Edris Rice-Wray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kenny Roushan Rice-Wray Simon (ur. 21 stycznia 1904 roku w Nowy Jorku, USA, zm. 19 lutego 1990 roku w San Andrés Cholula, Puebla, Meksyk) – pionierka w dziedzinie badań medycznych, które pomogły stworzyć doustne środki antykoncepcyjne. Pracowała również nad innymi formami antykoncepcji.

Cholula (Cholula de Rivadavia) – miasto w Meksyku położone w stanie Puebla. W indiańskim języku nahuatl miasto nosiło nazwę Cholöllan lub Chol-öl-tlan co oznacza "miejsce ucieczki, w którym spada woda". Cholula jest położona 15 km na zachód od miasta Puebla na wysokości 2135 metrów nad poziomem morza i dzieli się na trzy jednostki administracyjne: Santa Isabel, San Andrés Cholula i San Pedro Cholula. San Pedro Cholula zamieszkuje ok. 100 tys. ludzi, San Andrés Cholula liczy 50 tys. mieszkańców. Santa Isabel ma natomiast charakter bardziej rolniczy.Katharine Dexter McCormick (27 sierpnia 1875 – 28 grudnia 1967) - amerykańska biolog i sufrażystka. Sponsorowała badania nad tabletką antykoncepcyjną.

Otrzymała nagrodę za "wiedzę, mądrość i odwagę" od uniwersytetu Michigan w 1967 roku. W rankingu "The Wall Street Journal"- Home Journal z 1971, została nazwana przez Donalda Robinsona jedną z 75 najważniejszych kobiet w Ameryce. Studiowała w Vassar college, a jej specjalnością była medycyna zdrowia publicznego na uniwersytecie w Michigan. Zrobiła karierę jako lekarz w Northwestren University, pracowała długo jako specjalistka w dziedzinie zdrowia publicznego. Uczęszczała także na Cornell University, gdzie była członkiem zgromadzenia Alfa Fi.

Nagroda Margaret Sanger − nagroda przyznawana corocznie przez Planned Parenthood Federation of America od 1966 roku. Ustanowiona w celu uhonorowania dziedzictwa Margaret Sanger, założycielki Planned Parenthood i rzeczniczki planowania rodziny, jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Federację. Jest przyznawana osobom indywidualnym w uznaniu zasług i przywództwa w dziedzinie zdrowia i praw reprodukcyjnych.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Była wykładowcą w Puerto Rico w szkole medycznej i dyrektorem medycznym w Stowarzyszeniu Planowania Rodziny w Puerto Rico. Przewodniczyła pierwszemu zakrojonemu na szeroką skalę badaniu klinicznemu, trwającemu już od ponad 17 lat, do czasu, gdy ONZ wezwało ją do pracy w Meksyku, gdzie założyła w 1959 pierwszą klinikę planowania rodziny w Meksyku. Magazyn Nowego Meksyku "El Universal" określił "to jest pierwszą klinikę planowania rodziny w Ameryce Łacińskiej". Następnie odwiedziła kilka meksykańskich kobiet i ich rodzin ze Stowarzyszenia Prosalud Maternal Clinic, założonego w 1963 roku w Meksyku, gdzie była dyrektorem. Nadzorowała badaniu klinicznemu na dużą skalę, pierwszej tabletki antykoncepcyjnej w końcu lat 1950.

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Zdrowie publiczne – nauka zajmująca się zdrowiem na poziomie populacji ludzkiej. Profesor Uniwersytetu Yale, C.-E.A. Winslow, zaproponował w roku 1920 następującą definicję: “zdrowie publiczne jest nauką i sztuką zapobiegania chorobom, przedłużania życia, promowania zdrowia i sprawności fizycznej poprzez zorganizowane wysiłki na rzecz higieny środowiska, kontroli chorób zakaźnych, szerzenia zasad higieny osobistej, organizowania służb medycznych i opiekuńczych w celu wczesnego rozpoznawania, zapobiegania i leczenia oraz rozwijania takich mechanizmów społecznych, które zapewnią każdemu standard życia umożliwiający zachowanie i umacnianie zdrowia".
Dr Rice-Wray na konferencji w Mexicali

Praca[ | edytuj kod]

Do jej obowiązków należało informowanie o postępach nad tabletką antykoncepcyjną. By sprawdzić jej bezpieczeństwo, należało przeprowadzić badania z udziałem ludzi, Puerto Rico zostało wybrane jako miejsce badań w 1955 roku, częściowo dlatego, że była tam obecna sieć klinik oferujących kontrolę urodzeń dla kobiet o niskich dochodach. Testy rozpoczęły się w 1956 roku, niektóre kobiety stosowały "pigułkę" (Enovid) i Dr Rice-Wray napisała Gregory'emu Goodwin Pincusowi (amerykański biolog i naukowiec, który stał się jednym z wynalazców kombinowanych, doustnych środków antykoncepcyjnych), że pigułka "daje stuprocentową ochronę przed ciążą [ale powoduje] pewne działania niepożądane, które należy rozpatrzyć". Każdy eksperyment był przez nią nadzorowany, a ona miała tę przewagę, że była blisko ludzi i spotykała ich osobiście w klinice. Dr Rice-Wray nigdy nie zaprzestała prób udoskonalenia pigułki antykoncepcyjnej.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations, UN, fr. Organisation des Nations Unies, hiszp. Organización de las Naciones Unidas, ros. Организация Объединенных Наций Organizacyja Objedinionnych Nacyj, arab. الأمم المتحدة al-Umam al-Muttahida, chiń. 联合国 Liánhéguó), ONZ – uniwersalna (z wyjątkiem narodów niereprezentowanych) organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 r. w wyniku wejścia w życie Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.
Vassar i Nothweastern dla dr Edris Rice-Wray
Dr Rice-Wray z jej grupą wsparcia
Stowarzyszenie Klinik Matczynych Prosalud

Opublikowano ponad 50 prac w oparciu o jej badania. Magazyn Life w 1970 roku zawierał artykuł "Doktor Edris Rice-Wray ważną kobietą dekady".

Otrzymała wiele nagród za swoją pracę w propagowaniu skuteczność i korzyści tabletki antykoncepcyjnej w Ameryce Łacińskiej. Jest laureatką Federacji Planned Parenthood i uzyskała nagrodę Margaret Sanger w 1978 roku. Działała w sektorze zdrowia publicznego, dlatego wygłosiła wiele mów na temat "wartości tabletki antykoncepcyjnej", "równości mężczyzny i kobiety", "stosowania metod antykoncepcji", "aborcji", "przeludnienia", "populacji w kolejnych latach", itp. W 1965 wystąpiła z Alanem Guttmacherem, prezesem kliniki planowania rodziny USA, dyskutując wzrost liczby ludności i popyt na usługi i produkty żywnościowe po roku 2000.

Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W latach 1970-tych przeniosła się do Puebla, w gminie Cholula, gdzie pracowała jako profesor UDLA (Uniwersytet Amerykańskiego Puebla) w zakresie ekologii, antropologii i studiów populacji. W dalszym ciągu prowadziła praktykę lekarską i rozpowszechniała wiedzę medyczną w San Pedro Cholula i San Andrés Cholula, Puebla, w tym tabletki antykoncepcyjne.

Antropologia (gr. άνθρωπος anthropos – człowiek, λόγος logos – nauka) – interdyscyplinarna dziedzina nauki na pograniczu nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych. Zajmuje się badaniem człowieka jako jednostki w społeczeństwie w kontekstach historycznej zmienności, różnorodności, etniczności, struktur władzy czy płci kulturowej (gender). Ma dwa podstawowe nurty:Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") – terytorium zorganizowane nieinkorporowane Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty (US Commonwealth), leżące na wyspie o tej samej nazwie (i kilku innych mniejszych wyspach) w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.

W ostatnich dniach jej życia mieszkała w Cholula, Puebla, Meksyk, i zmarła w swoim domu w San Andrés Cholula, w towarzystwie córki i wnuków.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Cornell University (pol. Uniwersytet Cornella) – Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Uczelnia została założona w 1865 roku przez Ezrę Cornella (biznesmena i pioniera telegrafii) oraz Andrew Dicksona White’a (naukowca).
Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Tabletka antykoncepcyjna, pigułka antykoncepcyjna – doustny środek antykoncepcyjny zawierający syntetyczne odpowiedniki hormonów. Działanie jej polega na blokowaniu owulacji oraz zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy w taki sposób, że nie przepuszcza on plemników.
Mexicali – miasto w północnym Meksyku na granicy ze Stanami Zjdenoczonymi, niedaleko miasta San Diego (USA). Stolica stanu Kalifornia Dolna (Baja California). W 2005 roku liczba mieszkańców miasta wynosła ponad 1150 tys. miszkańców choć obszar metropolitarny liczył blisko 1,6 mln.
Planned Parenthood, właściwie Planned Parenthood Federation of America (PPFA) (wcześniej American Birth Control League) — amerykańska organizacja działająca na rzecz praw reprodukcyjnych z siedzibą w Nowym Jorku. Jej celem jest propagowanie świadomego rodzicielstwa, kompleksowej edukacji seksualnej, szerokiego dostępu do legalnej antykoncepcji i aborcji, walki z chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz szerzenie, w ramach posiadanych środków, podstawowej opieki medycznej na całym świecie, szczególnie w ubogich krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej. Organizacja jest również operatorem jednej z największych sieci klinik oferujących zabiegi związane z aborcją, antykoncepcją oraz diagnostyką chorób wenerycznych. Od 1952 roku PPFA jest członkiem założycielskim International Planned Parenthood Federation.
The Wall Street Journal – wydawana w Nowym Jorku jedna z najbardziej znanych gazet o tematyce gospodarczej. Według danych z 2005 roku, dzienny nakład wynosi 2,6 miliona egzemplarzy. Właścicielem gazety jest Dow Jones & Company.

Reklama