Eduard Romaniuta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eduard Eduardowycz Romaniuta (ukr. Едуард Едуардович Романюта, ros. Эдуард Эдуардович Романюта Eduard Eduardowicz Romaniuta; ur. 23 października 1992 w Tarnopolu) – ukraiński piosenkarz, reprezentant Mołdawii podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

Życiorys[ | edytuj kod]

Eduard Romaniuta podczas prób do Konkursu Piosenki Eurowizji 2015

W wieku 4 lat zaczął śpiewać i grać na skrzypcach. Studiował na Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym w Tarnopolu.

W 2009 po raz pierwszy wziął udział w ukraińskich selekcjach do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji, do których zgłosił się jako jeden z 63 uczestników z utworem „Silence” i został zakwalifikowany do grona 31 półfinalistów, jednakże nie udało mu się awansować do finału eliminacji. W 2011 po raz drugi wystartował w ukraińskich selekcjach do 56. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Berega”. Rok później zajął w selekcjach piąte miejsce z piosenką „I'll Never Let Go”. W 2013 ponownie wystartował w ukraińskich eliminacjach do konkursu, tym razem kończąc rywalizację na trzeciej pozycji z utworem „Get Real With My Heart”.

Ukraina uczestniczyła w Konkursie Piosenki Eurowizji jedenaście razy, rozpoczynając swój udział od konkursu w 2003 roku. Po raz pierwszy kraj reprezentował Oleksandr Ponomariow, który z piosenką Hasta La Vista zajął 14. miejsce w finale. W 2004 roku Ukraina wygrała konkurs, dzięki wokalistce Rusłanie, która wystąpiła z utworem Wild dances. W 2005 roku kraj gościł uczestników w Kijowie, a reprezentantem Ukrainy był zespół Greenjolly, który wykonał piosenkę Razom nas bahato. Zajęli wówczas 20. miejsce, dlatego Tina Karol na Konkursie Piosenki Eurowizji 2006 musiała wziąć udział w półfinale. Piosenka Show me your love zajęła w finale 7. pozycję. W 2007 roku Ukraina po występie Verki Serduchki zajęła 2. miejsce, przegrywając tylko z Serbią. Rok później, Ukraina ponownie zajęła 2. miejsce, dzięki Ani Lorak, która za piosenkę Shady Lady zdobyła aż 230 punktów, ustępując wygranej tylko Rosji.Mariah Carey (ur. 27 marca 1970 r. w Huntington na wyspie Long Island w stanie Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka, kompozytorka, producentka i autorka tekstów piosenek. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą 5 oktaw. Podczas koncertów jej głos osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego.

W 2014 roku premierę miała debiutancka płyta Romaniuty zatytułowana Conspiracy.

Pod koniec lutego 2015 roku wygrał mołdawskie eliminacje do 60. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „I Want Your Love”, zostając tym samym pierwszym obcokrajowcem reprezentującym Mołdawię w konkursie. Romaniuta zdecydował się na udział w selekcjach po tym, gdy okazało się, że poznana przez niego przez internet dziewczyna z Mołdawii, w której się zakochał, jest mężatką. Po finale eliminacji jego utwór był oskarżany o plagiat, porównywano go do piosenek: „It's Like That” Mariah Carey, „Rude BoyRihanny i „Just A Little” zespołu Liberty X. Sam artysta został także posądzony o kupowanie głosów.

Rihanna, właśc. Robyn Rihanna Fenty (ur. 20 lutego 1988 r. w Saint Michael) – barbadoska piosenkarka, aktorka i projektantka mody.23 października jest 296. (w latach przestępnych 297.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 69 dni.

19 maja wystąpił w pierwszym półfinale jako pierwszy w kolejności i zajął ostatecznie jedenaste miejsce, przez co nie przeszedł do finału.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
Tarnopol (ukr. Тернопіль, Ternopil) – miasto na Ukrainie, nad Seretem, siedziba administracyjna obwodu tarnopolskiego i rejonu tarnopolskiego. W 2001 roku liczyło ok. 228 tys. mieszkańców. Tarnopol jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym (muzeum, teatry), oświatowym (szkoły wyższe) i przemysłowym (zakłady przemysłu cukrowniczego, mięsnego, bawełnianego, chemicznego, maszynowego, meblarskiego i ceramicznego), a także ważnym węzłem komunikacyjnym z portem lotniczym.
58. Konkurs Piosenki Eurowizji 2013 odbył się w Malmö Arena, Malmö (Szwecja), dzięki wygranej szwedzkiej reprezentantki Loreen z piosenką „Euphoria” na festiwalu w 2012 roku. Rundy półfinałowe konkursu odbyły się 14 i 16 maja, a finał – 18 maja 2013 roku.
"Rude Boy" (ang. Niegrzeczny chłopak) - utwór nagrany przez barbadoską wokalistkę Rihannę, pochodzący z jej czwartego albumu studyjnego Rated R, wydany jako trzeci singel 9 lutego 2010 roku. Piosenka osiągnęła bardzo duży sukces komercyjny, dochodząc do pierwszej pozycji w Australii i Polsce. "Rude Boy" przez pięć tygodni z rzędu znajdował się na najwyższym miejscu notowania Billboard Hot 100, stając się szóstym singlem numer jeden artystki w Stanach Zjednoczonych.
Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
I Want Your Love – singiel ukraińskiego piosenkarza Eduarda Romaniuty napisany przez Erika Lewandera, Hayley Aitken i Toma Andrews w 2015 roku.

Reklama