rynku wydała singiel „3 Is a Magic Number”, który został wykorzystany w reklamie telewizyjnej dla jednej z lokalnych telefonii komórkowych. Utwór dotarł do 18. miejsca szwedzkiej listy przebojów. We wrześniu wydała singiel „To fili tis zois”, który został motywem przewodnim greckiego filmu o tym samym tytule. Nagrała też piosenkę „Zileia monaksia” w duecie z Nikosem Aliagasem, która znalazła się na płycie piosenkarza zatytułowanej Nikos Aliagas & Friends: Rendez-Vous.

  Turcja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1975 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmuje się turecki nadawca publiczny Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT).Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.
  Elena Paparizou w trakcie odbierania złotej płyty za album Vrisko to logo na zo, 2008

  Na początku 2007 podpisała kontrakt z greckim oddziałem fińskiej firmy Nokia. W związku z kampanią reklamową na 2008, wystąpiła w reklamie Nokii, w której zaśpiewała piosenkę „Ola einai mousiki”. W styczniu 2008 wydała specjalną edycję odtwarzacza MP4, zatytułowanego MP4 Total Helena (2GB) z serii Turbo-X, zawierającego kompilację dwunastu utworów i pięć teledysków artystki, udostępnioną jedynie przy zakupie sprzętu. Na początku 2008 rozpoczęła pracę nad nowym albumem, którego premiera odbyła się 12 czerwca 2008. Album, zatytułowany Vrisko to logo na zo, promowany był przez dwa single: „Porta gia ton ourano” i „I kardia su petra”. Album tydzień po premierze uzyskał status złotej płyty w kraju. Z płtą trafiła na pierwsze miejsce greckiej listy bestsellerów, pozostając na niej przez kolejne piętnaście tygodni. Kilka miesięcy po premierze album uzyskał status platynowej płyty. 16 czerwca wystąpiła gościnnie w finałowym odcinku greckiej edycji formatu So You Think You Can Dance, podczas którego zaprezentowała single „Porta gia ton ourano” i „I kardia su petra”, a także zatańczyła tango w parze z Jasonem Roditisem. Dzień później wykonała remiks utworu „Porta gia ton ourano” na gali rozdania nagród muzycznych MAD TV, w trakcie której Paparizou została nominowana w sześciu kategoriach, wygrając w dwóch kategoriach: „Najlepszy teledysk popowy” i „Artysta roku”. W lipcu wyruszyła w trasę koncertową po Grecji, obejmującą trzydzieści koncertów w kilku miastach. W wywiadzie dla Santorini FM powiedziała, że trasa zostanie wyemitowana w telewizji Alpha TV w grudniu 2008. Trzecim singlem promującym album została piosenka „Pirotehnimata”, do której teledysk został nakręcony w połowie września. W międzyczasie nagrała też remiks piosenki „Papeles mojados” wraz z hiszpańskim zespołem Chambao, a także nagrała utwory „Genom krig och kärlek” i „Allt jag vill”, wykorzystane w oficjalnej ścieżce dźwiękowej szwedzkiego filmu Arn – Riket vid vägens slut. 23 października zagrała koncert dla ok. 10 tysięcznej publiczności zgromadzonej w hali widowiskowo-sportowej Siemens Arena w Wilnie. 22 grudnia wydała reedycję albumu Vrisko to logo na zo, na której znalazły się cztery nowe utwory oraz płyta DVD, zawierająca zapis filmowy jednego z jej koncertów z trasy koncertowej Arhizei to Party. Nagranie z koncertu zostało wydane także niezależnie pod tytułem Live in Concert. Zimą 2008 zagrała serię koncertów w Bouzouki Club Iera Odos wraz z Pashalisem Terzisem i Manosem Pyrovolakisem. Po śmierci ojca, który zmarł 25 grudnia z powodu zawału serca, przerwała występy w Iera odos i wyleciała do Szwecji. Po tygodniu wróciła do kraju i wznowiła trasę koncertową.

  Anastacia, właściwie Anastacia Lyn Newkirk (ur. 17 września 1968 r. w Chicago) – amerykańska wokalistka. Według danych z 2005 roku sprzedała dwadzieścia milionów egzemplarzy swoich płyt.Protereotita (gr. Προτεραιότητα, tłum. Priorytety) to pierwszy solowy album studyjny greckiej piosenkarki Eleny Paparizou, po rozpadzie grupy Antique. W sprzedaży pojawił się w czerwcu 2004 roku. Ukazało się również 5 singli promujących album: "Anapandites Kliseis", "Treli Kardia", "Andithesis", "Katse Kala" i "Stin Kardia Mou Mono Thlipsi".
  Elena Paparizou podczas koncertu, 2009

  W trakcie letniej trasy koncertowej ogłosiła, że wkrótce rozpocznie pracę nad nowym anglojęzycznym albumem. Datę premiery zaplanowano na 2009. W kwietniu, tuż po zakończeniu występów w Bouzouki Club Iera Odos, Paparizou rozpoczęła serię koncertów w klubie Thalassa, którą zakończyła w połowie września. 10 kwietnia wydała singiel „Ta me allios”, do którego nagrała teledysk. 26 maja ponownie zagrała podczas Mad Secret Concert wraz z grupami 15.50 i De Niro. 24 czerwca odebrała nagrody na gali Mad TV za wygraną w kategoriach: „Najlepsza artystka”, „Najlepszy teledysk popowy” i „Teledysk roku” (oba za klip do „Pirotehnimata”); była też nominowana w kategoriach: „Artysta roku” i „Najseksowniejszy teledysk” (za klip do „Pirotehnimata”). W tym samym roku zdobyła Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego greckiego wykonawcy, dzięki czemu była nominawana do nagrody dla najlepszego europejskiego artysty. Zajęła szóste miejsce na 21 artystów.

  Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego europejskiego wykonawcy, początkowo: Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla ulubionego wykonawcy Europy (ang. Europe’s Favourite Act) – nagroda przyznawana od 2008 roku przez MTV Europe podczas corocznej ceremonii wręczenia MTV Europe Music Awards. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (SMS-owego) spośród zwycięzców regionalnych oddziałów MTV Networks Europe, z wyłączeniem MTV Arabia.My Number One to zwycięska piosenka 50. Konkursu Piosenki Eurowizji. Została wykonana przez grecką piosenkarkę Elenę Paparizou i jej wygrana była pierwszym zwycięstwem Grecji w tym konkursie. Utwór zawiera również dźwięki z tradycyjnych greckich instrumentów, takich jak lira.

  24 lutego 2010 wydała singiel „An isoun ajapi”, który zwiastował jej nową płytę studyjną. 18 marca zaprezentowała oficjalny teledysk do singla. Kilka dni wcześniej wydała drugi singiel – „Psahno tin alitheia”, który zostały oficjalnym utworem kampanii reklamowej producenta napojów gazowanych IVI.

  Paparizou podczas koncertu, 2011

  Pod koniec marca Paparizou wydała piąty album studyjny zatytułowany Giro apo t’oneiro, na którym znalazł się m.in. utwór „Thalassa”, nagrany w duecie z Giorgosem Sambanisem. Latem piosenkarka wyruszyła w trasę koncertową po Grecji, podczas której towarzyszył jej zespół Onirama.

  Thomas Neuwirth (ur. 6 listopada 1988 w Gmunden) – austriacki wokalista wykonujący muzykę pop, soul, R&B, jazz, od 2011 występujący jako drag queen pod żeńskim pseudonimem Conchita Wurst. Zwycięzca 59. Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „Rise Like a Phoenix”.Melodifestivalen 2014 – 53. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2014. Półfinały odbyły się kolejno: 1, 8, 15 oraz 22 lutego, koncert drugiej szansy – 1 marca, a finał – 8 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.

  Na początku lutego 2011 wystąpiła jako jeden z ośmiu gości muzycznych podczas specjalnego programu charytatywnego MADWalk, organizowanego przez telewizję MAD. W trakcie pokazu mody zaprezentowała nowy singiel – „Baby It’s Over”, który zwiastował jej trzypłytowy album kompilacyjny zatytułowany Greatest Hits & More. Utwór dotarł do pierwszego miejsca greckiej listy przebojów oraz utrzymał się na szczycie przez dziesięć tygodni z rzędu, zostając tym samym singlem z największym sukcesem komercyjnym w dorobku piosenkarki. W tym czasie zdobyła dwie nagrody podczas gali wręczenia statuetek MAD Video Music Awards w kategoriach: „Artystka roku” i „Ikona mody roku”, była nominowana też w kategoriach: „Artysta roku” i „Najlepszy teledysk popowy” (za klip do „Psahno tin aliteia”). W maju zaprezentowała singiel „Love Me Crazy”, który też znalazł się na albumie kompilacyjnym zatytułowany Greatest Hits & More, wydanym pod koniec miesiąca. Wydawnictwo zadebiutowało na drugim miejscu greckiej listy najczęściej kupowanych płyt.

  Martin Stenmarck (ur. 3 października 1972 w Täby, Szwecja) - szwedzki aktor i piosenkarz, w 2005 roku reprezentował Szwecję w konkursie piosenki Eurowizji; z piosenką Las Vegas zajął 19. miejsce.Europejskie nagrody muzyczne EBBA European Border Breakers Awards – przyznawane są co roku dziesięciu artystom lub zespołom, których debiutanckie albumy wydane poza ich własnym krajem odniosły największy sukces. Laureatami tej nagrody zostali już m.in. Adele, Tokio Hotel, The Baseballs, Zaz, Lykke Li, Milow, Katie Melua, Damien Rice, Caro Emerald, Stromae i Mumford & Sons oraz polski zespół wykonujący muzyke Rap: Hemp Gru .

  Przez kolejne pół roku przebywała w Szwecji wraz z rodziną i przyjaciółmi. W sierpniu ogłosiła, że zakończyła współpracę menedżerską z Mavridisem oraz zdecydowała się na współpracę ze szwedzkimi producentami. W tym samym czasie rozważała przeprowadzkę do Szwecji na stałe. W trzecim kwartale 2011 nagrała utwór „Dari dari” w duecie z Naną Muschuri na jej płytę studyjną zatytułowaną Tragudia apo ta ellinika nisia. Pod koniec listopada panie zagrały wspólny koncert w Berlinie. Od 6 listopada 2011 do 22 stycznia 2012 Paparizou była jurorką pierwszej edycji programu Dancing on Ice. Na początku 2012 wzięła udział w siódmej edycji programu Let’s Dance. Jej partnerem tanecznym był David Watson, z którym zajęła dziewiąte miejsce. 10 marca wystąpiła gościnnie w finale Melodifestivalen 2012, podczas którego zaprezentowała jazzową wersję piosenki „PopularErica Saade. Jej wersja utworu została wydana na singlu. W grudniu wydała singiel „Mr. Perfect”, który w 2012 został zremiksowany przez Playmena. W lutym duet wystąpił na gali Mad Walk 2012, na której zaprezentował wspólnie utwór „I Hate Myself for Loving You” Joan Jett. Oficjalny teledysk do ich wersji piosenki otrzymał nominację do nagrody Mad Video Music Awards w kategorii „Najlepszy teledysk popowy”, Paparizou odebrała statuetki za wygraną w kategoriach „Artystka roku” i „Piosenka roku” (za utwór „Baby It’s Over”); była też nominowana w kategorii „Artysta roku”. W tym samym roku zaśpiewała gościnnie u boku Courtney Parker i RiskyKidda w remiksie utworu „All the Time” Eddiego Murphy’ego, wykonanym przez Playmena.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Eric Khaled Saade (ur. 29 października 1990 w Helsingborgu) – szwedzki piosenkarz pop i dance. W latach 2007–2009 członek szwedzkiego boysbandu What’s Up!, reprezentant Szwecji podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2011 z piosenką „Popular”, gdzie ostatecznie zajął trzecie miejsce w finale.

  W połowie 2012 zaczęła pracę nad nowym albumem studyjnym. W październiku opublikowała singiel „Latos ajapes”, nagrany w duecie z Natassą Teodoridu. Utwór dotarł do siódmego miejsca greckiej listy przebojów. Na początku listopada piosenkarka zaprezentowała cover przeboju „ImagineJohna Lennona na konferencji prasowej Athens Classic Marathon 2012. 1 lutego 2013 wydała cyfrowo drugi album kompilacyjny zatytułowany The Love Collection, zawierający ballady miłosne z jej poprzednich płyt. Na początku 2013 podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Universal Music Group. W lutym wystąpiła gościnnie z utworami „My Number One” i „Apres toi” w finale greckich eliminacji eurowizyjnych. W połowie marca wydała singiel „Poso m’aresei”, zwiastujący jej nową płytę. Drugim singlem zapowiadającym album został utwór „Ena lepto”, który ukazał się w kwietniu. Siódma płyta studyjna piosenkarki, zatytułowana Ti ora ta vgoume?, miała swoją premierę na początku czerwca. Na albumie znalazło się piętnaście utworów, w tym m.in. singiel „Save Me (This Is an SOS).

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Charlotte Perrelli, wcześniej Charlotte Nilsson (właściwie Anna Jenny Charlotte Perrelli z domu Nilsson, ur. 7 października 1974 w Hovmantorp koło Växjö) – szwedzka piosenkarka, zwyciężczyni 45. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Jerozolimie w 1999 roku z piosenką „Take Me to Your Heaven”.
  Elena Paparizou, 2014

  Pod koniec maja 2013 Paparizou wystąpiła z minikoncertem na ceremonii wręczenia nagród Gabby w Hollywood, na której zaśpiewała kilka utwór Meliny Merkuri. Latem zagrała kilka koncertów w Grecji w ramach promocji płyty Ti ora ta vgoume?. Wydała też minialbum zatytułowany Save Me (This Is An SOS), zawierający cztery remiksy utworu autorstwa SoundFactory. W listopadzie została ogłoszona jedną z uczestniczek Melodifestivalen 2014, będącego szwedzkimi eliminacjami eurowizyjnymi do 59. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zgłosiła się do nich z utworem „Survivor”. 1 lutego wystąpiła w pierwszym półfinale selekcji i zakwalifikowała się do rundy tzw. drugiej szansy, z której awansowała do finału. W finale selekcji, rozgrywanego na początku marca, zajęła czwarte miejsce. Pod koniec miesiąca wydała ósmą płytę studyjną zatytułowaną One Life, która ukazała się nakładem wytwórni Lionheart Music Group. W maju wystąpiła gościnnie podczas półfinałowego odcinka programu The Voice of Greece, w trakcie którego zaprezentowała singiel „Don’t Hold Back on Love”.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Kolor 103 FM – warszawskie radio nadające na częstotliwości 103 FM. System nadawczy Radia Kolor znajduje się na iglicy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Początkowo stacja nadawała również na częstowliwości 72,38 MHz. W 2011 roku zwiększono moc nadajnika z 1,0 kW do 3,0 kW.

  Od 14 listopada do 13 grudnia 2014 odbywała w Szwecji świąteczną trasę koncertową Julgalan 2014, podczas której występowała u boku wykonawców, takich jak m.in. Danny Saucedo, Alcazar, Mattias Andreasson, Erik Segerstedt czy Linda Bengtzing. Dzień po zakończeniu trasy wystąpiła w jednym ze szwedzkich kościołów, w którym zaśpiewała kilka kolęd z okazji Dnia Świętej Łucji. Wydarzenie było transmitowane przez telewizję SVT.

  Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Celebryt albo celebryta, rodz. żeński celebrytka, l.mn. celebryci (ang. celebrity, z łac. celebrare) – termin odnoszący się do osoby często występującej w środkach masowego przekazu i wzbudzającej ich zainteresowanie, bez względu na pełniony przez nią zawód (choć najczęściej są to aktorzy, piosenkarze, uczestnicy reality show, sportowcy czy dziennikarze). Zgodnie z definicją sformułowaną przez Daniela Boorstina w 1961 roku celebryt to osoba, która jest znana z tego, że jest znana. Słowo celebryt nie jest dokładnym synonimem gwiazdy, sławy, idola, autorytetu. Ze względu na możliwość szerokiego oddziaływania społecznego celebryci wykorzystywani są w działaniach reklamowych.

  W lutym 2015 pojawiła się gościnnie w utworze „Love Till It’s Over” duetu HouseTwins. Niedługo później wydała singiel „Otan aggeli klene”. W marcu zaprezentowała oba single w finale greckich eliminacji eurowizyjnych, w którym zaśpiewała też cover utworu „Rise Like a PhoenixConchity Wurst. 23 maja podawała wyniki głosowania greckiej komisji jurorskiej oraz telewidzów w finale 60. Konkursie Piosenki Eurowizji. Tydzień później wystąpiła gościnnie w programie Let’s Dance, w którym zaprezentowała anglojęzyczną wersję singla „Otan aggeli klene” – „Angel”. Od 6 czerwca do 15 sierpnia występowała podczas letniej trasy koncertowej Diggiloo w Szwecji, w trakcie której pojawiła się u boku artystów, takich jak m.in.: Magnus Carlsson, Martin Stenmarck, Charlotte Perrelli, Andreas Johnson, Björn Kjellman, Jessica Andersson i Magnus Johansson. Po zakończeniu trasy zaczęła próby do występu w greckiej inscenizacji musicalu Nine, w której wcieliła się w rolę Saraginy.

  Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Oddychanie (łac. respiratio – oddychanie) – procesy życiowe związane z uzyskiwaniem przez organizmy energii użytecznej biologicznie:
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.
  So You Think You Can Dance (pol. Więc myślisz, że umiesz tańczyć?) – amerykańska wersja You can dance - Po prostu tańcz. Pierwszy sezon rozpoczął sie jesienią 2005 roku, tę edycję wygrał Nick Lazzarini, oprócz nagrody pieniężnej która wynosiła $100000 otrzymał tytuł ulubionego tancerza Ameryki. Drugi sezon został wyemitowany w maju 2006 zwyciężył Benji Schwimmer, który, jak w poprzedniej edycji, otrzymał tytuł ulubionego tancerza Ameryki i $100000. Sabra Johnson to zwyciężczyni trzeciego sezonu. Otrzymała $250000 i tytuł ulubionego tancerza Ameryki. Czwarty sezon wygrał Joshua Allen. Zwyciężczynią piątego sezonu została Jeanine Mason. Szósty sezon rozpoczął się jesienią 2009 zwycięzcą został Russell Ferguson . W czerwcu 2010 roku rozpoczęła się siódma edycja programu, w której nowym uczestnikom towarzyszyli tancerze w innych edycji. Siódmą edycję wygrała Lauren Froderman. Program jest emitowany w Amerykańskiej stacji FOX. Wszystkie edycje (oprócz pierwszej) prowadziła Cat Deeley. W Polsce można oglądać powtórki programu na Fox life i TV6
  Aftonbladet (szw. „gazeta wieczorna”) – szwedzki dziennik popołudniowy ukazujący się od 1830 roku w Sztokholmie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.132 sek.