Eimear Quinn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eimear Quinn (ur. 18 grudnia 1972 w Dublinie) – irlandzka wokalistka, zwyciężczyni 41. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1996 roku z utworem „The Voice”.

Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).UK Singles Chart – notowania opracowywane przez The Official Charts Company, w oparciu o aktualną sytuację na brytyjskim rynku muzycznym. Obejmują one okres od niedzieli (godz. 0:01) do soboty (północ) każdego tygodnia, a sporządzone na podstawie otrzymanych danych listy drukowane są w magazynie Music Week oraz publikowane w Internecie na stronie internetowej radia BBC Radio 1. Dane dotyczące sprzedaży poszczególnych singli czy albumów pochodzą ze współpracy z ok. 6,500 sklepów oraz części internetowych stron, oferujących muzykę cyfrowo. W przeciwieństwie do amerykańskich zestawień statystyki radiowe i telewizyjne nie są brane pod uwagę przy tworzeniu notowań.

Życiorys[ | edytuj kod]

Początki kariery[ | edytuj kod]

W wieku czterech lat dołączyła do pierwszego muzycznego chóru, a jako 15-latka rozpoczęła naukę śpiewu w College of Music pod okiem Jody Beggan. Ukończyła z wyróżnieniem kierunek muzyczny National University of Ireland, Maynooth. W czasie studiów założyła zespół Zefiro.

41. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 18 maja 1996 w Oslo Spektrum w Oslo przez norweskiego nadawcę publicznego Norsk Rikskringkasting (NRK), dzięki zwycięstwu reprezentantów Norwegii, zespołu Secret Garden podczas konkursu w 1995 roku.Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

1995-1996: Anúna, Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

W 1995 dołączyła do chóru Anúna. Nagrała z nim dwa albumy: Omnis (1996) i Deep Dead Blue (1996). Wraz z chórem wyruszyła na międzynarodowe tournée po Hiszpanii, Frnacji i Wielkiej Brytanii. W 1995, podczas świątecznego koncertu w St Patrick’s Cathedral w Dublinie, autor piosenek Brendan Graham usłyszał jej głos i zaprosił ją do nagrania jego kompozycji „The Voice”, która miała zostać zgłoszona do irlandzkich preselekcji eurowizyjnych Eurosong. Jej występ wygrał eliminacje, dzięki czemu Quinn została reprezentantką kraju w 41. Konkursie Piosenki Eurowizji w Oslo. W finale konkursu zajęła pierwsze miejsce w głosowaniu jurorów.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Od 1997: Gatherings, Oh Holy Night[ | edytuj kod]

Rozpoczęła współpracę z wieloma międzynarodowymi kompozytorami. Współtworzyła belgijski dramat Stille Waters ze Steve’em Willaertem. Pracowała również z galijskim dudziarzem Carlosem Núñezem oraz z George’em Martinem w Dublinie.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

W 2006, dziesięć lat po zwycięstwie w Konkursie Piosenki Eurowizji, wydała album Gatherings, na którym zawarte były utwory, nagrane przez nią w poprzedniej dekadzie. W grudniu 2007 wydała świąteczny album Oh Holy Night, kolekcję kolęd, antycznych pieśni i nowy kompozycji Eimear. Rok później prowadziła specjalny świąteczny program A Christmas Celebration with Eimear Quinn na kanale RTE ONE.

Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria (ang. Elizabeth Alexandra Mary, ur. 21 kwietnia 1926 w Londynie) – królowa Wielkiej Brytanii z dynastii Windsorów, koronowana 2 czerwca 1953, córka króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon zw. Królową-Matką.Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.

W 2011 zaproponowano jej wystąpienie przed brytyjską królową Elżbietą II podczas jej wizyty w Irlandii. Koncert odbył się 19 maja w Convention Centre w Dublinie. Wykonała utwór Sean O Riada „Mna na hEireann” wraz z RTE National Symphony Orchestra, pod batutą Davida Brophy’ego.

Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

W maju 2020 wystąpiła w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonała „The Voice” i cover kompozycji „Répondez-moiszwajcarskiego artysty Gjon’sa Tearsa.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Poślubiła Noela Currana (producenta telewizyjnego i dyrektora generalnego RTÉ), z którym ma dwie córki, Marlene (ur. w kwietniu 2012) i Joelene (ur. w październiku 2009).

Dyskografia[ | edytuj kod]

Single[ | edytuj kod]

 • 1996: „The Voice” – UK #40
 • 1996: „Winter, Fire and Snow EP”
 • 1997: „Ave Maria”
 • 2011: „The Parting Glass”
 • Albumy[ | edytuj kod]

 • 2001: Through the Lens of a Tear
 • 2006: Gatherings
 • 2007: Oh Holy Night
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Biography of Eimear Quinn. [dostęp 2013-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-30)].
  2. EIMEAR QUINN. [dostęp 2013-03-01].
  3. Eurovision Song Contest 1996. [dostęp 2013-03-01].
  4. Steve Willaert – Stille Waters. [dostęp 2013-03-01].
  5. Carlos Núñez: Yann Derrien (feat. Eimear Quinn) MP3 Song. [dostęp 2013-03-01].
  6. Eimear Quinn – Gatherings Album Lyrics. [dostęp 2013-03-01].
  7. Shop of Eimear Quinn. [dostęp 2013-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-30)].
  8. A CHRISTMAS CELEBRATION WITH EIMEAR QUINN. [dostęp 2013-03-01].
  9. Eimear Quinn News. [dostęp 2013-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-21)].
  10. Eurovision Home Concerts: Here are the artists of the Season Finale (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. [dostęp 2020-05-15].
  11. News Eimear Quinn. [dostęp 2013-03-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-28)].
  12. David Roberts: British Hit Singles & Albums. Londyn: Guinness World Records Limited, 2006, s. 446. ISBN 1-904994-10-5.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Eurovision Home Concerts – projekt Europejskiej Unii Nadawców powstały w miejsce 65. Konkursu Piosenki Eurowizji odwołanego w wyniku pandemii COVID-19, na potrzeby którego eurowizyjni wykonawcy śpiewają konkursowe przeboje, nagrywając występy z własnych domów. Każdy uczestnik projektu prezentuje nie tylko swoją autorską piosenkę konkursową, ale też covery eurowizyjnych przebojów, które (spośród dwóch lub czterech propozycji) w drodze głosowania wybierają internauci. Pierwszy koncert został wyemitowany 3 kwietnia 2020.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Sir George Henry Martin (ur. 3 stycznia 1926, w Londynie) - brytyjski producent muzyczny, kompozytor, dyrygent, muzyk i aranżer. Był producentem i aranżerem większości nagrań zespołu The Beatles; ze względu na istotny wpływ na ostateczną postać twórczości zespołu, bywa nazywany „piątym Beatlesem”. Jest ojcem producenta Gilesa Martina.
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Reklama