El Alto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
El Alto – Aleja im. Jana Pawła II

El Alto (z hiszp.: Wysokie) – drugie co do wielkości miasto w Boliwii, na wyżynie Altiplano, w zespole miejskim La Paz. W 2005 roku liczba mieszkańców według danych ze spisu powszechnego wynosiła 775.836, w 2006 wzrosła do 827.239, a w roku 2010 zwiększyła się do 1 184 942 mieszkańców. 79% populacji stanowią Ajmara, 6% Keczua a 19% ludność pochodzenia europejskiego. Od 1952 roku, czyli od przeprowadzenia reformy rolnej, miasto jest najszybciej rozwijającym się ośrodkiem w Boliwii. W mieście rozwinął się przemysł spożywczy oraz odzieżowy. W 1987 roku zostało formalnie włączone do La Paz, jednak fizycznie jest oddzielone rogatkami kontrolującymi ruch na jedynej drodze łączącej oba miasta.

Międzynarodowy Port Lotniczy El Alto (kod IATA: LPB, ICAO: SLLP) - międzynarodowy lotnisko w stolicy Boliwii La Paz, w dzielnicy El Alto.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

Panuje tu surowy klimat, najwyższa średnia dzienna temperatura wynosi 17 °C.

W granicach miasta znajduje się międzynarodowy Port lotniczy El Alto obsługujący La Paz.

Miasto rozwija się w niekontrolowany sposób, początkowo po przeprowadzonej w 1952 reformie rolnej a następnie od chwili napływu górników ze zlikwidowanych kopalń rud miedzi. Chaotyczna i prymitywna zabudowa miasta tworzona jest wzdłuż boliwijskiego odcinka drogi panamerykańskiej i poprzecznych do niej ulic, w większości parterowa i jednopiętrowa. Wysoki stopień bezrobocia, niewielki przemysł przetwórczy, liczne warsztaty usługowe.

Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia (hiszp. Bolivia, Estado Plurinacional de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morza.

Trudna sytuacja ekonomiczna mieszkańców jest przyczyną licznych protestów. W latach 2003-2005 mieszkańcy systematycznie blokowali drogę prowadząca do lotniska międzynarodowego oraz dostawy paliwa i gazu dla La Paz. Rozruchy te nazwano Boliwijską Wojną Gazową, a w ich wyniku straciło życie około 70 mieszkańców.

Ajmara, Ajmarowie (Aymara) – lud południowoamerykański, posługujący się językiem ajmara należącym do ajmarskiej rodziny językowej. Na początku naszej ery zamieszkiwał tereny Boliwii, z głównym ośrodkiem w Tiahuanaco, i w Peru. W okresie II-V w. stworzył na tym obszarze wysoką cywilizację (w pobliżu jeziora Titicaca). W XIV w. został podbity przez Inków. W okresie konkwisty hiszpańskiej częściowo wyniszczony.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

El Alto jest jednym z najwyżej położonych miast na świecie – do 4150 m n.p.m.

Główna ulica El Alto

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. El Alto - liczba ludności
  2. El Alto, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-14].
Warto wiedzieć że... beta

Keczua (Kiczua, Quechua, Quichua) – grupa plemion indiańskich tworząca odrębną rodzinę językową, posługujących się dialektami języka keczua. Zamieszkują głównie obszary Andów na terenach Peru, Boliwii i Ekwadoru (mniejsze skupiska także w Kolumbii, Chile i Argentynie). Ich liczebność sięga kilkunastu milionów osób. Do tradycyjnych zajęć Keczua zalicza się uprawę zbóż i chów zwierząt, w mniejszym zakresie także tkactwo i garncarstwo.
Spis statystyczny - spis dostarczający informacji niezbędnych do ustalenia stanu i struktury zjawisk w ściśle określonym momencie. Spisy dostarczają informacje dotyczące ludności, tj. wieku, zawodu, poziomu wykształcenia itp., jak również informacji o innych wielkościach, w tym charakteryzujących gospodarkę. Przeprowadzane są również spisy nieruchomości, gospodarstw rolnych, zwierząt gospodarskich.
Klimat (z gr. klíma - strefa) – ogół zjawisk pogodowych na danym obszarze w okresie wieloletnim. Ustalany jest na podstawie wieloletnich obserwacji różnorodnych składników, najczęściej pomiarów temperatury, opadów atmosferycznych i wiatru. Standardowy okres to około trzydzieści lat.
Rogatka – zapora drogowa, najczęściej występująca na przejazdach kolejowych jako szlaban zamykany na czas przejazdu pociągu.

Reklama