• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edsilia Rombley  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Hoofddorp to miasto w Holandii w prowincji Holandia Północna. Miasto to zostało założone w 1853 roku. W mieście tym swoją siedzibę ma firma TNT N.V..Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.

  Edsilia Francisca Rombley (ur. 13 lutego 1978 w Amsterdamie) – holenderska piosenkarka i prezenterka telewizyjna.

  W latach 1995–1997 wokalistka zespołu Dignity. Od 1996 artystka solowa, wydała siedem albumów studyjnych. Dwukrotnie reprezentowała Holandię w Konkursie Piosenki Eurowizji: w 1998 i 2007.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jej rodzice pochodzą z Aruby i Curaçao.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS.

  Karierę muzyczną rozpoczęła w 1995, zostając wokalistką zespołu Dignity, z którym wylansowała przeboje „Talk to Me” i „Hold Me”. Będąc wokalistką Dignity, zwyciężyła w finale konkursu European Soundmix Show 1996, podczas którego wykonała piosenkę „I Just Had to Hear Your Voice”. W 1997 odeszła z zespołu, chcąc w pełni skoncentrować się na działalności solowej. Niedługo później wydała pierwszy solowy singel „Baby It’s You”, a także debiutancki album studyjny pt. Thuis.

  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  W 1998 wydała drugi album pt. Edsilia. W marcu z utworem „Hemel en aarde” zwyciężyła w finale krajowych eliminacji do 43. Konkursu Piosenki Eurowizji, zdobywszy największe poparcie telewidzów i jurorów, dzięki czemu została ogłoszona reprezentantka Holandii w finale konkursu organizowanego w Birmingham. 9 maja zajęła czwarte miejsce w finale Eurowizji 1998 po zdobyciu 150 punktów. Kilka tygodni po finale konkursu utwór dotarł do 10. miejsca krajowej listy przebojów.

  Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  W 2002 wydała trzeci album studyjny pt. Face to Face, który promowała singlem „What Have You Done to Me”. Za singiel zdobyła nominację do nagrody TMF w kategorii „najlepsza piosenka R&B”. Również w 2002 była nominowana do tytułu „artystki roku” podczas wręczenia statuetek Edison Award. W styczniu 2004 wzięła udział w trasie koncertowej pianisty jazzowego Michiela Borstlapa.

  Aruba – terytorium zależne Holandii (de iure autonomiczny kraj wchodzący w skład Królestwa Niderlandów) i jedna z wysp wulkanicznego archipelagu Małych Antyli, zamykającego od wschodu Morze Karaibskie. Aruba ma powierzchnię 180 km² i zamieszkiwana jest przez 120 tys. osób, głównie pochodzenia hiszpańskiego, holenderskiego i afrykańskiego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Rombley podczas występu w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2007

  W 2005 wzięła udział w akcji charytatywnej Artyści dla Azji, na której potrzeby wraz z innymi holenderskimi artystami nagrała piosenkę „Als je iets kan doen”. W 2006 uczestniczyła w drugiej, niderlandzkiej wersji programu rozrywkowego Dancing with the Stars. W czerwcu 2006 opublikowała singiel „Dan ben ik van jou”, który umieściłą na swoim czwartym albumie studyjnym pt. Meer dan ooit ze stycznia 2007. Z płytą dotarła do szóstego miejsca listy najczęściej kupowanych albumów w kraju. Kilka tygodni wcześniej została ogłoszona reprezentantką Holandii w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Helsinkach. W lutym wystąpiła w koncercie telewizyjnym, w którym spośród trzech piosenek z albumu pt. Meer dan ooit („Meer dan ooit”, „Eén keer meer dan jij” i „Nooit meer zonder jou”) wyłoniona została jej propozycja konkursowa. Największe uznanie telewidzów zdobyła piosenka „Nooit meer zonder jou”. Po koncercie nagrała anglojęzyczną wersję utworu, „On Top of the World”, którą 10 maja wykonała w półfinale Eurowizji i zajęła 21. miejsce, przez co nie zakwalifikowała się do finału. Trzy dni później podała punkty krajowych telewidzów podczas finału Eurowizji. W 2009 udostępniła pierwszy album koncertowy pt. Live (Theatertour Van Jongs Af Aan), zawierający zapis dźwiękowy koncertu, który zagrała w 2005 na scenie Theater de Meerse w Hoofddorp.

  Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.43. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 9 maja 1998 roku w Birmingham (Wielka Brytania). Udział wzięło 25 państw. Macedonia zadebiutowała w konkursie; Belgia, Finlandia, Izrael, Rumunia i Słowacja powróciły po przerwie, natomiast Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Rosja i Islandia nie mogły wziąć udziału, bo w ostatnich 5 latach zajmowały słabe miejsca. Konkurs prowadzili Ulrika Jonsson i Terry Wogan.

  W 2011 wydała piąty album studyjny pt. Uit mijn hart. W 2013 ukazał się album pt. Sweet Soul Music, który nagrała wraz z Metropole Orkiestra, Płyta dotarła do siódmego miejsca listy najczęściej kupowanych albumów w kraju.

  Pod koniec listopada 2014 wydała ósmy solowy album studyjny pt. The Piano Ballads (Volume 1). W maju 2015 pełniła funkcję sekretarza podającego punkty z Holandii w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. W 2018 wydała drugą część albumu pt. The Piano Ballads (Volume 2). 4 grudnia 2019 została ogłoszona jedną z prowadzących 65. Konkursu Piosenki Eurowizji, który jednak został anulowany z powodu pandemii koronawirusa. Poprowadzi Konkurs Piosenki Eurowizji 2021.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.
  „On Top of the World” – singel amerykańskiego zespołu Imagine Dragons. Utwór pochodzi z czwartego minialbumu grupy Continued Silence EP, został wydany 18 marca 2013 roku jako czwarty singel promujący debiutancki album grupy pt. Night Visions. Twórcami tekstu piosenki są Ben McKee, Dan Platzman, Dan Reynolds, Wayne Sermon oraz Alexander Grant, natomiast za jego produkcję odowiadają członkowie zespołu wraz z Alexem da Kid.
  Trijntje Oosterhuis, właśc. Judith Katrijntje Oosterhuis (ur. 5 lutego 1973 w Amsterdamie) – holenderska wokalistka muzyki pop i smooth jazz. W 1997 wystąpiła na Festiwalu w Sopocie, zdobywając Bursztynowego Słowika. W 2008 w Polsce ukazał się singel (They Long To Be) Close To You a następnie album The Look Of Love – Burt Bacharach Songbook z gościnnym udziałem Grzegorza Turnaua.
  MegaCharts – oficjalna lista przebojów obowiązująca w Holandii. Jest odpowiedzialna za zbieranie i publikowanie bogatej kolekcji oficjalnych rankingów, list przebojów w Holandii, z których najbardziej znane są Mega Top 50 oraz Mega Album Top 100. MegaCharts jest częścią GfK Benelux Marketing Services.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

  Reklama

  Czas generowania strony: 2.249 sek.