Edward Olejko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Edward Olejko (ur. 1949) – polski samorządowiec, burmistrz i wiceburmistrz Sanoka, starosta powiatu sanockiego, radny Rady Miasta Sanoka i Rady Powiatu Sanockiego.

Starosta – urząd związany z zarządzaniem jednostką administracyjną. W Polsce urząd starosty został wprowadzony podczas panowania króla Wacława II (1291-1305) z czeskiej dynastii Przemyślidów w celu sprawniejszego zarządzania krajem. Stanowisko to na przestrzeni lat zmieniało swoje znaczenie i funkcje, znane jest też w sąsiednich krajach. Obecnie w Polsce funkcja starosty oznacza osobę kierującą powiatem. Akcja Wyborcza Solidarność (AWS) – koalicyjne ugrupowanie polityczne o charakterze centroprawicowym, powstałe 8 czerwca 1996, sprawujące władzę w Polsce w latach 1997–2001, którego założycielem był Marian Krzaklewski. Skupiało wiele ugrupowań o różnym charakterze i poglądach, głównie chrześcijańsko-demokratycznych i centroprawicowych. W okresie od 10 listopada 1997 do 6 czerwca 2000 tworzyła koalicję rządową z Unią Wolności, a następnie, po wystąpieniu UW z koalicji, do 19 października 2001 – rząd mniejszościowy. Przewodniczącym AWS (a później także Klubu Parlamentarnego AWS) był Marian Krzaklewski. Premierem z ramienia koalicji był Jerzy Buzek (jego rząd otrzymał wotum zaufania 11 listopada 1997).

Życiorys[ | edytuj kod]

W 1976, jako bezpartyjny, został wybrany ławnikiem w Sądzie Rejonowym w Sanoku.

W wyborach samorządowych 1990 uzyskał mandat radnego Rady Miasta Sanoka startując z listy Stronnictwa Demokratycznego. W wyborach samorządowych 1994 uzyskał mandat radnego Rady Miasta Sanoka startując z listy „Samorządowy Komitet Wyborczy”. 30 sierpnia 1994 został wybrany przez Radę Miasta na urząd burmistrza Sanoka, jako kandydat Forum Prawicy, Samorządowego Komitetu Wyborczego i Unii Wolności; zastępcą burmistrza został Witold Przybyło. W wyborach samorządowych 1998 uzyskał mandat radnego Rady Powiatu Sanockiego startując z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W listopadzie 1998 został wybrany na urząd starosty sanockiego w głosowaniu Rady Powiatu pokonując Mariana Kawę i jako pierwszy po reformie administracyjnej pełnił to stanowisko w latach od 1998 do 2002. W wyborach samorządowych 2002 uzyskał ponownie mandat radnego Rady Powiatu Sanockiego startując z listy komitetu „Sanok – Rodzina – Sprawiedliwość”. W wyborach samorządowych 2010 bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Rady Powiatu Sanockiego startując z listy KW Stowarzyszenie „Wiara – Tradycja – Rozwój”. 8 grudnia 2014 został wiceburmistrzem Sanoka.

Wybory do rad gmin w 1990 zostały zarządzone na dzień 27 maja przez Prezesa Rady Ministrów. Były to pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce po jego przywróceniu (zniesiony został on w 1950).Odznaka „Zasłużony dla Sanoka” – odznaka honorowa przyznawana osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla miasta Sanoka.

Podczas uroczystości Dnia Samorządu Terytorialnego 2002 został laureatem II edycji konkursu tygodnika „Nowe Podkarpacie” – Podkarpacka Nagroda Samorządowa dla najlepszego starosty w województwie podkarpackim.

Edward Olejko jest autorem publikacji pt. 60-lecie parafii Sanok–Olchowce 1948–2008, dotyczącej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Sanoku-Olchowcach. Zasiadał w zarządzie Fundacji Zdrowia na rzecz Szpitala w Sanoku.

Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy. Tadeusz Ortyl (ur. 10 stycznia 1939 w Jarosławiu, zm. 18 lub 19 marca 2011 w Sanoku) – polski muzyk i pedagog, organizator zespołów artystycznych, numizmatyk, twórca i kolekcjoner ekslibrisów.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Sanoku, w dzielnicy Olchowce, należąca do dekanatu sanockiego diecezji przemyskiej.
Zbigniew Józef Osenkowski (ur. 29 września 1943 w Zagórzu) – projektant pojazdów mechanicznych, grafik, publicysta, działacz kultury. Uprawia rysunek i grafikę, tworzy i kolekcjonuje ekslibrisy.
Sanok. Dzieje miasta. Praca zbiorowa pod redakcją Feliksa Kiryka – monografia historyczna dotycząca dziejów miasta Sanoka.
Lista burmistrzów i zarządców Sanoka od 1867 roku. Lista obejmuje także inne funkcje najwyższego urzędnika i zarządców miasta Sanoka.
Powiat sanocki – powiat w Polsce (południowo-wschodnia część województwa podkarpackiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Sanok. Od wschodu graniczy z powiatem leskim, od południa ze słowackim powiatem Medzilaborce kraju preszowskiego.
Wybory samorządowe w 1998 zostały przeprowadzone w dniu 11 października 1998 roku. Frekwencja wyborcza wyniosła 45,45%.
Marian Zbigniew Kawa (ur. 29 października 1955 w Nadolanach) – polski polityk, samorządowiec, poseł na Sejm IV kadencji.

Reklama