Electro swing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-blues .naglowek{background:cornflowerblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-country .naglowek{background:#b17d53;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-disco .naglowek{background:deeppink;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-electronic .naglowek{background:#EAECF0;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-hip-hop .naglowek{background:darkblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-pop .naglowek{background:lightskyblue;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-rock .naglowek{background:firebrick;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-reggae .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-ska .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-soul .naglowek{background:darkorange;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-metal .naglowek{background:black;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-jazz .naglowek{background:pink;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-inne .naglowek{background:#EAECF0;color:black}

Electro swinggatunek muzyczny, który łączy wpływy klasycznego (od roku 1920 do roku 1949) lub współczesnego swingu i jazzu z gatunkami takimi jak EDM, house, dubstep, drum and bass czy hip-hop.

Gatunek muzyczny typologia i kategoryzacja, która identyfikuje dźwięki muzyczne przez ich przynależność do określonej kategorii i rodzaju muzyki, które to można odróżnić od innych rodzajów muzyki.Gramophonedzie – serbski DJ pochodzący z Belgradu. Jego prawdziwe imię i nazwisko to Marko Milićević (serb. Марко Милићевић).

Przykładowymi wykonawcami tworzącymi w tym stylu są Parov Stelar, Klaus Waldeck, Movits!, Caro Emerald, The Electric Swing Circus, Caravan Palace, Gramophonedzie czy The Correspondents. W Polsce ten styl reprezentuje znany jako Mr. Jazzek, szczeciński dj i producent Jacek Janaszkiewicz, autor m.in. takich piosenek jak Sugar Push, Jack Gallant czy Palinca.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Swing (z ang. kołysać się) - kierunek muzyki jazzowej popularny na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Swing to muzyka synkopowana, w której dużą rolę gra sekcja rytmiczna współpracująca z instrumentami dętymi.

Festiwalami gdzie grano electro swing są lub były imprezy Glastonbury Festival, The Big Chill, Brighton Fringe, Secret Garden Party oraz Bestival.

Popularność stylu wzrasta czego przykładem jest utwór We No Speak Americano, który w 2010 roku był hitem w Europie, Ameryce Południowej i Australii. Obecnie, teledysk z oficjalnego kanału Spinnin’ Records na YouTube ma ponad 55 800 000 wyświetleń.

Przypisy[ | edytuj kod]

YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts, znany również jako Glastonbury lub Glasto to jeden z największych na świecie festiwali muzycznych odbywający się w angielskiej miejscowości Glastonbury.
Warto wiedzieć że... beta

Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
House – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej mający swe początki w muzyce disco lat 70. Określenie tej odmiany muzyki pochodzi od nazwy klubu Warehouse
Parov Stelar, właściwie Marcus Füreder (ur. 27 listopada 1974 w Linzu) – austriacki DJ, producent muzyki electro swing, nu jazz, downtempo, electronic, lounge, posiadający swój zespół (Parov Stelar & Band).
Spinnin’ Records – wytwórnia płytowa, założona w Holandii, w 1999 roku przez Eelko van Kootena i Roger de Graafa. Siedziba firmy znajduje się w Hilversum w Holandii.
Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
Caro Emerald, właśc. Caroline Esmeralda van der Leeuw (ur. 26 kwietnia 1981 w Amsterdamie) – holenderska wokalistka jazzowa.
Movits! - szwedzka grupa muzyczna z Luleå. Tworzona przez nich muzyka to połączenie swingu z hip-hopem. Debiutancki album Äppelknyckarjazz, w dosłownym tłumaczeniu Jazz złodzieja jabłek, miał premierę w 2008 r. i został zauważony przez ogólnokrajową szwedzką gazetę Dagens Nyheter. W Stanach Zjednoczonych album Äppelknyckarjazz został wydany przez Comedy Central Records.

Reklama