Electro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-blues td.naglowek{background:cornflowerblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-country td.naglowek{background:#b17d53;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-disco td.naglowek{background:deeppink;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-electronic td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-hip-hop td.naglowek{background:darkblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-pop td.naglowek{background:lightskyblue;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-rock td.naglowek{background:firebrick;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-reggae td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-ska td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-soul td.naglowek{background:darkorange;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-metal td.naglowek{background:black;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-jazz td.naglowek{background:pink;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-inne td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}

Electro – gatunek muzyki elektronicznej i wczesnego hip-hopu powstały w latach 80., kształtowany przez producentów funkowych i hip-hopowych.

Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.Breakbeat – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej, której charakterystycznym elementem jest przebieg rytmiczny, rzadko ma metrum 4/4, mocno synkopowany i bogaty w polirytmie (w przeciwieństwie do prostszych w budowie uderzeń w muzyce house). Linia basu nie jest ułożona harmonicznie do beatu. Breakbeat nierzadko ma sample perkusyjne, lecz częściej wykonuje się go z uderzeń podobnych do techno i funk. Najczęściej robiony jest na syntezatorach i automatach perkusyjnych.

Historia[ | edytuj kod]

Jednym z prekursorów gatunku electro jest Afrika Bambaataa, który wydał w 1986 r. jeden z obecnych klasyków tego gatunku, czyli Planet Rock: The Album, którym w późniejszym okresie inspirowało się większość artystów electro ze względu na jego nowatorską (jak na tamte czasy) linię perkusyjną i brzmienia, połączone z energicznym rapem ekipy Soul Sonic Force.

New rave (także: nu rave, neu rave) – termin używany (przede wszystkim w UK) na określenie muzyki będącej połączeniem różnych gatunków muzyki elektronicznej i rocka, najczęściej dance punka i indie rocka. Fraza „new rave” oznacza nową wersję muzyki rave i jest parafrazą określenia „new wave”. Większość popularnych zespołów uważanych za przedstawicieli new rave pochodzi z Wielkiej Brytanii, która jest zresztą uznawana za miejsce narodzin tego stylu muzycznego.deadmau5 właściwie Joel Zimmerman (ur. 5 stycznia 1981) - kanadyjski producent muzyki progressive i electro house pochodzący z Toronto w Kanadzie.

Podgatunki[ | edytuj kod]

Dzisiejsze electro ma wiele rodzajów i podgatunków. Najbardziej popularnym i jednocześnie najbardziej nawiązującym do klasycznego brzmienia są miami bass oraz freestyle, którego najbardziej znani przedstawiciele to artyści tacy jak deadmau5, Bubble J, czy Anthony Norris, reprezentujący najbardziej komercyjną odmianę freestyle, brzmieniowo nawiązującą do muzyki dance oraz współczesna muzyka electro nazywana nu-electro lub neo-electro będąca jednocześnie nurtem elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej). Muzyka electro wywarła wpływ na powstanie muzyki techno oraz w mniejszym stopniu muzyki house.

Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.

Z muzyką electro są często mylone style muzyki tanecznej takie jak breakbeat, electro house i nawet takie gatunki jak techno, new rave czy rock elektroniczny.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Przewodnik po muzyce elektronicznej - Electronic Music Guide (ang.). techno.org. [dostęp 2007-11-18].
  2. Neo-electro. AllMusic. [dostęp 2015-01-01].
  3. Electro-Techno, AllMusic [dostęp 2015-12-10] (ang.).
  4. Vladimir Bogdanov, Chris Woodstra, Stephen Thomas Erlewine, John Bush: All Music Guide to Electronica: The Definitive Guide to Electronic Music. Backbeat Books, 2001. ISBN 0-87930-628-9. (ang.)
  5. Electronic dance music glossary (ang.). USA Today, 2011-12-13. [dostęp 2013-09-25].
  6. Paweł Frieske: Gatunki muzyki elektronicznej (pol.). TopDJ.pl, 2005-10-01. [dostęp 1 październik 2005].
  7. Rickey Vincent, Funk: The Music, The People, and The Rhythm of The One, St. Martin's Griffin, 4 listopada 2014, ISBN 978-1-4668-8452-6 [dostęp 2016-05-11] (ang.).
USA Today - amerykański dziennik, o zasięgu ogólnokrajowym, największy pod względem nakładu wśród amerykańskich gazet. Należy do Gannett Company. Główna siedziba znajduje się w McLean stanu Wirginia.Freestyle (ang. wolny styl) – styl rozpowszechniony głównie w muzyce kultury hip-hopowej, nazywany często improwizowaniem.
Warto wiedzieć że... beta

Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.
Hip-hop, także hip hop lub rap – gatunek muzyki rozrywkowej, a także subkultura powstała w latach 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych.
House – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej mający swe początki w muzyce disco lat 70. Określenie tej odmiany muzyki pochodzi od nazwy klubu Warehouse
Techno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80. XX wieku. Ze względu na typowo elektroniczny charakter gatunku i dużą popularność na początku lat 90., nazwą techno bywa powszechnie mylnie określana całość elektronicznej muzyki tanecznej.
Electro house – odmiana muzyki house wywodząca się z połączenia gatunków i stylów muzycznych electro, electroclash, synthpop i tech house.
Afrika Bambaataa, właściwie Kevin Donovan (ur. 17 kwietnia 1957) – amerykański muzyk, wokalista i kompozytor. W przeszłości określano go mianem Master of Records, od jego pasji – kolekcjonował płyty. Nazywany ojcem Electro Funku. Jego pseudonim pochodzi od imienia XIX-wiecznego wodza zuluskiego.

Reklama