• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Eldar Riazanow  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii im. S.A. Gierasimowa (WGIK, dawniej Wszechzwiązkowy Państwowy Instytut Kinematografii) ros. федеральное государственное образовательное учереждение высшего послевузовского профессионального образования "Всероссийский государственный университет кинематографии им. С.А. Герасимова" (ВГИК) – rosyjska uczelnia filmowa, kształcąca reżyserów, operatorów, aktorów i scenografów filmowych.Noc sylwestrowa (tyt. oryg. ros. Карнавальная ночь) - radziecka komedia muzyczna z 1956 roku, w reżyserii Eldara Riazanowa.
  Odznaczenia i nagrody[ | edytuj kod]
 • Order Zasług dla Ojczyzny II klasy (2008, Rosja)
 • Order Zasług dla Ojczyzny III klasy (1996, Rosja)
 • Order Czerwonego Sztandaru Pracy – dwukrotnie (1969, 1977 ZSRR)
 • Order Przyjaźni Narodów (1987, ZSRR)
 • Ludowy Artysta ZSRR (1984)
 • Nagroda Państwowa ZSRR (1977)
 • Nagroda Państwowa RFSRR im. braci Wasiljewych (1979, ZSRR)
 • Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)
 • Order Honoru (2008, Gruzja)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Prominent Russian film director Eldar Ryazanov dies aged 88 (ang.). Russia Today. [dostęp 2015-11-30].
  2. Odszedł Eldar Riazanow (pol.). W: Wilnoteka [on-line]. Wilnoteka.lt, 2015-11-30. [dostęp 2015-11-30].
  3. Kazimierz Nowacki (red.), Z filmem radzieckim na ty, Kraków 1972, s. 53.
  4. Szczęśliwego Nowego Roku (1975) (pol.). Filmweb.pl. [dostęp 2016-02-09].
  5. Новодевичье кладбище. Рязанов Эльдар Александрович (1927-2015)
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Cmentarz Nowodziewiczy (ros. Новодевичье кладбище) – moskiewski cmentarz położony przy Klasztorze Nowodziewiczym. Miejsce spoczynku wielu zasłużonych Rosjan.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Klucz od sypialni (ros. Ключ от спальни) – rosyjski film fabularny z 2003 roku, w reżyserii Eldara Riazanowa, na motywach farsy Georgesa Feydeau.
  Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
  Boeing 737 – najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany w wielu wersjach od 1967 roku (obecna generacja od 1996) przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych.
  Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.841 sek.