Eirik Hundvin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pytten, właściwie Eirik Hundvin (ur. 8 lutego 1950) – producent wielu blackmetalowych albumów, głównie zespołów norweskich. Znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak: Gorgoroth, Immortal, czy Burzum. Hundvin jest stałym pracownikiem studia nagraniowego Grieghallen w Bergen.

Old Funeral - norweski zespół deathmetalowy, założony w 1988. Była to jedna z pierwszych ekstremalnych grup na norweskiej scenie metalowej.Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

Jego córka Mia Hundvin jest piłkarką ręczną, wielokrotną reprezentantką Norwegii w tej dyscyplinie.

Hvis Lyset Tar Oss – trzeci album projektu Burzum, wydany w kwietniu 1994. Tytuł tłumaczy się Kiedy chwyta nas światło.Enslaved - norweska grupa wykonująca przez znaczny okres działalności muzykę z pogranicza black i viking metalu. W latach późniejszych w twórczości wystąpiły odniesienia do niejednoznacznego metalu progresywnego. Zespół powstał w 1991 roku w Haugesund z inicjatywy Ivara Bjørnsona i Grutle Kjellsona, którzy pozostają jednymi członkami oryginalnego składu. Nazwa grupy została zaczerpnięta od utworu zespołu blackmetalowego Immortal - "Enslaved in Rot".

Wybrana dyskografia[ | edytuj kod]

 • ImmortalDiabolical Fullmoon Mysticism (1992, Osmose Productions)
 • MayhemDe Mysteriis Dom Sathanas (1993, Deathlike Silence Productions)
 • BurzumHvis Lyset Tar Oss (1994, Misanthropy Records)
 • BorknagarBorknagar (1996, Malicious Records)
 • GorgorothUnder the Sign of Hell (1997, Malicious Records)
 • EmperorAnthems to the Welkin at Dusk (1997, Candlelight Records)
 • Old Funeral – The Older Ones (1999, Hammerheart Records)
 • Hades Almighty – Millennium Nocturne (1999, Hammerheart Records)
 • EnslavedIsa (2004, Tabu Recordings)
 • Filmografia[ | edytuj kod]

 • Once Upon a Time in Norway (2007, film dokumentalny, reżyseria: Pål Aasdal, Martin Ledang)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Immortal – Diabolical Fullmoon Mysticism (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2011-11-16].
  2. Mayhem – De Mysteriis Dom Sathanas (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2008-12-04].
  3. Burzum – Hvis Lyset Tar Oss (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2011-11-16].
  4. Borknagar – Borknagar (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2011-11-16].
  5. Gorgoroth – Under The Sign Of Hell (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2011-11-16].
  6. Emperor – Anthems To The Welkin At Dusk (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2008-12-04].
  7. Old Funeral – The Older Ones (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2011-11-16].
  8. Once Upon a Time in Norway (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2011-12-08].
  De Mysteriis Dom Sathanas – pierwszy studyjny album norweskiej grupy muzycznej Mayhem. Tytuł albumu ma oznaczać Tajemne rytuały lorda Szatana.Emperor (ang. cesarz, imperator) – blackmetalowy zespół muzyczny powstały w 1991 roku w Norwegii, powszechnie uznawany za jeden z najważniejszych i najsłynniejszych zespołów blackmetalowych w historii. Założyli go Ihsahn i Samoth. Zespół istniał w latach 1991-2001. Reaktywowany w 2006 roku wyłącznie jako zespół koncertowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Isa – ósmy pełny album norweskiej grupy metalowej Enslaved, wydany w 2004 roku. W tym samym roku zespół dostał za album następujące nagrody: Spellemannprisen (norweska edycja Nagrody Grammy, kategoria "metal"), BT, Bergen oraz Alarm.
  Grieghallen - sala koncertowa w Bergen w Norwegii, licząca 1500 miejsc. Jej nazwa pochodzi od nazwiska norweskiego kompozytora Edvarda Griega. Od powstania w 1978 roku stanowi siedzibę Bergen Filharmoniske Orkester (pol. Orkiestra Filharmoniczna w Bergen).
  Under the Sign of Hell – trzeci studyjny album norweskiej grupy Gorgoroth. Wydawnictwo ukazało się 20 października 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Malicious Records. Nagrania zostały zarejestrowane w Grieghallen w Oslo w 1997 roku we współpracy z producentem muzycznym Pyttenem. Jest to również jedyny album na, którym Pest zaśpiewał we wszystkich utworach, gdyż na następnym albumie zatytułowanym Destroyer (1998) nie śpiewa w tytułowym utworze.
  Hades Almighty – blackmetalowy zespół muzyczny pochodzący z Bergen w Norwegii. Został założony w 1992 r., początkowo zespół funkcjonował pod nazwą Hades, aż do roku 1998, kiedy nazwę zmieniono. Założycielami zespołu byli, były gitarzysta zespołu Immortal Jørn Inge Tunsberg i perkusista Remi Andersen, z czasem do zespołu dołączył basista Janto Garmanslund i drugi gitarzysta zespołu Wilhelm Nagel. Swoje pierwsze demo pt. Alone Walkyng zespół nagrał w 1993 roku przy współpracy z Erikiem Hundvinem w Grieghallen Studios. Jeszcze tego samego roku gitarzysta Jørn Inge Tunsberg został skazany wraz z Vargiem Vikernesem twórcą zespołu Burzum, na karę więzienia za spalenie kościoła Åsane w Bergen. Po wydaniu albumu demo, zespół podpisał kontrakt wydawniczy z amerykańską wytwórnią muzyczna Full Moon Productions i nagrał na przełomie czerwca i lipca 1994 roku swój pierwszy album studyjny ...Again Shall Be, wkrótce po wydaniu albumu zespół opuścił Wilhelm Nagel, a zastąpił go Stig Hagenes.
  Burzum - norweski projekt muzyczny, założony w 1991 roku przez Varga Vikernesa. Nazwa wywodzi się z trylogii J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni. Pochodzi z wiersza o Pierścieniach Władzy i w Czarnej Mowie oznacza "ciemność".
  Mayhem (IPA [ˈmeɪhem]) – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku. W początkowym okresie działalności utożsamiana z nurtem satanizmu teistycznego. Zespół powstał w Oslo w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Øysteina „Euronymousa” Aarsetha, do którego dołączyli dwaj szkolni koledzy, perkusista Kjetil Manheim i Jørn „Necrobutcher” Stubberud grający na gitarze basowej. Inspiracją dla nazwy zespołu był utwór brytyjskiego zespołu Venom pt. „Mayhem with Mercy”.
  Borknagar - debiutancki album zespołu Borknagar, nagrany w norweskim studiu nagraniowym Grieghallen Studios pomiędzy październikiem 1995, a styczniem 1996 roku, wydany w 1996 roku przez niemiecką wytwórnię muzyczną Malicious Records w formie kasety magnetofonowej. W roku 1999 dokonano reedycji albumu, wydając go ponownie tym razem nakładem wytwórni Century Media Records.

  Reklama