EasyJet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hangar 89 – siedziba główna firmy EasyJet
Siatka połączeń
Easyjet A319 G-EZEZ AMS 2016-09-04.jpg

EasyJet (nazwa stylizowana easyJet, oficjalna nazwa EasyJet Airline Company Limited; kod linii IATA: U2 / kod linii ICAO: EZY) – brytyjskie linie lotnicze, będące trzecim na świecie (po Southwest Airlines i Ryanair) i drugim z największych europejskich tanich przewoźników. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1995 przez greko-cypryjskiego przedsiębiorcę Steliosa Haji-Ioannou. Flota easyJet w grudniu 2018 składała się z 320 samolotów Airbus. EasyJet, w związku z Brexitem otworzył spółki córki - EasyJet Europe w Austrii oraz EasyJet Switzerland w Szwajcarii (przenosząc również cześć samolotów, zmieniając rejestracje na odpowiednie: OE- dla Austrii; HB- dla Szwajcarii). EasyJet przejął również 25 samolotów od upadającej linii AirBerlin, za kwotę 40 milionów Euro, jak również sloty i załogi operujące na lotniskach w Berlinie (SXF oraz TXL).

Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Port lotniczy Londyn-Luton (ang.: London Luton Airport, kod IATA: LTN, kod ICAO: EGGW) – międzynarodowe lotnisko położone koło Luton, 50 km na północ od centrum Londynu. Jest czwartym (pod względem liczby przewiezionych pasażerów) portem lotniczym obsługującym aglomerację londyńską. W 2011 obsłużył 9 513 704 pasażerów.

W Polsce linie odbywają loty z Krakowa.

Główne porty przesiadkowe to: Londyn-Luton, Londyn-Gatwick, Berlin-Schönefeld, Genewa, Edynburg, Glasgow, Londyn-Stansted, Liverpool, Manchester, Newcastle, Dortmund, East Midlands, Bazylea, Paryż-Orly, Mediolan-Malpensa, Bristol, Madryt (Barajas), Paryż-Charles de Gaulle, Lyon.

Główna siedziba firmy znajduje się przy lotnisku w Luton - Hangar 89. Jest to połączenie hangaru obsługi technicznej mieszczącego do 3 samolotów A319 i zaplecza biurowo-operacyjnego. Wybudowany w 1970 roku hangar podlegał kilkukrotnie przebudowie, powiększając zarówno cześć biurową jak i obsługową. Elementem wyróżniającym się, jest londyński dwupiętrowy autobus wkomponowany w budynek (w środku znajduje się kawiarnia).

Węzłowy port lotniczy (hub lotniczy) – port lotniczy, który spełnia rolę głównego portu przesiadkowego z ofertą przelotów w wielu relacjach i infrastrukturą dostosowaną do obsługi ruchu przesiadkowego.Kod linii ICAO - W zasadzie nie jest to kod, lecz tzw. oznacznik; dotyczy on nie tylko samych linii lotniczych ale również służb ruchu lotniczego, cywilnych i wojskowych władz lotniczych. Oznaczniki te w połączeniu ze wskaźnikami lokalizacji (ang. Location Indicators) podanymi w ICAO Doc 7910 "Location Indicators", stanowią bardzo ważny element adresu stałej lotniczej sieci telekomunikacyjnej (AFTN), łączącej niemal wszystkie służby ruchu lotniczego na całym świecie.
Mapa konturowa Europy
Geographylogo.svg
Mapa lotnisk obsługiwanych przez easyJet w Europie
Mapa konturowa Wysp Kanaryjskich
Geographylogo.svg
Mapa lotnisk obsługiwanych przez easyJet na Wyspach Kanaryjskich
Mapa konturowa Afryki
Geographylogo.svg
Mapa lotnisk obsługiwanych przez easyJet w Afryce

Flota[ | edytuj kod]

(Stan na grudzień 2018)

Port lotniczy Edynburg (Edinburgh Airport) - port lotniczy położony 13 km na zachód od centrum Edynburga, w Szkocji. W 2006 obsłużył 8 608 800 pasażerów.Southwest Airlines – amerykańska tania linia lotnicza z siedzibą w Dallas, w Teksasie. Jest największą linią lotniczą na świecie pod względem przewiezionych pasażerów na lotach krajowych. Głównym hubem jest Port lotniczy Las Vegas-McCarran. Obsługuje przede wszystkim połączenia krajowe w Stanach Zjednoczonych.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. easyJet Fleet Details and History (ang.). planespotters.net. [dostęp 2020-04-10].
 2. L. Könemann, A. Fecker The Complete Book Of Flight. Facts, Figures and The Story of Airports, Airlines and Aircraft, Parragon 2010, s. 171; ​ISBN 978-1-4454-0442-4
 3. easyJet przejmuje resztę upadłego Air Berlin. Pojawi się w Warszawie i Gdańsku?, www.fly4free.pl [dostęp 2018-12-12].
 4. Route Map (ang.). easyjet.com. [dostęp 2020-04-10].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona linii lotniczej
 • Lotniska obsługiwane przez easyJet i informacja statystyczna
 • Warto wiedzieć że... beta

  Manchester Airport (kod ICAO: EGCC, kod IATA: MAN) − lotnisko cywilne w Manchesterze (osada Ringway) w Wielkiej Brytanii.
  Port lotniczy Dortmund (oficjalna nazwa ang. i niem.: Dortmund Airport) (kod IATA: DTM, kod ICAO: EDLW) – międzynarodowy port lotniczy położony 16 km od centrum Dortmundu, w Niemczech. Jest jednym z głównych portów lotniczych Zagłębia Ruhry. W 2006 obsłużył 2,16 mln pasażerów.
  Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Lotnisko Bazylea Miluza Fryburg (znane też jako EuroAirport, kody IATA BSL, MLH, EAP, kod ICAO LFSB) jest francusko-szwajcarskim międzynarodowym portem lotniczym. EuroAirport leży ok. 4 km na północny zachód od Bazylei, 3 km od najbliższej stacji kolejowej we francuskim Saint Louis w Alzacji. EuroAirport działa od 8 maja 1946. Wcześniej bazylejskie lotnisko znajdowało się na Sternenfeld w Birsfelden.

  Reklama