Egon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Egon – imię męskie, alternatywna forma imienia Egbert.

Egon Kazimierz Franciszek Krulisz (ur. 7 kwietnia 1895 w Sirowicach, Czechy, zm. 19 kwietnia 1936 w Warszawie) – inżynier elektryk, radiotechnik, podpułkownik łączności Wojska Polskiego.Gang Olsena (dun. Olsen-Banden) – duński film z 1968 roku w reżyserii Erika Ballinga. Film okazał się tak wielkim sukcesem, że zaowocował licznymi kontynuacjami, które stworzyły jedyny w swoim rodzaju cykl Gang Olsena składający się z 14 filmów. Do dziś seria ta jest najsłynniejszym dziełem w historii kinematografii duńskiej.

Egon imieniny obchodzi: 15 lipca, 1 września.

Osoby noszące imię Egon:

 • Egon Bondy
 • Egon Erwin Kisch
 • Egon Franke – polski szermierz, złoty medalista olimpijski we florecie z Tokio 1964 r.
 • Egon Krulisz
 • Egon Naganowski – polski krytyk literacki, eseista i tłumacz literatury, głównie niemieckojęzycznej
 • Egon Schiele
 • Egon Włodarski
 • Postacie fikcyjne:

 • Egon Olsen
 • Egon Tiedemann (serial Dark)
 • Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Egon Bondy właściwie Zbyněk Fišer (ur. 20 stycznia 1930 w Pradze, zm. 9 kwietnia 2007 w Bratysławie) – czeski pisarz, poeta, prozaik i filozof.
  Warto wiedzieć że... beta

  Egbert — imię męskie pochodzenia germańskiego. Oznacza "słynny z władania mieczem". Jego patronem jest św. Egbert, benedyktyn z przełomu VII i VIII w.
  Egon Johann Franke (ur. 23 października 1935 w Gliwicach) – polski szermierz pochodzenia niemieckiego, mistrz olimpijski.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Egon Naganowski (ur. 31 marca 1913 w Innsbrucku, zm. 23 stycznia 2000 w Poznaniu) – polski krytyk literacki, eseista i tłumacz literatury, głównie niemieckojęzycznej. Szczególnie znany jako autor monografii krytycznoliterackich o Jamesie Joysie pt. Telemach w labiryncie świata i Robercie Musilu pt. Podróż bez końca.

  Reklama