Electro Velvet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Electro Velvetbrytyjski duet wokalny, w którego skład wchodzą Alex Larke i Bianca Nicholas. Reprezentanci Wielkiej Brytanii podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).

Historia[ | edytuj kod]

Przed rozpoczęciem współpracy oboje członkowie zespołu zajmowali się muzyką. Bianca brała udział w programach talent show The X Factor i The Voice UK, a także śpiewała w duecie z Willem Youngiem. Alan z kolei pracował jako nauczyciel muzyki w szkole podstawowej oraz występował na całym świecie ze swoim zespołem. Pod koniec 2014 wokaliści założyli duet pod nazwą „Electro Velvet” specjalnie na potrzeby Eurowizji.

William Robert Young (ur. 20 stycznia 1979 r. w Reading) – brytyjski piosenkarz i aktor. Sławę przyniosła mu wygrana pierwszej edycji brytyjskiej wersji programu telewizyjnego Idol w 2002 roku (w finale konkursu pokonał Garetha Gatesa, co było szeroko komentowane w brytyjskiej prasie). Największe sukcesy odnosi w Wielkiej Brytanii, Irlandii, RPA i Holandii, choć jest znany na całym świecie.The X Factor – międzynarodowy format telewizyjny typu talent show, oparty na licencji brytyjskiej stacji telewizyjnej BBC Worldwide. Zadebiutował we wrześniu 2004 na kanale BBC One, również pod nazwą The X Factor.

7 marca 2015 zostali oficjalnie ogłoszeni przez BBC reprezentantami Wielkiej Brytanii podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji wraz z piosenką „Still in Love with You”. 23 maja wystąpili w finale konkursu i zajęli 24. miejsce z pięcioma punktami na koncie. Po zakończeniu Eurowizji zespół zawiesił działalność.

BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.Talent show – typ telewizyjnych programów rozrywkowych, w których z reguły występują osoby wcześniej niezwiązane zawodowo z telewizją. Najczęściej programy takie polegają na tym, że uczestnicy przez pewien czas ćwiczą pod okiem specjalistów swoje talenty, aby pokazać je następnie w wersji udoskonalonej publiczności. Programy takie mają postać konkursu. Najczęściej istotą programu jest postawienie widza w roli jurora. Z reguły talent show nadawane są na żywo.

We wrześniu 2018 Alex i Bianca wznowili współpracę i wydali wspólnie nowy singiel – Take Me Home.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Single[ | edytuj kod]

 • Still in Love with You (2015)
 • Take Me Home (2018)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mixed reviews for UK Eurovision song, 8 marca 2015 [dostęp 2019-12-31] (ang.).
  2. Eurowizja 2015: Mans Zelmerlow ze Szwecji zwycięzcą, Polska na 23. miejscu, muzyka.interia.pl [dostęp 2019-12-31] (pol.).
  3. [Electro Swing Electro Velvet - Take Me Home]. [dostęp 2019-12-31].
  The Voice – to konkurs śpiewu. Oparty jest na holenderskim The Voice of Holland, który pierwotnie stworzył John de Mol. Wiele krajów na świecie zapożyczyło ten format i zostaje nadawany od 2011 roku na całym świecie. Jest głównym konkurentem Idola i X Factor.
  Reklama