• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Edgar Bauer

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Szlezwik-Holsztyn (niem. Schleswig-Holstein, dolnoniem. Sleswig-Holsteen, fryz. Slaswik-Holstiinj, duń. Slesvig-Holsten) – najbardziej na północ wysunięty kraj związkowy Niemiec. Dawna nazwa w języku angielskim to Sleswick-Holsatia (obecnie używa się nazwy niemieckiej). Stolicą jest Kilonia (Kiel). Obecny premier Szlezwika-Holsztynu to Torsten Albig.
  Rewolucja marcowa 1848 (niem. Märzrevolution) – demonstracje i wystąpienia mieszkańców Berlina i Wiednia, stolic Austrii i Prus w początkach Wiosny Ludów.

  Edgar Bauer (ur. 7 października 1820 w Charlottenburgu (obecnie dzielnicy Berlina), zm. 18 sierpnia 1886 w Berlinie) – niemiecki filozof młodoheglista, radykalny publicysta polityczny.

  Był bratem Brunona Bauera, filozofa lewicy heglowskiej.

  Bauer należał do grona radykalnych publicystów pruskich, którzy w latach czterdziestych XIX w. nawoływali do rewolucji. Pisał polityczne artykuły do pism wydawanych przez krąg Arnolda Rugego, Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. Z tego powodu, w latach 1845-1848 był więziony w twierdzy w Magdeburgu.

  7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.Karl Heinrich Marx (ur. 5 maja 1818 w Trewirze, zm. 14 marca 1883 w Londynie) – niemiecki filozof, ekonomista i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki.

  Po wybuchu rewolucji 1848 agitował za ustanowieniem ustroju demokratycznego. Po jej upadku w 1849 uciekł do Altony i przyłączył się do rozwijającego się ruchu niepodległościowego w Szlezwiku-Holsztynie. W 1851 zmienił stronnictwo i zaczął popierać roszczenia Danii do tego terytorium. W tym samym roku, z duńską pomocą, wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie zaangażował się w życie polityczne emigrantów.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W latach 1852-1861 wysyłał tajne raporty do duńskiej policji na temat ruchu demokratycznego i robotniczego w Anglii, które obecnie są ważnym źródłem dla historyków na temat ich działalności. Bauer wrócił do Pus w 1861 po ogłoszeniu tam amnestii. Nadal pracował jako szpieg dla Duńczyków, informując o debatach w Reichstagu. W latach 70. XIX w. pracował również dla Partii Niemiecko-Hanowerskiej, dążącej do usunięcia Prusaków z Hanoweru. Jego sympatie uniemożliwiały mu pracę dziennikarza i Bauer wraz z rodziną pozostawali na utrzymaniu Duńczyków i Hanowerczyków. Zmarł w ubóstwie w 1886.

  Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Dzieła[ | edytuj kod]

 • Geschichte Europas seit der ersten französischen Revolution (von Archibald Alison), w: Deutsche Jahrbücher für Wissenschaft und Kunst, 14./15./16. Dezember 1842
 • Der Streit der Kritik mit Kirche und Staat (Charlottenburg, 1843)
 • Denkwürdigkeiten zur Geschichte der neuern Zeit (1843–1844, 12 Hefte, with Bruno Bauer)
 • Die Geschichte der konstitutionellen Bewegungen im südlichen Deutschland während der Jahre 1831–34 (Charlottenburg, 1845, 3 Bd.)
 • Die Kunst der Geschichtsschreibung und Herrn Dahlmanns Geschichte der französischen Revolution (Magdeburg, 1846)
 • Geschichte des Luthertums (pod pseudonimem Martin von Geismar, Leipzig, 1846–1847)
 • Über die Ehe im Sinn des Luthertums (Leipzig, 1847)
 • Der Mensch und die Ehe vor dem Richterstuhle der Sittlichkeit. w: Die Epigonen. Fünfter Band (1848), ss. 317–343,
 • Das Teutsche Reich in seiner geschichtlichen Gestalt (Altona, 1872)
 • Die Wahrheit über die Internationale (Altona, 1873)
 • Englische Freiheit (Leipzig, 1857)
 • Die Rechte des Herzogtums Holstein (Berlin, 1863)
 • Die Deutschen und ihre Nachbarn (Hamburg, 1870)
 • Artikel V, der deutsche Gedanke und die dänische Monarchie (Altona, 1873)
 • Der Freimaurerbund und das Licht (Hannover, 1877)
 • Der Magus des Nordens. Powieść. 1882
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ross Arctor, A biographical sketch of Edgar Bauer (1820-1886), libcom.org 2014.
 • Bruno Bauer [ur. 6 września 1809 w Eisenbergu (Księstwo Sachsen-Altenburg), zm. 13 kwietnia 1882 w Rixdorfie pod Berlinem] – niemiecki teolog, filozof i historyk. Brat Edgara. Był przedstawicielem lewicy heglowskiej, negował autentyczność Ewangelii i historyczność Jezusa.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  18 sierpnia jest 230. (w latach przestępnych 231.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 135 dni.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Charlottenburg – poddzielnica Berlina w dystrykcie Charlottenburg-Wilmersdorf, początkowo niezależne miasto w Marchii Brandenburskiej, następnie pruskiej prowincji Brandenburgia (do 1920).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.672 sek.