El Dorado (film 1966)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

El Doradoamerykański western z 1966 roku w reżyserii Howarda Hawksa.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Fabuła[ | edytuj kod]

Rewolwerowiec Cole Thornton (John Wayne) na zlecenie Barta Jasona (Edward Asner) udaje się do miasteczka El Dorado, na granicy z Meksykiem, aby zmusić rodzinę MacDonaldów do rezygnacji z farmy. Na jej terenie znajdują się bowiem źródła wody, które Jason chce przejąć. Po przybyciu na miejsce, Thornton odmawia wykonania zlecenia, widząc w tym niesprawiedliwość. Dodatkowym powodem rezygnacji jest fakt, że podejmując walkę z MacDonaldami, musiałby też przeciwstawić się swemu dawnemu przyjacielowi J.P. Harrahowi (Robert Mitchum), który jest obecnie szeryfem w El Dorado. Z czasem Thornton dowiaduje się od młodego włóczęgi o przezwisku Mississippi (James Caan), że Jason znalazł nowego wykonawcę zlecenia – Nelse'a McLeoda (Christopher George) i jego bandę. Wraca więc na farmę razem z „Mississippi”, aby wraz z szeryfem pomóc rodzinie MacDonaldów i rozprawić się z bandytami.

Howard Winchester Hawks (ur. 30 maja 1896 w Goshen, zm. 26 grudnia 1977 w Palm Springs) – amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Laureat Honorowego Oscara w 1975.Edward Asner (ur. 15 listopada 1929 w Kansas w stanie Kansas, USA) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i głosowy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Christopher John George 25 lutego 1931 w Royal Oak, zm. 28 listopada 1983 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.
James Langston Edmund Caan (ur. 26 marca 1940 roku w Bronksie w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, nominowany do nagrody Oscara, Emmy oraz pięciokrotnie do Złotego Globu.
Robert Mitchum (ur. 6 sierpnia 1917 w Bridgeport w stanie Connecticut, zm. 1 lipca 1997 w Santa Barbara w Kalifornii) − amerykański aktor. Zyskał uznanie głównie rolami w filmach noir.

Reklama