Edyta Wojtczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Halina Edyta Wojtczak-Szymańska (ur. 28 stycznia 1936 w Grójcu) – polska spikerka telewizyjna, w latach 1957–1996 spikerka Telewizji Polskiej; laureatka „Superwiktora” (1992).

Wiktory są nagrodami Akademii Telewizyjnej przyznawanymi od 1985 roku. Pomysłodawcą tej nagrody jest dziennikarz telewizyjny Józef Węgrzyn. Przyznaniem tej nagrody honoruje się wybitne osobowości małego ekranu, ludzi, którzy dzięki swej osobowości, wiedzy czy umiejętnościom zapisali się w pamięci telewidzów.Bez grzechu – polski film psychologiczny z 1987 roku, zainspirowany wydarzeniami opisanymi w reportażu Krzysztofa Kąkolewskiego Piekło dobrych chęci.

Życiorys[ | edytuj kod]

Przed rozpoczęciem kariery w mediach pracowała jako księgowa w Wydziale Uzbrojenia Dowództwa Wojsk Lotniczych.

W 1959 została spikerką Telewizji Polskiej, do której trafiła na zaproszenie Ireny Dziedzic. Od początku pracy na antenie cieszyła się sympatią widzów i przez wiele lat była twarzą TVP. Najpierw zapowiadała programy w obu antenach TVP, a po ich osobowym zróżnicowaniu w latach 80. pracowała w TVP1. Ponadto prowadziła i współprowadziła liczne programy, m.in. popularny w latach 60. Wielokropek oraz niektóre wydania widowiska rozrywkowego Dobry wieczór, tu Łódź, a także była konferansjerką na festiwalach w Opolu. Na początku lat 80. po zmianie zespołu i programu „Studia 2”, została jedną z gospodyń tego bloku. Przez wiele lat zapowiadała programy w wieczór sylwestrowy i wraz z Janem Suzinem wielokrotnie składała widzom życzenia noworoczne.

Euro Bank S.A. (znany jako eurobank) – bank komercyjny oferujący usługi finansowe dla osób fizycznych, specjalizujący się w kredytach konsumpcyjnych i hipotecznych oraz kartach kredytowych, nie oferujący usług dla przedsiębiorstw i organizacji.Radio ZET – polska komercyjna stacja radiowa. Jedna z pierwszych prywatnych stacji radiowych działających w Polsce. Obecnie należy do holdingu Eurozet. Redaktorem naczelnym stacji jest Rafał Olejniczak. Obok RMF FM jest to najchętniej słuchana rozgłośnia radiowa w Polsce.

Była konferansjerką na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

Po odejściu z TVP współtworzyła poranne pasmo w nowo powstałej stacji telewizyjnej TVN, w której prowadziła m.in. własny program Między kuchnią a salonem. Ponadto w 1996 zaczęła prowadzić audycję Vademecum Radia Zet.

W 2005 wystąpiła w reklamie Euro Banku.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni... – czarno-biały film psychologiczny w reżyserii Mieczysława Waśkowskiego z 1971.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Jan Suzin, właściwie Zenon Suzin (ur. 12 kwietnia 1930 w Warszawie, zm. 22 kwietnia 2012 tamże) – polski prezenter telewizyjny i architekt. Syn architekta Leona Suzina.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Bogumiła Wander (ur. 7 października 1943 w Kaliszu) – polska spikerka i prezenterka Telewizji Polskiej, reżyser filmów dokumentalnych.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Dom – polski serial telewizyjny w reżyserii Jana Łomnickiego, emitowany na antenie TVP, emitowany od 9 listopada 1980 roku do 17 grudnia 2000 roku. Opowiada o losach mieszkańców kamienicy przy ulicy Złotej w Warszawie od 1945 do 1980 roku.
Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

Reklama