• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Egipskie hieroglify trzyliterowe  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Cibora papirusowa (Cyperus papyrus L.) – gatunek roślin należący do rodziny ciborowatych. Pochodzi z Afryki (z wyjątkiem jej północno-zachodniej części) oraz wysp na Oceanie Indyjskim. Rośnie na brzegach wód.Oksyrynchos (gr. Ὀξύρρυγχος, obecnie Al-Bahnasa) – starożytne miasto, obecnie miejscowość, w środkowym Egipcie, położona około 160 km na południowy zachód od Kairu, stolica XIX nomu górnoegipskiego. Jest także stanowiskiem archeologicznym - jednym z najbardziej znaczących w historii. Przez dwa ostatnie stulecia obszar wokoło miasta był rozkopywany, ukazując olbrzymią kolekcję papirusów datowanych na okres ptolemejski i rzymski w egipskiej historii. Wśród odkrytych tekstów odnaleziono prace Menandra i Ewangelię Tomasza - pismo zaliczane do apokryfów Nowego Testamentu.
  Tabela hieroglifów trzyliterowych[ | edytuj kod]


  UWAGA:
  Często się zdarza, że niektóre hieroglify nie posiadają wartości fonetycznych (zwłaszcza te z grupy "określników i ideogramów") - w transliteracji lub zapisach fonetycznych takie wartości im się przypisuje. W poniższych tabelach "przypisane" wartości fonetyczne opisane są w nawiasach klamrowych: { }.

  Bastet, znana też pod nazwą Bast, Boubastis, Pasht, Ubasti, Ba en Aset – w mitologii egipskiej bogini miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska, płodności. Wierzono, że Bastet chroni mężczyzn przed chorobami i demonami. Przedstawiana jako kot lub kobieta z głową kota, często ze skarabeuszem na głowie, który był symbolem wschodzącego słońca, gdyż była córką Ra – boga słońca i Izydy - bogini płodności i opiekunki rodzin. Przedstawiano ją często z krzyżem Ankh – symbolem życia – i sistrum – uderzanym instrumentem muzycznym, który był jej atrybutem władzy. Była matką Maahesa i, według niektórych źródeł, Chonsu – boga Księżyca. Bogini Bastet pojawiła się już w czasach II dynastii, i jej nazwa prawdopodobnie wzięła się od miast kultu Bast (greckie Bubastis). Prawdopodobnie na początku zwierzęciem kultu był lew/lwica. W mitologii greckiej jej odpowiednikiem jest Artemida. Wielu bogów w tamtym okresie miało swoje dwie twarze – dobrą i złą; o ile Bastet kot była usposobieniem dobroci i ochroną, kojarzono ją również z bezwzględną, walczącą Sachmet przedstawianą jako kobieta z głową lwa.Egipskie hieroglify jednoliterowe (tzw. jednoliterowce lub jednospółgłoskowce) – hieroglify reprezentujące tylko jedną spółgłoskę – półsamogłoski lub spółgłoski, ale nigdy nie samogłoski. Jest to najważniejsza, chociaż najmniejsza grupa fonemów. W sumie jest 26 znaków, włączając w to graficzne warianty niektórych z nich. Jednospółgłoskowce, w zapisach hieroglificznych z dwu- i trzyliterowcami czasami nazywane są dopełnieniem fonetycznym.
  ) był błędnie używany jako zamiennik hieroglifu -
  2. ten hieroglif ( ) posiada kilka form alternatywnych:
  Hiero N11 bis.png (N11A), Hiero N11 bis bis.png (N11B), (N12), Hiero N12 bis.png (N12A), Hiero N12 bis bis.png (N12B)

  3. nieistniejące formy alternatywne tego hieroglifu to:
     * Hiero N11C.png - ten hieroglif był używany, ale w kombinacjach hieroglifów jako ptasie gniazdo lub łódź
     * Hiero N12C.png - praktycznie nie był używany

  Szarańczyn strąkowy, drzewo karobowe, karob, ceratonia (Ceratonia siliqua L.) – gatunek zimozielonego drzewa należący do rodziny bobowatych. Występuje dziko i w uprawie w regionie śródziemnomorskim. Strąki nazywane są chlebem świętojańskim.Sól morska – jeden z rodzajów soli spożywczej uzyskiwany poprzez odparowywanie słonych zbiorników wodnych – mórz lub jezior. Sól morską wykorzystuje się czasami również do produkcji kosmetyków. Podobnie jak w przypadku soli kamiennej, początek pozyskiwania soli morskiej datuje się na czasy prehistoryczne. W zależności od miejsca pochodzenia skład, wygląd oraz smak soli morskiej mogą się różnić, choć – podobnie jak zwykła sól kuchenna – składa się ona w przeważającej części z chlorku sodu, który stanowi zwykle ponad 95% zawartości. Zaleca się ograniczenie jej spożycia w związku z negatywnym wpływem sodu przede wszystkim na układ sercowo-naczyniowy. Nie istnieją żadne naukowe przesłanki wskazujące na prozdrowotne działanie jakiejkolwiek postaci soli morskiej.
  4. fon.: 3bd, np. (war. ) - 3bd - miesiąc

  5. fon. det. lub skr.: wḥ, np. WaH fasolki swietojanskie 1.png (war. WaH fasolki swietojanskie 2.png) - wḥ - fasolki chlebka świętojańskiego
  6. ideo. lub det.: księżyc, np. (war. ) - iḥ - księżyc
  7. (w datach) ideo. jako skr.: - 3bd - miesiąc, np. - 3bd 3 - miesiąc 3-ci
  8. (miara długości) det.: Szesep (tzw. dłoń, czyli 7,44 cm), np. (skr. ) - šsp - Szesep
  (forma alternatywna) - iw - dziedziczyć
  2. det.: udo, kość udowa, np. - iw - udo (wołowe), kość udowa (war. lub Stare państwo - ) - isw - wymieniać (się)
  2. det.: noga wołowa, np. - isw - noga wołowa (war. ) - iwnt - łuk
     b) np. - Iwnw - Heliopolis
  2. ideo.: kolumna Iun (lub Jun, słup), np. - iwn - kolumna Iun (war. lub ) - ib3 lub ib3w- tańce
  2. ideo. lub det.: pionek, np. (war. ) - ib lub ib3 - pionek
  (Stare Państwo)
  (Stare Państwo) na stojaku z piórem
  (garnek + kroczące nogi) (war. lub Średnie Państwo - )- iṯi - chwytać (łapać)

  2. zobacz też: hieroglify jednoliterowe - pęta (bola) (ṯ)
  3. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy - nogi kroczące (det.)

  Memfis – grecka nazwa jednego z najważniejszych miast starożytnego Egiptu, stolicy w epoce Starego Państwa (III-VI dynastia).Uas – w Starożytnym Egipcie berło, mające postać długiej laski z rozwidlonym dolnym końcem, zwieńczone głową zwierzęcą. Atrybut bogów, symbolizujący władzę i potęgę.
  ) jako fonem idi lub sḏm był używany w słowach związanych z uchem i słyszeniem
  2. nie mylić tego hieroglifu ( ) z podobnym w znaczeniu hieroglifem - - mają różne wartości fonetyczne

  3. fon. lub fon. det.: idn, np.:
     a) - idi - głuchy
     b) (war. ) - idn - wymienić (zamienić, zastąpić)
     c) - idnw - zastępca (wysłannik)

  4. fon.: sdm lub sḏm - później fon. sdm uległ fonetycznej zamianie na sḏm, np.:
     a) - sdm - farba
     b) (war. ) - sḏm - słyszeć (słuchać)
  5. (w papirusach medycznych) fon.: ḏrḏ, np. (war. ) - ḏrḏ - liść
  6. ideo. lub det.: ucho, np. (war. ) - msḏr - ucho

  7. zobacz też: hieroglify - określniki i ideogramy - ucho (det.)

  Wielka Niedźwiedzica (łac. Ursa Maior, dop. Ursae Maioris, skrót UMa) – gwiazdozbiór okołobiegunowy nieba północnego, a zarazem trzecia co do wielkości konstelacja nieba. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 125. W Polsce jest widoczna przez cały rok.Pismo starożytnego Egiptu opiera się na 3 rodzajach hieroglifów: znakach fonetycznych, ideograficznych oraz determinatywach. Odpowiedni ich układ pozwala tworzyć domyślny lub precyzyjny układ zdania mówionego. W razie potrzeby (zwłaszcza przy zapisywaniu obcojęzycznych nazw) starożytni Egipcjanie używali alfabetu - grupy znaków jednospółgłoskowych reprezentujących 24 dźwięki. Samogłoski nie były zapisywane.
  (war. ) - idr - stado
  2. det.: bandaż (lub bandażować), wiązać, np. - idr - bandaż, wiązać (bandażować) ) ) był zazwyczaj używany zamiennie z podobnym hieroglifem -
  2. (sporadycznie) fon.: wt, np. - wt - kózki, trzódka (l. mn.)
  3. ideo.(?): nazwa berła o takim kształcie , nazywano je: (?- war. ) - wt - berło Eut (lub Aut)

  4. zobacz też: kij pastuszy (zakrzywiony do tyłu) (ḥḳt)

  Sobek (także Sebek, Sebol; gr. Σοῦχος Suchos) – w mitologii egipskiej opiekun jezior, wody, symbol siły królewskiej. Przedstawiany był jako człowiek z głową krokodyla, czasem jako krokodyl z głową sokoła, lwa, byka, barana lub szakala bądź jako krokodyl. Na głowie nosił koronę składającą się z dwóch piór, dysku słonecznego i baranich rogów. Był synem bogini Neit. Egipcjanie wierzyli, że im więcej jest w Nilu krokodyli, tym lepsze będą zbiory po wylewie tej rzeki. Sobka wiązano z bogiem słońca - Ra, jako jedną z jego dusz.Turzyca ciborowata (Carex bohemica Schreb.) – gatunek z rodziny ciborowatych. Gatunek w Polsce rzadko spotykany i na przemijających stanowiskach, co związane jest z dynamicznym charakterem zajmowanych siedlisk – wysychających brzegów wód i miejsc podmokłych.
  - b3 - stela
     b) - b lub b3 - blask (połysk)

  2. fon.: sḫm, np.:
     a) (war. ) - sḫm - mieć władzę
     b) (war. Sxm sistrum.png lub ) - sḫm lub sḫmt(?) - sistrum (jeden z rodzajów grzechotki rytualnej)
  3. w tytulaturze ten hieroglif ( ) zawsze powinien być czytany jako fon.: ḫrp, np.:
     a) (war. ) - ḫrp - zarządca dwóch siedzib (tytuł kapłański)
     b) - ḫrp k3t - nadzorca prac
  4. ideo. lub det.: nazwa berła, np. - b3 - berło Ebe (lub Aba)
  5. ideo. lub det.: być u władzy (dowodzić), kontrolować i słów pochodnych, np. (war. ) - ḫrp - być u władzy, kontrolować

  6. zobacz też: sistrum (sḫm)

  Harpun - miotana broń myśliwska w postaci grotu z zadziorami, osadzonego na drzewcu (drewnianym lub metalowym). Wykorzystywany jest do polowania na duże zwierzęta morskie, przede wszystkim wieloryby. Do czasu wynalezienia działa harpunniczego była to broń miotana ręcznie. Marynarz miotający harpun nazywany był harpunnikiem.Figowiec sykomora, sykomora, figa morwowa, figa ośla, karwia (Ficus sycomorus L.) – gatunek drzewa z rodziny morwowatych (Moraceae). Występuje w Egipcie, Palestynie i Syrii oraz Afryce subsaharyjskiej i wschodniej. Uprawiany jest w basenie Morza Śródziemnego (Kreta, Cypr).
  (war. ) - pr - wyposażyć (zaopatrywać) - nḫ - życie
  2. półideo.: odbicie (lustrzane), np. - nḫ - odbicie
  3. ideo.: sandałowy trok, np. - nḫ - sandałowy trok
  4. ideo.: życie, np. (skr. ) - nḫ - życie
  5. skrót: w formule (skr. ) - nḫ wḏ3 snb - Niech żyje! W dostatku i w zdrowiu! (dosł.: życie, dostatniość, zdrowie – formuła grzecznościowa wypisywana – w formie skrótowej – po każdorazowym wywołaniu imienia faraona) - rḳ - przysięgać
     b) (war. ) - rḳy - ostatni dzień miesiąca

  2. fon. det.: fnḫw(?), np.:

  Syriusz (znany także jako Kanikuła, Psia Gwiazda oraz α CMa) – najjaśniejsza i jedna z najbliższych gwiazd nocnego nieba, położona w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Jej jasność obserwowana wynosi -1,47 magnitudo, a odległość od Układu Słonecznego wynosi około 8,6 lat świetlnych. Nazwa pochodzi ze starogreckiego Σείριος Seírios (‘gorący’, ‘prażący’, ‘skwarny’, ‘ognisty’).Sistrum – instrument muzyczny przejęty przez Greków i Rzymian z Egiptu wraz z kultem egipskiej bogini Izydy. W Egipcie używane było również w obrzędach kultu identyfikowanej z Izydą Hathor oraz bogini Bastet.
     a) - t3w Fnḫw - ziemie fenickie (l. mn.)
     b) - fnḫw - obcokrajowcy (l. mn.)
  3. det.: wolny, puszczony (luzem), np. - fḫ - wolny
  4. det.: odprawiać (do podróży), np. - fḫ - odprawiać

  5. det.: księga papirusowa (dokument), np.:
     a) - šfdw - papirus (zwój)
     b) - snn - dokument (własności lub praw)

  6. det.: wiązać, np.:

  Personifikacja (z łac. persona – osoba i facere – robić) lub uosobienie – figura retoryczna i środek stylistyczny polegające na metaforycznym przedstawianiu zwierząt i roślin, przedmiotów nieożywionych, zjawisk lub idei jako osób ludzkich – szczególnie często personifikuje się pojęcia abstrakcyjne, zwłaszcza jako wygłaszające przemowy.Heliopolis (z gr. Ἡλιούπολις lub Ἡλίουπόλις – "miasto słońca"; egip. Iunu lub Junu – "słupy", "miasto słupów"; hebr. On; arab. مصر الجديدة = Misr al-Dżadida) – prastare miasto w starożytnym Egipcie, stolica XIII nomu Dolnego Egiptu, ważny ośrodek religijny, centrum kultu Re, później Atuma-Re-Chepri i Re-Horachte, oraz miejsce ukształtowania się tzw. kosmogonii heliopolitańskiej, będącej podstawą wiary starożytnych Egipcjan.
     a) - sšd - opaska na głowę (zawiązywana)
     b) - nḫ - wieniec (pleciony) (war. ) - ḥ - stojak i słowa pochodne

  (maszt + przedramię) - ḥ - statek (war. lub ) - š3 - wiele (dużo) i słowa pochodne

  2. det.: jaszczurka, np.:
     a) - ḥnt3sw - jaszczurka
     b) - š lub š3 - jaszczurka

  3. zobacz też: hieroglify dwuliterowe - bóg z uniesionymi ramionami i podtrzymującymi (Niebo) (ḥḥ)

  Stela – pomnik nagrobny, kamienna, ustawiona pionowo płyta z inskrypcją lub płaskorzeźbioną dekoracją o wysokości od kilkunastu centymetrów do kilku metrów.Nut (egip. noc) — w mitologii egipskiej bogini nieba należąca do Wielkiej Enneady. Nut była dzieckiem Szu, boga powietrza oraz Tefnut uosabiającej wilgoć. Za męża oraz brata Nut Egipcjanie uznawali Geba, reprezentującego Ziemię. Taka personifikacja odróżnia mitologię egipską od wielu innych, gdzie niebo kojarzono z pierwiastkiem męskim, a ziemię z żeńskim, np. Uranos i Gaja u Greków.

  (forma alternatywna - sporadycznie)
  (łodyga papirusu + kobra)
  (Stare Państwo) (war. ) - wbnw - rana (skaleczenie)
  2. fon.: ḥnmmt, np. (war. lub ) - ḥnmmt - ludowe słońce (z Heliopolis) lub (?)radość ludowa (lub (?)-ludowy humor)

  3. ideo. lub det.: światło słoneczne, np.:

  Funt (ang. pound lub ang. pound-mass pochodzi od staroangielskiego pund, które wywodzi się z germańskiej adaptacji łacińskiego (libra) pondo - Pfund; lb, lbm, lbm, ) – pozaukładowa jednostka masy wywodząca się od rzymskiej libry. Miara funta była różna na przestrzeni wieków w różnych państwach, zwykle wynosiła pomiędzy 0,4 a 0,5 kilograma. Obecnie w państwach anglosaskich jest przyjęty międzynarodowy funt równy 0,453 592 37 kg oraz stosowany jest skrót lb (od libra, liczba mnoga w jęz. angielskim: lbs).Teksty Piramid – niejednorodny zbiór straroegipskich tekstów religijnych, związanych z kultem zmarłych i zredagowanych w Starym Państwie przez kapłanów z On (Heliopolis). Obejmowały formuły, zaklęcia, hymny, mity. Teksty utrwalane były na ścianach wewnętrznych korytarzy i komór grobowych władców, gdyż tylko dla władców były przeznaczone. Najstarsze inskrypcje pochodzą z komory grobowej piramidy Unisa z V dynastii.
     a) (war. ) - 3ḫw - światło słoneczne
     b) - psḏ - blask
     c) - wbn - wschodzić (o słońcu) (Stare Państwo - war. ) - wḥm - powtarzać i słowa pochodne
  2. pólideo.: kopyto, np. (skr. ) - wḥm lub wḥmt - kopyto, a także w przenośni, w znaczeniu potocznym: dupek
  3. ideo.: kopyto, np. - wḥm - kopyto (osła) (war. ) - wsr - potężny (silny)
  2. ideo.: szyja, np. (war. ) - wsrt - szyja - wsḫ - szerokość (rozpiętość, zakres)
     b) - swsḫ - poszerzać
  2. ideo. lub det.: kołnierz (kolia), np. (war. ) - wsḫ - kołnierz (kolia)
  (narzędzie cieśli + przedramię) (war. ) - wḏb - zawrócić i słowa pochodne
  2. (od okresu Starego Państwa) ideo. w słowie: - ḥb-sd - obchody, uroczystość Sed
  3. det.: wał piaskowy, brzeg, np. (war. ) - wḏb - wał piaskowy, brzeg (nad wodą)

  4. zobacz też: piaskowy język z ziemi (wḏb)

  Brązy – stopy miedzi z cyną lub innymi metalami i ewentualnie innymi pierwiastkami, w których zawartość miedzi zawiera się w granicach 80-90% wagowych (stopy miedzi, które nie noszą nazwy "brąz", to mosiądze – stopy miedzi i cynku oraz miedzionikiel – stop miedzi z niklem). Składy brązów specyfikuje Polska Norma PN-xx/H-87050.Onuris - w mitologii egipskiej drugorzędne bóstwo wojownicze; uważany za boga walki, wojny, polowania. Przedstawiany jako mężczyzna w hełmie ozdobionym piórami, z włócznią w ręku.

  (Stare Państwo) ) był pierwowzorem dla hieroglifów - i
  2. fon.: wḏb, np. (war. ) - wḏb - zawrócić i słowa pochodne

  3. det.: ziemia, np.:
     a) - ḥt - pole
     b) - sḫt - pole
     c) (war. ) - wḏb - wał piaskowy, brzeg (nad wodą)

  4. zobacz też: język z ziemi (wḏb) (war. B3stt Bastet.png) - B3stt - Bastet (bogini ogniska domowego, miłości, radości i kotów)
  2. det.: słoik, np. - b3s- słoik (war. ) - by lub org. bi3 - lub war. - bi3t - dziwić się (zdziwienie) i słowa pochodne
  2. ideo.(?): miedziany, np. - bi3i - miedziany (przymiotnik odrzeczownikowy, od słowa: - bi3 - miedź)
  3. det.: - wnš - sanie
  (powszechniejsza forma) (war. ) - bit lub bity - król Dolnego Egiptu
  2. ideo.: pszczoła, np. - bit - pszczoła
  3. ideo.: miód, np. - bit - miód
  4. ideo.: symbol Dolnego Egiptu, np. w zgrupowaniu - - nsw bit - król Górnego i Dolnego Egiptu
  5. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy - bogini-sęp Nechbet i bogini-kobra Uadżet w koszykach (det.)
  6. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy - kobra w koszyku (det.) - p3t - starożytność (starodawność)
  2. det.: bochenek, np. - p3t - bochenek ) ma wiele form:
  Hiero F46 bis.png (F46A), (F47), Hiero F47 bis.png (F47A), (F48), (F49)

  2. fon.: pḫr
  3. fon.: dbn

  Fenicja (łac. Phoenicia terra, stgr. Φοινίκη; fenickie 𐤊𐤍𐤏𐤍) – starożytna kraina na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, obejmująca tereny dzisiejszego Libanu, zachodniej Syrii i północnego Izraela. Hieroglificzna czcionka blokowa w standardzie Unikod (nazywana także Unikod blok lub Unikod blokowy) – to hieroglify egipskie przekonwertowane na systemową czcionkę blokową. W standardzie ustalonym przez konsocjum Unikod, czcionka hieroglificzna obejmuje znaki w zakresie od U+13000 do U+1342F w zapisie systemu szesnastkowego (lub od 77 824 do 81 919 w zapisie systemu dziesiętnego). Dyskusje i prace nad ustaleniem standardu dla czcionki hieroglificznej prowadzone były od 1997 r. Po raz pierwszy hieroglificzna czcionka blokowa została „wprowadzona” do standardu UTS dopiero w 2009 r. w wersji UTS 5.2. Czcionka wzorowana jest na liście Gardinera i poszerzona o hieroglify z listy Möllera.
  4. półideo.: pośrodku (w środku), np. - m-ḳ3b - pośrodku (w środku)
  5. półideo.: podwójnie (dwojako), np. - ḳb lub ḳ3b - podwójnie
  6. ideo.: jelito (kiszka), np. - ḳ3b - jelito
  7. ideo.: obejść dookoła i słowa pochodne, np. (war. ) - dbn - obejść dookoła
  8. ideo.: obrócić się, okręcić się (skręcić się, zakręcić się) i słowa pochodne, np. (war. ) - pẖr - obrócić się, okręcić się

  9. det.: skręcić (okręcić, zakręcić) i słowa pochodne, np.:

  Palankin (ben. পালকি) – dawny środek transportu w formie krytego krzesła lub tapczana używany przez arystokrację na Dalekim i Środkowym Wschodzie w szczególności w Indiach i Chinach od czasów starożytnych. Unoszony był przez tragarzy za pomocą drążków. W przypadku długich podróży do obsługi palankina najmowano trzy zmiany tragarzy – do 12 osób – oraz jednego tragarza do niesienia bagażu.Sed (egip. heb–sed) - "rytuał trzydziestolecia"; święto odrodzenia i odnowienia władzy królewskiej obchodzone w 30 rocznicę koronacji władcy. Miało na celu symboliczne "odmłodzenie" władcy i potwierdzenie jego fizycznej sprawności, która stanowiła legitymizację jego władzy oraz potwierdzenia lojalności poddanych względem panującego. Było też powtarzane później co kilka lat, zazwyczaj co 3-4 lata.
     a) - wḏb - skręcić
     b) - wdb - skręcić
  ) z podobnym - - to są zupełnie różne hieroglify
  2. fon.: spḏ, np. - psḏt - boska Enneada (dziewiątka bogów z Heliopolis)

  3. ideo. lub det.: Święto Wschodzącego Księżyca (dosł. Święto Nowego Księżyca - drobne święto w kalendarzu księżycowym, przypadające na pierwszy dzień po nowiu, kiedy księżyc jest już na niebie widoczny w kształcie sierpa), np:

  Enneada (stgr. ἐννεάς enneas, dopełniacz ἐννεάδος enneados, od ἐννέα ennea "dziewięć"; eg. pesedżet), Dziewiątka bogów – określenie stosowane najczęściej w mitologii egipskiej, oznaczające panteon bogów. Liczba dziewięć ma symbolizować potrojoną trójkę, co według numerologów miało magiczne znaczenie. Dziewiątka bogów była uznawana za ważniejszą od innych bóstw mitologii egipskiej.Nów – w astronomii, jedna z faz Księżyca, w której Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią, czyli jest w koniunkcji ze Słońcem patrząc z Ziemi. W tej pozycji cała strona Księżyca widoczna z Ziemi jest w cieniu, wobec czego Księżyc nie jest widoczny gołym okiem.
     a) - psḏntyw - Święto Nowego Księżyca
     b) (war. ) - psdn - Święto Nowego Księżyca
     c) (Teksty Piramid) - psḏtyw - Święto Nowego Księżyca
  (Nowe Państwo) ) może być użyty jako fonem w miejsce hieroglifu - - tylko w przypadku, gdy chodzi o ptaka bez czuba na głowie, np. - m3 - prawdziwość (rzeczywistość)
  2. (w formułach ofiarnych) ideo.: ptactwo, drób, np. (skr. ) - 3pdw - ptactwo
  3. det.: ukręcić szyję (ptakowi), np. - wšn - ukręcić szyję

  4. zobacz też: głowa czubatego ptaka (m3)
  5. zobacz też: związana gęś lub kaczka (snd)

  Al-Kantara, Kantara, Al-Qantara, (arab. القنطرة, most) – miasto w północno-wschodnim Egipcie, port nad Kanałem Sueskim, położone ok. 40 km na północ od Ismailii i ok. 82 km na południe od Port Saidu. Administracyjnie należy do muhafazy Ismailia.Punt – starożytna kraina leżąca prawdopodobnie na terenie Etiopii i Erytrei. Dobra przywożone z tej krainy do starożytnego Egiptu w znacznej mierze były przeznaczone dla kapłanów i świątyń, w związku z tym kraina ta zyskała w ówczesnym Egipcie miano "Ziemi Boga".
  ) z podobnymi - lub - to są zupełnie różne hieroglify
  2. (z nieznanych powodów) fon.: m3, np. (war. ) - m3t - prawda i słowa pochodne, szczególnie w zapisie: - m3-ḫrw - czysty głos, dosł.: prawdziwy głos
  3. det.: cokół (postument) i słowa pochodne, np. - ṯntt - podest
  (Stare Państwo)
  (pisklę przepiórki + sierp) - m m3wt - od nowa, na nowo (nowość) - mwt - matka

  3. więcej o tym hieroglifie:
     hieroglify dwuliterowe - sęp (mt)

  Egipskie hieroglify dwuliterowe – pojedyncze hieroglify reprezentujące swoją wartością fonetyczną pary spółgłosek (dwie spółgłoski). Jest to największa grupa fonemów wśród najczęściej używanych hieroglifów. Ich łączna suma nie przekracza 100 hieroglifów. Sokar (Seker, Sekeri; gr. Sokaris, Socharis) – w mitologii egipskiej bóg odpowiadający za przyjęcie i oczyszczenie zmarłego władcy oraz zawożący go na swej barce do nieba; patron metalurgów, rzemieślników i nosicieli lektyk oraz wszystkich osób związanych z transportem; bóg pustyni i wiatru, strażnik wejścia do podziemi, opiekun nekropoli w Sakkarze, której nazwa najprawdopodobniej pochodzi od jego imienia. Miał postać sokoła lub mumii z głową sokoła.
  (war. ) - Swmnw - lub war. - Smnw - Sumenu (miasto w Górnym Egipcie, miejsce kultu Sobka)
  2. (Średnie Państwo, Teksty Piramid) ideo.(?): nazwa berła Mnu (lub Menu) o kształcie , np. (?- war. ) - mnw - berło Mnu (war. ) - Msn - miasto Msn (?- miasto położone w Dolnym Egipcie, niedaleko Kantary)
  2. fon.: g3w, np. - g3w - być ograniczonym
  3. det.: harpunnik, np. - msnw - lub war. - msn - harpunnik - mḏḥ - war. - mdḥ - rąbać, ciosać i rzeczowniki pochodne
     b) (war. lub ) - mḏḥ lub mḏḥw - cieśla (stolarz), szkutnik

  2. ideo. lub det.: wieniec, opaska, np.:

  Ewidencja gruntów i budynków – w geodezji, rejestr publiczny danych liczbowych i opisowych dotyczących gruntów, budynków i lokali oraz danych dotyczących właścicieli nieruchomości (a w przypadku braku danych o właścicielach, danych osób i jednostek organizacyjnych, które tymi nieruchomościami władają) określony w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Rozporządzenie określa m.in:Czapla złotawa, czapelka, czapelka złotawa (Bubulcus ibis) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny czaplowatych (Ardeidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku:
     a) - w3ḥw - wieniec
     b) (war. lub ) - mḏḥ - opaska

  3. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy - siekiera (det.)
  (Stare Państwo) (sporadycznie - war. ) - nfr - dobry
  2. ideo.: dobry, piękny i słowa pochodne, np. (war. ) - nfr - dobry, piękny
  (ostrzałka do noży + pieniek rzeźnicki) - Nni-nsw - Herakleopolis (dawna stolica Dolnego Egiptu, ob. Ihnasijja)

  2. det.: osoba młoda, dziecko i słowa pochodne, np.:

  Geb – w mitologii egipskiej bóg Ziemi, brat nieba – bogini Nut, syn boga powietrza – Szu i bogini uosabiającej wilgoć – Tefnut; jeden z bogów Wielkiej Enneady. Atrybutem boga jest gęś białoczelna. Reprezentującym Geba hieroglifem jest gęś.Herakleopolis – stolica Dolnego Egiptu w starożytnym Egipcie w czasie IX i X dynastii. W czasach późniejszych traciła na ważności.
     a) - rnpi - młodym być
     b) - šri - dziecko
     c) (skr. lub ) - ḫrd - dziecko
     d) - nmḥ - sierota (war. ) - Nḫbt - Nechbet (bogini-sępica, prawe oko Re, patronka Górnego Egiptu)
     b) - nḫbt - kiełkować, strzelać w górę (rosnąć) - turzyca lub cibora) - ntry - war. - nṯr lub nṯri - boski (boży)
  2. ideo.: bóg, np. - nṯr - bóg
  3. (sporadycznie) det.: bóg, np. - Gbb - Geb (war. ) - nḏm - słodki (smak) i słowa pochodne
     b) (war. ) - ssnḏm - (Stare Państwo) SsD drzewo slodkie.png - ssḏ - - ssḏm - nieznany gatunek drzewa lub drewna z tego drzewa (war. ) - rmṯ - ludzie ale to jest taki żartobliwy zapis sugerujący, że ludzie są jak gęsi, czyli łatwo nimi kierować

  2. więcej o tym hieroglifie zobacz:

  Hekat lub Heqat - jednostka miary objętości, około 4,8 litra, używana w starożytnym Egipcie w okresie 1500 do 700 p.n.e.Dłoń – dawna jednostka miary długości. Dłoń odpowiadała 1/2 ćwierci czyli ok. 7,44 cm. Miara ta jest nadal w użyciu w stosunku do pomiaru wysokości koni wierzchowych w krajach anglosaskich.
     hieroglify dwuliterowe - głowa sępa (nr) ) był zamiennikiem dla hieroglifów: , lub
  2. fon.: rnp, np. (war. ) - rnpt - rok

  3. ideo.: rok, np.:
     a) - ḥ3t-sp - rok panowania
     b) - snf - ostatni rok
  4. ideo.: czas, np. - tr - czas, pora roku (war. ) - rḫyt - zwykli ludzie
  (roślina uważana za typową w Górnym Egipcie, bez kwiatów + usta) - rswt - Południe (jedna z czterech stron Świata)
     * przed okresem Średniego Państwa, zapis słowa Południe był inny: - rsy

  2. zobacz też: hieroglify - określniki i ideogramy - kombinacja hieroglifów: roślina uważana za typową w Górnym Egipcie, bez kwiatów + usta + turzyca wyrastająca ze znaku ziemi (det.)

  Koptos (egip. Gebtu, gr. Coptos, łac. Coptus), starożytne miasto egipskie znajdujące się w środkowym biegu Nilu, poniżej Luksoru.

  (prostokątne ogrodzenie widziane na planie + usta) - Ḥfnr - Kijanka (imię męskie)

  2. (liczba) ideo.: 100 000 (sto tysięcy), np.:
     a) - ḥfn - 100.000 (sto tysięcy)
     b) - ḥfnw - setki tysięcy (l. mn.)
  (Stare Państwo) ) jest pochodną od dwóch innych hieroglifów wcześniejszych - Hiero N1 bis.png i Hiero N1 bis bis.png - oznaczających bramę
  2. fon.: ḥry lub ḥrw, np. - ḥry - ponad (powyżej) i słowa pochodne
  3. ideo. lub det.: niebo, np. (war. ) - pt - niebo

  4. det. niebo i słowa pochodne, np.:
     a) - Nwt - Nut (bogini nieba)
     b) (war. ) - ḥrt - Niebo (raj, dosł. [To] odległe)
     c) (war. ) - In-ḥrt - Inhert (wojowniczy bóg wojny, walki i polowania - dosł. [Ta, która] sprowadził [to] odległe - to nie błąd! to jest bóg męski, ale w rodzaju żeńskim)
  5. det.: wysoko(ść), np. - ḫi - powiesić (wieszać, zawiesić)

  6. det.: brama i słowa pochodne, np.:
     a) - rwty - podwójna brama
     b) - ht - war. lub - hyt - wrota
     c) - smsw hyt - najstarszy odźwierny wrót (tytuł stanowiska)
  (Stare Państwo) ) był zazwyczaj używany zamiennie z podobnym hieroglifem -

  2. fon.: ḥḳ3, np.:
     a) (war. ) - ḥḳ3 - rządzić (władza)
     b) - ḥḳ3t - miarka Hekat (lub Heqat - jednostka miary objętości dla ziaren, chleba i piwa, ob. ok. 4,8 l)
  3. (Teksty Piramid) tylko w dwóch przypadkach - słowa pochodne od rdzenia: i3ḳ, np. - 3ḳs - Akes (lub Aqes - uosobienie części szat królewskich - w okresie późniejszym nazywanych Ḥḳs)
  4. (Teksty Piramid) ideo.(?): berło Aut, np. - wt - berło Aut
  5. ideo. lub det.: berło, np. (war. lub ) - ḥḳt lub ḥḳ3t - berło na macie trzcinowej 1. półfon.: ḥtp, np. (Średnie Państwo - także dozwolony war. ) - ḥtp - odpoczywać, być zadowolonym i słowa pochodne
  2. ideo.: ołtarz ofiarny lub ofiara(?), np. (Stare Państwo - war. ) - ḥtp - ołtarz ofiarny (ofiara)
  (buława o gruszkowatej głowicy + dwie kobry) - ḥḏḏwt - jasność (blask) (war. ) - ḫpr - stawać się (samorodny, samoistny) i słowa pochodne
  2. ideo.: żuk gnojarz, np. (war. ) - ḫprr - żuk gnojarz ) posiada wiele różnorodnych odmian
  2. nie mylić tego hieroglifu ( ) z podobnymi hieroglifami - lub ) - to są różne hieroglify i mają różne znaczenia
  3. fon.: ḫnt, np. (war. ) - ḫnt - z przodu (od przedniej strony) i słowa pochodne
  4. ideo.: stojak na dzbany z wodą, np. - ẖntw - stojak na dzbany z wodą

  5. zobacz też: pas noszony przez różnych bogów (šsm)
  6. zobacz też: hieroglify dwuliterowe - przedsionek (hol) z kolumnami (ḫ3) ) bardzo rzadko i "ostrożnie" był używany w płaskorzeźbach lub malunkach naściennych w innej półkursywnej formie -
  2. ze względu na podobieństwo hieratyczne (do formy półkursywnej - ) - ten hieroglif ( ) był zamieniany piśmie hieroglificznym przez hieroglif - - np.: (war. ) - sty - czerwony barwnik nubijski
  3. w słowach o identycznym znaczeniu, ale o różnych rdzeniach słowotwórczych - nie mylić tego hieroglifu ( ) z innym hieroglifem - - to są różne hieroglify i mają różne wartości fonetyczne, np.:
     a) - ḫni ≠ - ḫnri - jednak obydwa słowa oznaczają: powstrzymywać się
     b) - ḫnt ≠ - ḫnrt - jednak obydwa słowa oznaczają: więzienie, twierdza, harem
  4. fon. lub fon. det.: ḫnt, np. (war. ) - ḫnty - przedni (od sł.: z przodu

  5. ideo. lub det.: nos, np.:
     a) (war. ) - fnḏ - - fnd - nos
     b) - šrt - nozdrza, nos

  6. det.: zmysł zapachu (węch), np.:
     a) - tpi - węch
     b) - sn - czuć zapach
  7. det.: twarz, np. - ḫnt - twarz

  8. det.: radość (przyjemność), np.:
     a) - rš lub ršw - rozradować się
     b) - ḫntš - mieć przyjemność
  9. det.: delikatny, uprzejmy, np. - sfn - być łagodnym

  10. det.: być nieposłusznym, np.:
     a) - bṯn - nieposłuszny (nieprzyjemny)
     b) - gfn - odrzucać (odmawiać)

  10. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy - pradawny rodzaj łuku (det.)
  (forma półkursywna) (war. ) - ḫrw - głos
     b) - ḫrwy - wróg

  2. det.: wiosło, np.:
     a) - ḥpt - wiosło
     b) - wsr - wiosło
     c) (prawdopodobnie) (war. ) - ḫrw lub ḫrwt - wiosło (lub wioślarz), ale taki zapis znany jest tylko z jednego imienia faraona - - Nb-ḫrw-R - Nebcheru-Re (dosł.: Pan, Wioślarz boga Re)
  (wiosło + żmija rogata) (war. ) - hrfy lub hryfy(?) - powiedzieć (war. ) - ḫsf - odtrącać (odpychać), przeciwstawiać się (sprzeciwiać się) i słowa pochodne
  2. ideo.: wir (młyniec, fiz. szybki ruch obrotowy), np. - ḫsf - wir
  (forma alternatywna
  (wrzeciono + żmija rogata) - ẖnm - złączyć (połączyć)
     b) Xnmw Chnum.png (war. ) - ẖnmw - Chnum (baraniogłowy bóg, Stwórca ludzi)
  2. det.: dzbanek (lub wazon na jakiś konkretny rodzaj oleju), np. (war. ) - nšnm - dzbanek
  (Stare Państwo) - jest określana jako mniej poprawna
  2. fon. lub fon. det.: s3ḥ, np. - s3ḥ - (idiom) - podchodzić (w sensie: skradać się na palcach)
  3. ideo. lub det.: palce (war. ) - s3ḥ - palce (war. ) - si3 - rozpoznać (rozpoznawać)
  2. ideo. lub det.: kawałek tkaniny (kawałek ubrania), np. (war. ) - si3t - kawałek tkaniny
  (Stare Państwo) ) został zamieniony przez hieroglif -
  2. (sporadycznie) ten hieroglif ( ) był formą alternatywną dla hieroglifu -
  3. fon. det.: sin, np. - sinw - biegacze
  4. det.: ohydny (obrzydliwie brudny) - mḥsḥs - ohydny

  5. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy - odchody (det.) - swn - zginąć (przepaść)
     b) - swnw lub Stare Państwo - war. - zinw - lekarz (medyk), natomiast w okresie Średniego Państwa, prawdopodobnie, tytuł lekarza był czytany jako swnw - od funkcjonującego w tym czasie tytułu szefa lekarzy - - wr swnw - przełożony medyków

  2. det.: strzała, np:    a) - ḥ3 - strzała
     b) - šsr - strzała (war. ) - sb3 - uczyć (nauczać) i słowa pochodne

  2. pólfon.: dw3, np.:
     a) - dw3t - poranek (rano)
     b) (war. ) - dw3 - uwielbiać (czcić, np. o poranku)
  3. w słowie: - dw3t - lub war. - d3t - podziemie (lub Duat, Świat Umarłych, Świat Podziemny, a także - półmrok o poranku, taki "magiczny" moment pomiędzy nocą, a świtem)
  4. ideo. lub det.: gwiazda, np. (war. ) - sb3 - gwiazda

  5. det. dla gwiazd lub gwiazdozbiorów, np.:    a) - Msḫtyw - Wielka Niedźwiedzica (gwiazdozbiór)
     b) - Spd - Sotis (Syriusz - gwiazda)

  6. det.: czas wskazywany (odmierzany) przez gwiazdy, np.:
     a) - 3bd - miesiąc
     b) (war. ) - wnwt - godzina lub kapłaństwo ) był często zastępowany hieroglifem -
  2. fon.: sbi, np. - sbi - buntownik (powstaniec)
  3. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy - - (1) kij do rzucania; (2) maczuga używana w walce; (3) zamiennik wielu hieroglifów (det.) ) z podobnymi hieroglifami - , lub - to są zupełnie różne hieroglify
  2. fon.: spr, np. - spr - podejście (podchodzenie) i słowa pochodne
  3. ideo. lub det.: żebro, np. (war. ) - spr - żebro (war. ) - spd - kolczasty
  3. det.: cierń (kolec), np. - srt - cierń
  (złożone ubranie + sierp) - sm3 - walczący byk (war. ) - sm3 lub zm3 - jednoczyć (zjednoczyć, połączyć)
  2. det.: płuco, np. - sm3 - płuco
  3. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy - - (hieroglif nieokreślony) (det.) (skr. ) - ḥsmn - natron
     b) (skr. ) - ḥsmn - brąz (metal)
     c) - smn lub zmn - ustanawiać' (zakładać, ufundować)
  2. det.: nacisk (naciskać), np. - smn - lub war. - zmn - naciskać (w sensie: naciskać wałkiem ciasto, wałkować poprzez nacisk)

  3. det.: funt (jednostka masy), waga (ciężar, nacisk, siła) i słowa pochodne, np.:
     a) - sḥm - lub war. - zḥm - funt
     b) - ḥm3t - sól
     c) - dns - lub war. - wdn - ciężki (ciężkawy lub mocny)

  4. zobacz też: hieroglify dwuliterowe - tłuczek (t) (war. ) - snḏ - war. - snd - strach i słowa pochodne
  2. det.: ukręcić szyję (ptakowi, np. kaczce), ofiarowanie (ofiarować), np. - wšn - ukręcić szyję, ofiarować - sḫm-ir-f lub sḫm-iry-f - możnowładca
  2. det.: sistrum, np. (war. ) - sššt - sistrum (rodzaj grzechotki) (war. ) - sšp - światło dzienne, świt
     b) - sšp - odzyskać (otrzymać)
  2. fon.: šsp lub šzp, np.: - šsp - lub war. ) - šzp - odzyskać (otrzymać)
  (Stare Państwo) ) z łudząco podobnym hieroglifem noża - - to są różne hieroglify

  zasadnicza różnica jest widoczna w rączce - ostrzałka do noży posiada rączkę oprawioną, natomiast nóż jest wykonany z jednego elementu wraz z rączka nieoprawioną
  2. fon.: sšm, np. (war. lub ) - sšm - prowadzić (przewodzić)

  3. zobacz też: kombinacja hieroglifów: ostrzałka do noży + kroczące nogi (sšm)
  (ostrzałka do noży + kroczące nogi) - sšm - prowadzić (przewodzić)

  2. zobacz też: ostrzałka do noży (sšm) - torby z płótna (lnu) także fon.: sšr

  2. więcej o tym hieroglifie:
     hieroglify dwuliterowe - sznur (šs)
  3. zobacz też: torba z płótna (lnu) (sšr) (war. ) - sḳr - uderzać
  2. det.: uderzać (nagle), np. ( ) - sḳr - uderzać
  (zwój sznura + rygiel) - sṯ3t - jutrzenka
  2. ideo.: ciągnąć, wyciągać, np. - sṯ3 - lub war. - st3 - ciągnąć, wyciągać
  3. (z nieznanych powodów) det.: spieszyć się, np. - 3s - spieszyć się (war. ) - stp - wybierać (postanowić)
  2. (Stare Państwo) det.: siekać (pociąć), np. - stp - siekać - sd3 - war. - sd3d3 - drżeć (trząść się)
  2. det.: ptak Sd3 (?- czapla złotawa), np. - sd3 - ptak Sd3 - to są różne hieroglify

  2. fon.: sdb lub sḏb, np.:
     a) SDb bariera 01.png (war. SDb bariera 02.png) - sḏb - przeszkoda (zawada)
     b) Sdb bariera 03.png - sdb - przeszkoda (zawada)
  3. det.: widelec, np. Abt widelec.png - bt - widelec
  4. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy - tyczka podpierająca (det.)
  (Stare i Średnie Państwo) ) jest kwitnącą turzycą, odmianą podobnego hieroglifu -
  2. fon.: šm, np. - šmyt - śpiewak, piosenkarz
  3. ideo.: Górny Egipt, np. (war. ) - Šmw - Górny Egipt

  4. zobacz też: kombinacja hieroglifów: turzyca wyrastająca ze znaku ziemi + przedramię (šm)
  (turzyca wyrastająca ze znaku ziemi + przedramię) - šmyt - śpiewak, piosenkarz
  2. ideo.: Górny Egipt, np. - Šm lub Šmw - Górny Egipt

  3. zobacz też: turzyca wyrastająca ze znaku ziemi (šm) z tobołkiem zasznurowanym, zawierającym nóż, itp.
  (Stare Państwo) ) jako fonem šn został dosyć wcześnie zastąpiony przez hieroglif -

  2. fon. lub fon. det.: šn
  3. zobacz też: pług (šn) (war. ) - šs3 - być wykwalifikowanym (być uprawnionym, być fachowcem)
     b) - sš3w - nakaz, przepis (recepta)
  2. det.: mądrość, wiedza, wyuczony człowiek (być uprawnionym, być fachowcem), np. (war. lub ) - sš(?) - być wyuczonym, być w stanie nauczyć się ) posiada wiele różnorodnych odmian
  2. nie mylić tego hieroglifu ( ) z podobnymi hieroglifami - lub ) - to są różne hieroglify i mają różne znaczenia

  3. fon.: šsm, np. Ssmt malachit.png - šsmt - malachit (minerał)
  4. ideo.(?): Szesmetet (bogini z Tekstów Piramid - matka umarłych, określano ją także przydomkiem Pani Punt, prawdopodobnie jej rodowód wywodzi się z wierzeń ludów afrykańskich), np. - Šsmtt lub Šzmtt - Szesmetet

  5. zobacz też: dzbany na wodę w stojaku (ḫnt)
  6. zobacz też: hieroglify dwuliterowe - przedsionek (hol) z kolumnami (ḫ3) ) był nie do rozróżnienia z hieroglifem -

     * w piśmie hieroglificznym oba znaki były często używane zamiennie
  2. (tylko w kilku słowach) fon.: g, np.:
     a) (war. ) - wgg - nędza (niedola, nieszczęście)
     b) (war. )- Gbtyw - Koptos (miasto w Górnym Egipcie)

  3. fon.: sšr, ale prawdopodobnie litera r była często pomijana, np.:
     a) (war. lub ) - sšr - zboże
     b) (war. lub ) - sšr - sprawa, zainteresowanie (dotyczyć, obchodzić)

  4. ideo. lub det.: płótno (len), ubrania, np:
     a) (war. ) - sšr - lub war. - šsr - płótno, ubrania
     b) - sšr-nsw - lub war. - sšr-nzw - płótno królewskie, jedwab morski (delikatna i połyskująca tkanina z włókien bisiora małży)

  5. det.: związać (wiązać) i słowa pochodne, np.:
     a) - rf - związać, zawijać (pakować),
     b) (war. ) - sty - perfumy - ponieważ były przechowywane w torbie z płótna

  6. zobacz też: hieroglify dwuliterowe - sznur (šs)
  (Stare Państwo)
  (Stare Państwo) (war. lub ) - grg - kłamstwo, fałsz
  2. ideo.: zakładać coś (fundować), ustanawiać (ustalać), np. (war. lub ) - grg - zakładać coś (fundować), ustanawiać (ustalać)
  (Stare Państwo) ) czasami bywa nie do rozróżnienia z podobnym hieroglifem - - to są zupełnie różne hieroglify
  2. fon.: tyw, np. - ẖr-tyw-nṯr - grabarze (pracownicy Miasta Umarłych)

  3. zobacz też: hieroglify jednoliterowe - sęp egipski (3) (war. ) - tpy - szef, pierwszy (1-szy)
  2. det.: sztylet, np. (war. ) - mtpnt - sztylet

  3. zobacz też: hieroglify dwuliterowegłowa z profilu (tp)
  (Stare Państwo)
  (Stare Państwo) ) z podobnym hieroglifem - - to są różne hieroglify i mają różne znaczenia
  2.fon. det.: ṯm3, np. (war. ) - ṯm3 - kataster lub rodzaj gruntu
  3. det.: mata, np. - tm3 (?- od ṯm3) - mata

  4. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy - związane paski z materiału (det.) ) z podobnym hieroglifem - - mają różne znaczenia
  2. fon. lub fon. det.: ṯm3, np. (war. lub ) - ṯm3 - kataster lub rodzaj gruntu
  3. ideo. lub det.: stabilność, np. (war. lub ) - mḏt - stabilność
  4. (miara pojemności) det.: wór jako miara pojemności, także nazwa wyrobów tkackich lub wikliniarskich, np. (war. ) - ẖer - wór (jako miara pojemności)
  5. det.: mata, np. (war. lub ) - tm3 (od ṯm3') - mata
  6. ten hieroglif ( ), z powodu pomieszania ze starszym hieroglifem lektyki lub przenośnej świątyni (relikwiarza), używany był jako det.: lektyka, przenośna świątynia oraz słowa związane z transportem osób i rzeczy, np.:
     a) - ḳni - palankin (rodzaj lektyki), a także jako rzecz przenośna: snopek zboża
     b) - k3r - świątynia (przenośna)
     c) - šṯyt - świątynia Sokara w Memfis (ponieważ, Sokar był m.in. patronem nosicieli lektyk i wszystkich osób związanych z transportem)

  6. zobacz też: hieroglify dwuliterowe - pęta dla bydła bez poprzeczki (mt)
  7. zobacz też: hieroglify dwuliterowe - - (hieroglif nieokreślony) (det.) (war. ) - dšr - czerwony (kolor) i słowa pochodne
  2. det.: flaming, np. - dšr - flaming (skr. ) - dḳr lub dḳrw - owoce (l. mn.)
  2. ideo. lub det.: paznokieć, np. (skr. ) - nt - paznokieć
  3. (z nieznanych powodów) det.: miarka, mierzyć, np. - ḫ3i - miarka, mierzyć
  4. det.: brać, np. - ṯ3i - brać
  5. det.: ściskać (także w sensie: nacisk), np. - dḳr - nacisk
  6. (papirusy medyczne) det.: ziarno (ziarenko), np. (skr. ) - ḳ3w - ziarna (l. mn.)
  7. (papirusy medyczne) det.: nacięta (przecięta) figa sykomory, także paznokcio-podobne narzędzie do nacinania lub ogólnie, pojęcie oznaczające skrobanie (lub skrobak w kształcie figi), np. - nḳw - nacięta (przecięta) figa sykomory, narzędzie do nacinania, skrobak

  8. zobacz też: palec (pionowy) (ḏb) (war. ) - ḏb3 - ubierać (odziać), ozdabiać (upiększać)
     b) (war. ) - ḏb3 - zamieniać (zastąpić)
     c) - ḏb3 - tratwa, pływak (lub jakakolwiek rzecz unosząca się na wodzie i utrzymująca inne przedmioty ponad powierzchnią wody) ) prawdopodobnie - z powodu niedokładnego kopiowania, był często mylony z hieroglifem - - chociaż to są zupełnie różne hieroglify, - przykładowy błąd to np.:

  2. fon.: ḏb
  3. (liczba) ideo.: 10 000 (dziesięć tysięcy), np. - ḏb - 10 000 (dziesięć tysięcy)
  4. ideo. lub det.: palec, np. (war. ) - ḏb - palec
  5. det.: dwa palce - - określają: trafny (celny) lub precyzyjny (dokładny), np.:
     a) - ḳ3 - celny
     b) - mty lub mtr - dokładny

  6. zobacz też: palec (poziomy) (dḳr)
  7. zobacz też: hieroglify - określniki i ideogramy - (1) kij do rzucania; (2) maczuga używana w walce; (3) zamiennik wielu hieroglifów (det.) (war. lub ) - w3si - rozkład (rozpad, upadek)
  2. fon.: ḏm, np. (war. ) - ḏm - złoto (w sensie: wysokiej próby)
  3. fon.: w3b, np. - W3b lub W3bwy - Oksyrynchos (nom w Środkowym Egipcie)
  4. fon.: i3tt, np. (war. ) - i3tt - mleko, śmietanka
  5. ideo. lub det.: berło Ues, np. (war. ) - w3s - berło Ues
  6. (w piśmie hieroglificznym) ten hieroglif ( ) oznaczał także berło Dżem, np. - ḏm - berło Dżem

  7. zobacz też: berło o wężowym kiju i z głową Seta (ḏm)
  8. zobacz też: hieroglify – określniki i ideogramy - berło Ues z wstążką i piórem (det.) - ḏmw - dobre złoto (w sensie: srebro, drogocenny metal - l. mn.)
  2. ideo. i det.: berło Dżem, np. (war. ) - ḏm - berło Dżem

  3. zobacz też: berło o prostym kiju i z głową Seta (ḏm)

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Pismo hieroglificzne
 • Hieroglify jednoliterowe
 • Hieroglify dwuliterowe
 • Hieroglify - określniki i ideogramy
 • Lista znaków hieroglificznych Alana Gardinera
 • Lista wszystkich hieroglifów dostępnych w czcionkach Unikodu wraz z listą Gardinera
 • hieroglificzna czcionka blokowa w standardzie Unikod


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 3.234 sek.