Eberhard von Danckelman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eberhard Christoph Balthasar von Danckelman lub Danckelmann (ur. 23 listopada 1643 w Lingen (Ems), zm. 31 marca 1722) – brandenburski polityk.

Fryderyk I Hohenzollern (ur. 11 lipca 1657 w Królewcu, zm. 25 lutego 1713 w Berlinie) – od 1688 roku elektor Brandenburgii (jako Fryderyk III) z dynastii Hohenzollernów, od 1701 roku pierwszy pruski król, jako "König in Preußen" (nieuznawany przez Rzeczpospolitą).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Eberhard von Danckelman był pierwszym ministrem Brandenburgii od 1695. Patronował założeniu uniwersytetu w Halle w 1694 i Akademii Sztuk Pięknych (Akademie der Künste) w Berlinie w 1696. W 1695 rozpoczęły się rządy siedmiu braci Danckelman. Mówiono wówczas o siedmiogłowym Danckelmannie (Danckelmansche Siebengestirn). Cesarz Leopold I wszystkich razem podniósł do godności hrabiów Rzeszy. Ich sukcesy jednak powodowało zazdrość innych osób.

Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Małżonka elektora brandenbuskiego Sophie Charlotte (1668–1705) była córką władającego nad elektoratem Hanoweru od 1692 roku Ernsta Augusta (1629–1698) i zaprzysięgłym wrogiem Danckelmana. Podburzyła ona trzech urzędników i tak 27 listopada 1697 ministrowie Fuchs, Barfus i Dohna obalili Danckelmana i zaaresztowali go. Akt oskarżenia miał 290 punktów, większość naciągana, więc sprawa ciągnęła się cały rok. Skazany został na więzienie i pozbawienie dóbr. Być może zostałby nawet skazany na śmierć, gdyby nie wstawił się za nim sam książę Fryderyk (przyszły Fryderyk I Hohenzollern).

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Leopold I Habsburg (ur. 9 czerwca 1640 w Wiedniu, zm. 5 maja 1705 w Wiedniu) – król Węgier od 1655, król Czech od 1656, arcyksiążę Austrii od 1657, a także król Niemiec i Święty Cesarz Rzymski od 1658 roku z dynastii Habsburgów.

Fryderyk I Hohenzollern już jako król w Prusach (od 1701) w 1707 pozwolił Danckelmanowi na osiedlenie się w Chociebużu i dał mu pensję w wysokości 2000 talarów rocznie. Nie przebaczono mu jednak. Następny władca (od 1713) Fryderyk Wilhelm I często zasięgał jego rady, lecz rewizji procesu nie przeprowadził.

Siedmiu braci Danckelman, niem. Danckelmansches Siebengestirn – to grupa siedmiu braci, którzy opanowali pod koniec XVII wieku pruską dyplomację i pruskie życie polityczne. Wszyscy przyszli na świat w Lingen (Ems). Większość zmarła w Berlinie.Lingen (Ems) – miasto w północno-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Emsland, port nad Kanałem Dortmund-Ems. Liczy ok. 51,6 tys. mieszkańców.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Koch, H.W. (1978). A History of Prussia. New York: Barnes & Noble Books, 326. ISBN 0-88029-158-3.
 • Feuchtwanger, E.J. (1970). Prussia: Myth and Reality: The Role of Prussia in German History. Chicago: Henry Regnery Company, 262.
 • Vogler, Günter (1970). Preußen: Von den Anfänge bis zur Reichsgründung. Berlin: VEB Deutscher Verlag der Wissenschaften
 • Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Od 1802 roku Christian von Haugwitz był pierwszym premierem Prus. Decyzję taka podjął ówczesny król pruski Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern. Dotychczas nie było do końca określone, kto z ministrów jest najważniejszy. Mógł to być aktualny przewodniczący Generaldirektorium, lub urzędujący Minister Gabinetu, albo po prostu faktyczny naczelny wódz armii (np. Friedrich Wilhelm von Grumbkow w latach 1728-1739). Panujący w latach 1740-1786 Fryderyk Wielki sam w dużym stopniu był koordynatorem pracy gabinetu. Mniej zdolny jego następca musiał znaleźć kogoś innego do wykonywania tej pracy.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama